Ježko na pleci Panny Márie, morská uhorka na Ježišovej nohe, malá svetlá rybka pri veľkom betónovom kríži. Skúsený potápač Duje Kandija sa pozrie na mňa a dohodnutým pohybom ruky sa opýta, či je všetko v poriadku. Zaúča začiatočníkov, preto sú pravidelné kontrolné otázky súčasťou jeho práce. Pomocou palca a ukazováka pravej ruky vytvorím kruh, zdvihnem zvyšné tri prsty a vylúdim úsmev pod potápačskými okuliarmi. Samozrejme, že je všetko v poriadku. Človek sa len tak nedostane medzi biblické výjavy v pokoji morských hlbín.

Premiestňovanie Ježiša

Podmorské sochy nie sú vo svete žiadna novinka, v poslednom čase akoby sa s nimi roztrhlo vrece. Pribúda aj tých s náboženskou tematikou - len v Taliansku nájdete na dne mora desiatky Ježišov a Márií. Pred niekoľkými týždňami spôsobili v dedine Rocca San Giovanni v oblasti Abruzzo rozruch zlodeji, ktorí ukradli obľúbenú Kristovu sochu. Nebola len posvätným miestom, potápači sa pri nej dokonca sobášili.

Stála expozícia na dne Jadranu pri meste Trogir je napriek tomu svetový unikát, v týchto dňoch v malom zálive Jelinak otvorili celú podmorskú krížovú cestu. Kompletnú a komplexnú, 52 sôch zoradených do štrnástich súsoší zobrazuje scény z posledných hodín pozemského života Syna Božieho - súd, putovanie na Golgotu, ukrižovanie. Chorváti k tomu na dno umiestnili samostatnú deväťmetrovú sochu Krista dívajúceho sa na oblohu.

S myšlienkou vytvoriť krížovú cestu prišiel potápačsky inštruktor Joško Kandija, inšpiroval sa práve v Taliansku. „V tamojšom podvodnom múzeu som sledoval lom slnečných lúčov na exponátoch, vyrazilo mi to dych, bolo to šialené,“ spomína. Skontaktoval sa so sochárom Valentinom Valentom z vnútrozemského chorvátskeho mesta Petrinja, slovo dalo slovo a pustili sa do jedinečného projektu.

Všetky sochy sú z ekologického betónu a umelec ich vytvoril vo svojom ateliéri v Petrinji. Až na desaťtonového Krista - vzhľadom na výšku a váhu sochy by jej doprava z vnútrozemia bola mimoriadne náročná, preto na diele pracoval priamo v Trogire. Ježiša najprv na Veľkú noc vystavili na mestskej promenáde, do zálivu Jelinak ho premiestnili až po niekoľkých týždňoch - člny sochu za pozornej asistencie potápačov odtiahli po morskom dne. Mnohí miestni obyvatelia vtedy ešte netušili o podmorskom múzeu a trochu ich to pobúrilo. „Ježišovu sochu spustili do mora. Bola som šokovaná, pripadalo mi to ako barbarstvo,“ smeje sa pani Jasna.

S potápačmi na pleciach: Deväťmetrový Ježiš.
S potápačmi na pleciach: Deväťmetrový Ježiš.
Zdroj: MATEJ KALINA

Turistický rezort

Dujeho Kandiju viaže k medzinárodnej maríne v Trogire pevné puto. Cez zimu sa stará o jachty, v lete ako inštruktor potápania vyráža so svojimi klientmi na more. „Už ste sa potápali?“ privíta nás medzi luxusnými jachtami čiernovlasý brat autora projektu krížovej cesty. Dobrá nálada ho neprejde, ani keď mu vysvetlíme, že sme úplní začiatočníci, iba máme čo-to napozerané z bondoviek. „To neprekáža, určite to zvládnete. Verte mi, každý rok tu máme stovky ľudí, ktorí sa nikdy nepotápali,“ srší z neho optimizmus. U jeho kolegu Hrvojeho Princivaliho potom absolvujeme potápačský rýchlokurz, navlečieme sa do neoprénov a hurá na more.

Obedňajšie júnové slnko páli, z rádia motorového člna znie miestny popový hit - speváčka spieva o tom, ako nízky plat zvyšuje tlak a ako im s milým na bankovom účte zostáva čoraz menej lásky. Duje nám ponúka fakty z opačného konca sociálneho rebríčka, zo sveta horných zopár percent. „V našej maríne pravidelne kotvia svetové celebrity, vlani tu bol istý ruský oligarcha, chodieva sem bývalý šéf efjednotky Bernie Ecclestone,“ pochváli sa. „A pozrite sa tam,“ ukáže prstom na nádherné obrovské lode. „Cena týždenného prenájmu je najmenej stotisíc eur.“

Oproti maríne na pevnine stoja kamenné hradby historickej časti Trogiru, malebnej jadranskej mestskej štvrte zapísanej do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Duje a Hrvoje, zjavne hrdí na svoje rodné mesto, jeho históriu a tradíciu, sa na chvíľu vžijú do roly turistických sprievodcov. „Starý Trogir je jedinečný, je v ňom až desať kostolov. Nikde na svete nenájdete toľko kostolov na takej malej ploche,“ vysvetľujú nám. Vzápätí ukážu na vežu Katedrály svätého Lovreho, pýchy mesta. Po našej otázke, kedy ju vystavali, chvíľu zaváhajú, ale Hrvoje sa rýchlo vynájde. „Je naozaj stará, staršia ako Chuck Norris,“ smeje sa a pridá plyn.

