Tip na článok
Dáma v ružovom: Aj prípadnú jadrovú apokalypsu oznámi Ri Chun Hee.

Jej hlas je vraj silný ako delo a nepriatelia sa pri ňom trasú od strachu. Alebo od smiechu?

RiChun Hee je 74-ročná moderátorka hlavných správ jedinej televízie v Severnej Kórei. Aj keď je už na dôchodku, totalitný režim ju povolá do služby vždy, keď potrebuje oznámiť národu nejakú mimoriadnu udalosť.

Galéria k článku (4 fotografie )
V čiernom: Takto Ri Chun Hee oznamovala úmrtie Kim Čong-ila.
Všadeprítomná: Keď sa Ri objaví na obrazovke, deje sa niečo významné.
Nezničiteľná: Po Kim Ir-senovi a Kim Čong-ilovi zostali len početné portréty. Ich obľúbená hlásateľka však naďalej svojím hlasom straší nepriateľov.

Tak to bolo aj pred pár dňami, keď Pchjongjang úspešne otestoval najničivejšiu zbraň, akú kedy ľudstvo stvorilo - vodíkovú bombu. Ri Chun Hee túto novinku oznámila zbedačeným Severokórejčanom s nesmiernym nadšením. Hlas jej pateticky preskakuje a človek nevie, či sa má smiať, alebo má plakať. Prejav tejto moderátorky pôsobí na ľudí mimo sfanatizovanej Severnej Kórey ako výjav zo surreálneho sna. Stala sa symbolom absurdnej komickosti krutého režimu, na ktorom sa však môžete smiať len vtedy, keď ste v bezpečí, mimo jeho hraníc.

Ružové šaty

Ri vystupuje vždy v rovnakom tradičnom odeve výraznej ružovej farby. Preto dostala prezývku Dáma v ružovom. Túto farbu mení za čiernu len vtedy, keď oznamuje tragické udalosti. V roku 2011 sa v štúdiu takmer rozplakala, keď zlomeným hlasom vzlykajúc oznamovala, že milovaný vodca Kim Čong-il zomrel. Jej ťažko potláčaným slzám v priamom prenose sa nemožno čudovať. Veď Severokórejčania, ktorí dostatočne nedávali najavo svoj nesmierny zármutok z tejto národnej tragédie, riskovali niekoľkoročný pobyt v „nápravnom“ koncentračnom tábore s nútenými prácami.

V roku 1994 to bola tiež Dáma v ružovom, ktorá oznámila svetu smrť zakladateľa Severnej Kórey Kim Ir-sena. V tomto prípade mohol byť jej zármutok naozaj úprimný, keďže podľa severokórejského magazínu Chosun Monthly bola Ri jeho chránenkyňou a priam výtvorom. „Milovaný vodca“ ju vraj s láskou a dôverou viedol k tomu, aby si vybudovala výrazný hlas. „Postupne sa jej hlasový prejav rozvinul do takej miery, že kedykoľvek prehovorí na obrazovke, diváci sú silno zasiahnutí a nepriatelia sa trasú strachom,“ dodal Chosun Monthly. Pod nepriateľmi si Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) predstavuje celý západný svet, ktorý sa však skôr smeje pri sledovaní patetického prejavu Ri. Pripomína štýl komunistických komentátorov z päťdesiatych rokov 20. storočia, ktorí s podobným nadšením oznamovali úspechy strany v budovaní krajších zajtrajškov.

Zázračne prežila

Stará spriaznenosť so zakladateľom tvrdého režimu Kim Ir-senom je zrejme dôvodom, prečo Dáma v ružovom prežila na televíznom výslní štyridsať rokov. Okolo nej sa pravidelne diali politické čist-ky, mnohí jej kolegovia museli ako nepohodlní odísť alebo ich rovno zavreli. Ri prežila a napriek tomu, že sa v roku 2012 stiahla na dôchodok, stále sa objavuje na obrazovke pri príležitosti mimoriadnych udalostí, ako je napríklad test nukleárnej bomby.

Narodila sa do chudobnej rodiny a vyštudovala herectvo, čo jej zrejme pomáha pri jej nadnesenom prejave. Do televízie nastúpila v roku 1971 a zakrátko sa z nej stala hviezda, ktorá oznamovala všetko - od spravodajstva až po počasie.

Momentálne žije v „relatívnom luxuse“ v Pchjongjangu so svojím manželom a deťmi. „Ri Chun Hee s mikrofónom v ruke a požehnaná vodcom je stále so svojimi divákmi, pričom nevyzerá ani o jediný deň staršie ako pred svojím sobášom,“ píše Chosun Monthly. Dáma v ružovom poskytla zriedkavý rozhovor čínskej televízii. Vyhlásila, že chce uvoľniť miesto mladším a krajším hlásateľkám, ktorým chce pomáhať ako ich mentorka.

Hlad a zbrane

Severokórejský režim preteká v zbrojení a vo vývoji atómových zbraní, zatiaľ čo jeho obyvatelia žijú v mizérii. Aj keď hladomor z deväťdesiatych rokov minulého storočia je už preč, jeho následky sa dodnes prejavujú na zdraví obyvateľov. Podľa odhadov OSN až tretina detí trpí komplikáciami z podvýživy a 84 percent domácností má aj dnes nedostatok jedla. Priemerný plat v krajine sú dva až tri doláre mesačne. Aby to ťažko skúšaný národ ľahšie znášal, KĽDR začala vo veľkom vyrábať drogy. Odhaduje sa, že až 40 percent Severokórejčanov je závislých od amfetamínov.

Režim udržiava obyvateľov poslušných vďaka silnej propagande, ku ktorej patrí aj pýcha na národné zbrojenie.

Odhaduje sa, že Severná Kórea už vlastní niekoľko jadrových zbraní, ktoré pravidelne testuje. Podľa dostupných informácií z roku 2001 vynakladal režim na zbrojenie až päť miliárd dolárov ročne, čo predstavuje tridsať percent HDP krajiny. Na porovnanie - väčšina štátov NATO vrátane Slovenska nedosahuje v tomto smere ani úroveň dvoch percent HDP. KĽDR momentálne stupňuje svoje hrozby proti USA a premiestňuje raketové systémy k hranici s Južnou Kóreou. Ak sa totalitný režim rozhodne odpáliť ďalšiu strelu, prípadne rozpútať jadrovú vojnu, určite to bude Dáma v ružovom, kto túto novinku s veľkým nadšením oznámi svetu.

VIDEO Plus 7 Dní