V meste Notogawa odišiel vlak zo stanice o 25 sekúnd skôr. Dopravca si okamžite vyslúžil sťažnosti cestujúcich, ktorí spoj nestihli, ale aj spŕšku kritiky na sociálnych sieťach. Samozrejme, chybu si priznal a ospravedlnil sa.

Všeobecné pobúrenie

Vlak ušiel spred nosa pár Japoncom, ktorí - ako inak - dorazili presne pred jeho plánovaným odchodom. Keďže prepravci, ako i cestujúci v Japonsku sú povestní svojou presnosťou, tí, ktorým vlak "ušiel" ostali pobúrení. "Aká hanba! Odchod o 25 sekúnd skôr?!" kritizovali prepravcu na sociálnej sieti. Podľa japonských novín Japan Today došlo k omylu v čase odjazdu. Strojvodca bol presvedčený, že vlak má odísť o 7:11 hod. namiesto o 7:12. Dvere vlaku teda zavrel o minútu skôr. Chybu si okamžite uvedomil, avšak v panike, namiesto toho, aby počkal, zo stanice aj skôr vyštartoval. O celých 25 sekúnd.

Nestalo sa tak prvýkrát. Vlani v novembri mal rovnaký problém iný, konkurenčný dopravca, ktorý svoj vlak vypravil omylom o dvadsať sekúnd skôr. Vtedy však na nástupišti nezanechal žiadnych nahnevaných cestujúcich. Skúsenosť na jednom cestovateľskom portáli dokazuje, že Japonsko je vo tomto skutočne iný svet: "Pre nás cestovanie vlakom často neznamená nič viac, než dlhé hodiny čakania na oneskorené súpravy. Pre Japoncov má cestovanie vlakom veľké kúzlo. Snáď práve preto, že by sa bez vlakov neobišli, im venujú špeciálnu pozornosť."

Rýchlo a presne

Šinkanzeny, špeciálne rýchlovlaky v Japonsku dosahujú rýchlosť až 320 kilometrov za hodinu. Presnosť nie je len výsadou kráľov, ale tiež týchto vlakov. Komfort, rýchlosť, presnosť. Na ňu si Japonci zvykli. Nečudo, že aj niekoľkosekundový posun odchodu ich rozhodí. Japonské železnice patria medzi najspoľahlivejšie na svete. Hoci, už dvakrát sa museli cestujúcim za nedodržanie času ospravedlniť.