Aspoň to tvrdí reportérka z kanadskej provincie Britská Kolumbia. K incidentu, ktorý momentálne rozvíril politickú hladinu v druhej najrozľahlejšej krajine sveta, malo dôjsť pred osemnástimi rokmi na hudobnom festivale. Toho sa zúčastnil vtedy 28-ročný Trudeau, pôsobiaci ako učiteľ. Celé podujatie zastrešoval pivovar a výťažok z festivalu mal putovať na bezpečnostné opatrenia proti lavínam. Práve snežný masív sa stal osudným aj bratovi súčasného premiéra, ktorý zahynul pod lavínou v roku 1998. Trudeau sa zúčastnil tohto podujatia v horskej oblasti najmä z tohto titulu.

Pár dní po festivale, ako uvádza britský The Guardian, sa v lokálnych novinách Creston Valley Advance objavil nepodpísaný editoriál, kde autor obvinil Trudeaua, že obchytkával a neslušne zaobchádzal nemenovanú reportérku, ktorá na mieste robila svoju novinársku prácu. Napriek tomu, že sa v úvodníku novín neuvádzajú žiadne konkrétne detaily, ako k celému incidentu došlo, autor tvrdí, že reportérka bola nehanebne zneuctená. Za svoje správanie sa však Trudeau mal žene ospravedlniť.

Na nič si nepamätám

Podľa portálu The Guardian sa v nedeľu na celú aféru pýtali kanadské médiá premiéra po prvýkrát od jeho nástupu do úradu v roku 2015. Podujatie v Crestone si Trudeau podľa vlastných slov pamätá veľmi dobre. „Mal som v ten deň fajn deň. Nepamätám si vôbec žiadne negatívne interakcie v ten deň,“ uviedol kanadský predseda vlády. Reportérka na dopytovanie britských novín však nereagovala, ale učinil tak vtedajší vydavateľ pre kanadskú televíziu CBC. Ako uviedla Valerie Bourne, reportérka prišla po stretnutí s Trudeauom za ňou a cítila sa rozrušená. „Neklasifikovala by som to ako sexuálny útok,“ uviedla vydavateľka na margo konverzácie s reportérkou, ktorá však napriek tomu bola z celej situácie skľúčená. Bourne sa domnieva, že nepodpísaný úvodník bol napísaný práve reportérkou. „Určite verím, že sa to stalo; táto reportérka má podľa môjho názoru vysoký charakter a bola profesionálka,“ cituje denník vtedajšieho editora novín Briana Bella.

Líder Liberálnej strany Kanady všetky obvinenia odmieta. Celkovo sa zatiaľ na Severoamerickom kontinente v súvislosti so sexuálnym obťažovaním koncentrovala pozornosť na prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa. Kanadský premiér bol zatiaľ v očiach verejnosti za toho pekného.