Patril k najlepšie plateným riaditeľom firiem vo Francúzsku. Tento rok šéfovi Nissanu, Mitsubishi a Renaultu odklepli majitelia automobiliek plat 13 miliónov eur. Vlani zarábal ešte o 30 percent viac.

V Japonsku možné, v Európe nie

Francúzovi s libanonskými koreňmi a rodným listom z Brazílie sa odmena za prácu zrejme málila. V Japonsku je podozrivý z toho, že riadne neodvádzal dane. Tamojšia polícia Ghosna zatkla 19. novembra v Tokiu priamo v jeho súkromnom lietadle.

Francúzski komentátori sa pýtajú, prečo je zatknutie a väznenie podozrivého z úniku na daniach a machinácií možné v Japonsku a nie aj u nich. Japonci vyrátali, že Ghosn deklaroval daniarom 38,8 milióna eur medzi rokmi 2011-2015. Po správnosti mal v krajine vychádzajúceho slnka zaplatiť zo svojho príjmu dvojnásobok. Okrem toho sa mal dopustiť aj užívania majetku Nissanu na súkromné účely.

Chceli ho za ministra

Carlos Ghosn bol pritom v Japonsku veľmi populárny. Dokonca mal vlastnú postavu v kreslenom románe manga. Jeho metódy riadenia spočívali v radikálnom znížení nákladov. Preto Ghosn získal prezývku „cost killer“. Ako manažér je zodpovedný napríklad aj za vývin elektrického automobil, ktorý by bol cenovo dostupný pre široké publikum. Aj vďaka Ghosnovi vznikol Nissan LEAF.

Ghosn všetky obvinenia odmieta. Automobilky Francúza stiahli zo svojho vedenia.

Aké podmienky má väznica Kosuge si pozrite v krátkom videu: