Srbská tenisová hviezda tvrdí, že jeho éra sa pomaly končí a o slovo sa hlási mladšia generácia. Napriek tomu pred pol druha mesiacom prekonal rekord Rogera Federera v celkovom počte týždňov na čele rankingu. Dosiahol azda všetko, čo tenista dosiahnuť môže, prestal sledovať rebríček a teraz sa chce sústrediť na grandslamové tituly, ktorých má na konte zatiaľ osemnásť. Pred ním je len Roger Federer a Rafael Nadal.

Novak sa narodil v Belehrade do športovej rodiny. Otec Srdjan bol alpský lyžiar, dokonca majster bývalej Juhoslávie, mama Dijana krasokorčuliarka. Bielemu športu sa začal venovať už ako štvorročný, dokonca ho ešte ako dieťa označila za megatalent bývalá svetová jednotka Monika Selešová, narodená tak isto v Srbsku. Novaka nasledovali v tenise aj jeho mladší bratia Marko a Djorde.

Ako 13-ročný začal hrávať tenis v mníchovskej akadémii a o rok neskôr pomohol Juhoslávii k striebornej medaile na majstrovstvách Európy družstiev v juniorskej kategórii.

Patrí do „veľkej trojky“ 21. storočia a spolu s Rogerom Federerom a Rafaelom Nadalom zápasí o označenie najlepšieho tenistu všetkých čias. Zároveň patrí medzi najlepšie zarábajúcich tenistov histórie. Biely šport mu priniesol nateraz 144 miliónov dolárov. Na jeho úspechoch má veľký podiel aj Slovák Ma rián Vajda, ktorý Djokoviča trénuje od roku 2006. Medzitým, ako tvrdí samotný tenista, sa tréner stal takmer členom rodiny.

Novak sa pred siedmimi rokmi oženil so svojou stredoškolskou láskou, spolužiačkou Jelenou, ktorá sa pohybuje vo svete financií. Majú spolu dve deti, Taru a Stefana. Miluje psov a okrem rodnej reči hovorí plynule po anglicky, po nemecky a po taliansky. Talent má nielen na tenis - zahral si i v hudobnom klipe Hello od Martina Solveiga. Napísal aj knihu Naservírujte si víťazstvo (Serve to win) a v jeho okolí ho považujú za vtipkára a baviča.

Viac FOTO tenistu Novaka Djokoviča

Svoje peniaze využíva slávny tenista aj na pomoc tým, ktorí to potrebujú. Už roky sa venuje charite, najmä zbierkam financií pre srbské siroty.