Smrť, hladomor, cholera. Zatiaľ čo pozornosť svetovej verejnosti sa sústreďuje na Sýriu, Irak, Krym či teroristické útoky, obyvatelia Jemenu v posledných troch rokoch prežívajú neopísateľné hrôzy. Zrejme to bude ešte horšie, v týchto dňoch sa začal boj o husto obývané, polmiliónové prístavné mesto Hudajda.

Dlhá história konfliktov

Jemen, 27-miliónová strategická krajina pri Červenom mori s náleziskami ropy, v posledných desaťročiach nebola žiadnou oázou stability. Pred zjednotením severu a juhu v roku 1990 aj potom krajinou zmietali politické, náboženské aj mocenské trenice, ktoré sa často neobišli bez ozbrojených konfliktov. Kríza vyvrcholila v roku 2011 počas Arabskej jari. Ľudové protesty viedli k zvrhnutiu Alího Abdalláha Sáliha, ale krajine to pokoj neprinieslo, naopak. Proti novej hlave štátu Mansúrovi Hádímu povstala časť armády a hlavne šiitské hnutie Husíov. Tí ovládli rozsiahle časti prevažne sunnitskej krajiny vrátane hlavného mesta Saná. Nový prezident Hádí utiekol do zahraničia.

Skutočné peklo sa začalo až vtedy. V roku 2015 sa do jemenskej občianskej vojny zapojila koalícia arabských štátov na čele so Saudskou Arábiou. Proklamovaným cieľom vojenskej intervencie bez požehnania OSN bolo dosadiť späť Hádího vládu. V skutočnosti ide o geopolitickú hru - Saudská Arábia chce zabrániť tomu, aby jej najväčší regionálny súper šiitský Irán rozširoval prostredníctvom jemenských Husíov svoj vplyv.

Hrozivá bilancia

Odhaduje sa, že za posledné tri roky zahynulo v Jemene 13-tisíc ľudí. Väčšinou civilistov - najviac z nich prišlo o život pri roziahlych leteckých náletoch, keďže bomby dopadali aj na svadby, pohreby a ďalšie podobné udalosti.

Obete bombardovania, akokoľvek je to hrozivé, sú len vrcholom ľadovca. V dôsledku zásahu krajín regiónu je Jemen prakticky zablokovaný a trpí nedostatkom základných surovín, v prvom rade potravín. OSN aj viaceré humanitárne organizácie hovoria o hladomore. Katastrofálne podmienky sa podpísali pod epidémiu cholery, ktorá tu prepukla, podľa odhadov by nebezpečné ochorenie mohlo mať až milión ľudí.

Na vojnu pritom najviac doplácajú deti. „Len vlani umrelo na podvýživu a choroby, ktorým vieme predísť, ako je cholera či osýpky, okolo 50-tisíc detí,“ varuje Nadine Drummondová, hovorkyňa organizácie Save the Children. To najhoršie podľa nej môžeme len očakávať. „Asi stotisíc detí v Hudajde trpí vážnou podvýživou,“ poukazuje na ofenzívu, ktorá práve odštartovala. Apropo, Hudajda, nemusíte mať veľkú fantáziu, aby ste si predstavili, čo prudké boje a ostreľovanie dokážu urobiť s husto obývaným polmiliónovým mestom.

Obchod so zbraňami

Hoci mimovládne organizácie aj viaceré krajiny ostro odsúdili vojenskú intervenciu pod vedením Saudskej Arábie, zjavne chýba výraznejšia medzinárodná snaha o ukončenie konfliktu. Jedno z vysvetlení môže byť, že geopolitické záujmy zase raz stoja vysoko nad ľudskými životmi. A potom je tu starý dobrý obchod so zbraňami. Výrazne nedemokratický saudskoarabský režim patrí medzi najväčších zákazníkov, pokiaľ ide o západné zbrane. Ako píše zahraničná tlač, počas dvoch mandátov prezidenta Baracka Obamu doviezli Saudi z USA zbrane v hodnote 115 miliárd dolárov. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa už stihla podpísať s Rijádom zbrojnú dohodu, ktorej celková hodnota by mohla dosiahnuť 110 miliárd dolárov.