Čln naráža na vlny, až nás to pohadzuje. „Tak sme previezli aj kňaza, ktorý krížovú cestu vysvätil. Poriadne to hegalo, ale zvládol to,“ hovorí Duje.

Marína: Občas v nej kotvia lode svetových celebrít.
Marína: Občas v nej kotvia lode svetových celebrít.
Zdroj: MATEJ KALINA

Náboženská turistika

Trogir má všetko - stredomorský šarm, bohatú históriu aj malebné zákutia. Nie náhodou už začiatkom júna boli viaceré hotely beznádejne obsadené. V týchto dňoch pribudla ďalšia atrakcia - lebo áno, podmorská krížová cesta nesúvisí len s duchovnom, ale aj s cestovným ruchom.

„Navozia tam piesok, vznikne pláž pre najmenších. Pozdĺž zálivu postavia gumené pontóny, ktoré zjednodušia vstup do vody a na ktorých sa ľudia budú opaľovať. Tiež sem prinesú tobogany,“ opisuje nám Duje zmeny, ktorými už v najbližších dňoch prejde nenápadný záliv Jelinak, vzdialený asi desať minút jazdy na motorovom člne od centra Trogiru. „Celý záliv uzavrieme, vytvoríme moderný turistický rezort. Keďže je prístup do zálivu z pevniny mimoriadne komplikovaný, z Trogiru sem bude premávať pravidelná linka. Kúpite si celodenný lístok a budete môcť pendlovať sem a späť do mesta.“

Turistike je prispôsobená aj krížová cesta. Sochy sa nachádzajú v hĺbke štyri až desať metrov, takže niektoré z nich možno obdivovať pri šnorchlovaní. Ak si chcete pozrieť aj celú expozíciu, nemusíte byť skúsený potápač - stačí vám polhodinový kurz pre začiatočníkov, presne taký, aký sme absolvovali my.

Hrvoje mi pomôže navliecť kyslíkovú bombu, pripevní závažie okolo pása a ešte raz zopakuje základné inštrukcie - tu sa vypúšťa vzduch, tu sa to nafukuje, tu je kontrolka, koľko kyslíka ešte zostáva, ak pocítiš čo i len malú bolesť v ušiach, vyrovnaj tlak fúknutím do nosa, nezabudni na dohodnuté signály. „Všetko chápeš? O. k., ide sa na vec,“ povzbudí ma.

Na začiatočníka je toho naozaj dosť, pod hladinou mám čo robiť, aby som všetko zvládol. Vyrovnám tlak v ušiach, nájdem správnu polohu tela, a predsa sa cítim nekomfortne. Vtom mi to zapne. Pri ponorení pod hladinu som refexne zadržal dych. Nádych, výdych a hneď je to lepšie - keď dýchate, potápanie je oveľa jednoduchšie a zábavnejšie.

Lokálne špeciality: Plody mora.
Lokálne špeciality: Plody mora.
Zdroj: MATEJ KALINA

Medzi sochami

Vo štvorici sa pomaly presúvame od jedného súsošia k druhému, plávame medzi výjavmi z Biblie. Súd, Ježiš nesie kríž, Mária smúti pod krížom. Ukrižovanie a zmŕtvychvstanie. Viditeľnosť nie je ideálna, ale aj tak môžeme sledovať magickú hru svetla. Po rokoch, keď more dotvorí sochy, keď tie naberú patinu, podvodná výstava bude ešte pôsobivejšia. Pôsobivé môže byť aj nočné potápanie - autori projektu sem plánujú nainštalovať svetlá.

Prehliadku končíme po dobrej polhodinke pri obrovskej Ježišovej soche. Pri potápaní, najmä ak ste začiatočník, sa veľmi nedokážete sústrediť na duchovné rozjímanie, tak sa aspoň fotíme. Nekresťanská pýcha a márnomyseľnosť? Možno. Ale naozaj nie je veľa miest, na ktorých si môžete urobiť podvodnú selfie s deväťmetrovým Synom Božím.

„Bolo to na jednotku. Naozaj ste sa potápali prvýkrát?“ zalichotí nám s fotografom sympatický Duje. Z každej dvadsaťčlennej skupiny začiatočníkov to vraj jeden vzdá. „Raz sme tu mali namakaného potetovaného chlapíka s rodinou. Žena a deti všetko zvládli bez problémov a on sa takmer rozplakal. Netreba sa na tom smiať, keď človek dostane záchvat panického strachu, je to mimoriadne nepríjemné.“

Zaujíma nás, či sa môžeme vybrať aj do väčších hĺbok. „Nie tak rýchlo,“ vysvetľuje Hrvoje. „Najprv musíte absolvovať niekoľko potápaní v menších hĺbkach, potom urobíte kurz pre pokročilých, získate certifikát na potápanie do 40 metrov. Naozaj to odporúčam, v okolí nájdete veľa nádherných miest s rybami, chobotnicami, morskými tvormi. Pred niekoľkými rokmi sme neďaleko potopili vyradenú loď, teraz k nej chodí veľa potápačov.“

Na Jadrane to zjavne žije a platí to aj o morskom dne.