Keď v istý neskorý augustový večer roku 2019 zavolal juhoafrický diskdžokej Master KG vokalistku Nomcebu Zikode do svojho johannesburského štúdia, aby jej pustil novú melódiu, ani im nenapadlo, že vytvoria hit, ktorý poblázni celý svet.

Toto bude veľká pieseň!

Černošská speváčka, ktorá mala práve ťažké obdobie a pomaly sa lúčila s nádejou na sólovú dráhu, sa započúvala do rytmov emotívnej hudby a okamžite ju zaujala. Púšťala si ju dookola a aby si utriedila myšlienky v hlave, dokonca vyhodila diskdžokeja z miestnosti. A slová zrazu prichádzali akosi samé. „Jeruzalem je môj domov, stráž ma, kráčaj so mnou, nenechaj ma tu, moje kráľovstvo tu nie je...“

Ešte v tú noc skladbu nahrali a keď si ju Zokode ráno pustila, prešli ňou zimomriavky. "Vnímala som vnútorný hlas, ktorý mi hovoril: Toto bude veľká pieseň," cituje jej slová CNN. Silnú predtuchu potvrdili nadšené reakcie fanúšikov na sociálnej sieti. O dva mesiace zverejnili finálnu verziu a v decembri sa na Youtube objavil videoklip.

Dance Challenge

Jerusalema zakrátko trónila na vrchole hudobných rebríčkov v JAR. A to bol len začiatok. Keď pandémia koronavírusu uzamkla svet pieseň prerazila hranice. Skutočne virálnou sa však stala až keď angolská tanečná skupina Fenómenos do Semba zverejnila vlastné video. V klipe sa počas obeda na jednej zo záhrad v Luande postupne všetci dvihnú a s taniermi v rukách v rytme Jerusalema začnú tancovať.

Ľudia v mnohých krajinách sa potom snažili napodobniť ich pohyby, mnohí pridávali vlastné nápady. A tak sa rozbehla globálna výzva „Jerusalema Dance Challenge“, v rámci ktorej tanečníci aj bežní nadšenci zverejňovali svoje viac, či menej úspešné predstavenia na rôznych sociálnych platformách. Od facebooku až po TikTok.

Covidová hymna

Za necelý rok zaznamenala skladba vyše 240 miliónov zhliadnutí a šíri sa svetom ako nezastaviteľná vlna. Hoci jej slová sú v jazyku Zulu a len málokto mimo afrického kontinentu im rozumie, stala sa doslova covidovou hymnou. Spoločne na ňu tancujú zdravotníci v testovacích centrách, študenti aj ich učitelia na školách, predavači v obchodoch, hasiči, vojaci, známe osobnosti, ľudia v uliciach i svojich domovoch.

V rytme skladby Jerusalema tancuje celý svet. Pozrite si v GALÉRII ako ►►►

Pridali sa dokonca rehoľné sestry v Montreale, veriaci v kostoloch po omši. Neraz v ochranných maskách, symbolom lockdownu, alebo aspoň s povinnými rozstupmi. Jerusalema sa stále škriabe na vrchol rebríčkov hitparád a nedávno získala ocenenie Best African Act na tohtoročnom udeľovaní európskych cien MTV.

Pripojte sa k miliónom tanečníkov

„Spätná väzba bola šialená,“spomína 24-ročný Master KG, ktorý napriek obrovskému úspechu zostáva skromný. "Necítim sa ako nejaký superman," vyznal sa počas Sand Music Festivalu na brehu jazera Malawi, kde roztancovali davy návštevníkov. "Viem, že teraz mám najpopulárnejšiu pieseň na svete, ale to ma nezmení. Veci okolo seba, ľudí vnímam stále rovnako." Hudba je mocný nástroj, ale nepredpokladal, že až tak veľmi. "Som ohromený, keď vidím, že všetci na tejto planéte tancujú v rytme Jeruzalema. Je to úžasné."

Chcete to skúsiť aj vy? Pozrite si videonávod v češtine...