Kandidát demokratov pôsobí optimisticky a prejavuje zmysel pre humor. V živote však prežil príliš mnoho tragických chvíľ.   

Na politickej scéne USA je vyše 40 rokov. Pochádza zo štyroch detí, narodil sa v r. 1942 v Pensylvánii, v katolíckej rodine. Ako talentovaný mladík sa rozhodol začiatkom 60. rokov študovať na dvoch fakultách históriu a politológiu. Ukončil tiež právo a dokonca začal aj advokátsku prax. Lenže ako 29-ročný sa stal senátorom Demokratickej strany za štát Deleware. V Senáte sedel do r. 2009, dvakrát neúspešne kandidoval na úrad prezidenta. Napriek tomu ho Barack Obama poveril funkciou viceprezidenta, ktorú plnil do r. 2017. Ktovie, či sa mu na tretí raz podarí do prezidentského kresla konečne sadnúť.

Osamelý otec

Kým profesionálny život sa Bidenovi vyvíjal priam ukážkovo, v súkromí ho šťastie nečakalo. Prvý raz sa oženil so spolužiačkou Neillou Hunterovou v r. 1966. Boli šťastní a splodili tri deti: Naomi Christinu, Roberta Huntera (nazývaného prosto Hunter) a Josepha Robinetta s prezývkou Beau. Žiaľ, v decembri 1972 Neilla i malá Naomi zahynuli pri autohavárii, na ceste po vianočný stromček. Obaja synovia mali vážne zranenia, ale prežili. Zdrvený otec od nich neodišiel ani krok, a vlastne pri ich lôžkach v nemocnici aj zložil senátorskú prísahu.

Zostal na synov sám, nechcel ich zanedbávať. Mal však povinnosti, tak mu pri výchove pomáhala sestra Valerie, Bývala s ním štyri roky. „Zvyčajne som po rokovaniach stihol synov aspoň pobozkať na dobrú noc a trochu sa porozprávať,“ ospravedlňoval neskôr nedostatok času. Priznal však tiež, že vtedy viac potreboval on ich než oni jeho.

Prvú manželku i malú dcérku stratil Joe Biden pri autonehode.
Zdroj: Internet

Rande naslepo

Joe Biden neplánoval ďalší vzťah, ale ako 32-ročnému mu jeho brat Frank zorganizoval schôdzku. Na dohodnutom mieste čakala Jill Jacobsová, dnes Bidenová, študentka angličtiny. Vdovcovi sa hneď zapáčila, a bolo to vzájomné. Ocenila na ňom najmä dobrú výchovu a vyberané spôsoby. Žiaľ, nebolo to medzi nimi hneď také jednoduché Jill sa rozvádzala, rozvod bol komplikovaný a ťahal sa dlho. Rozviedli ju až v r. 1975.

Pritom Joe ju požiadal o ruku niekoľkokrát, kým súhlasila stať sa jeho ženou. Obávala sa jeho pohnutej minulosti, nebola si istá, či zvládne výchovu dvoch nevlastných synov, sama mala zlé skúsenosti z prvého manželstva a chcela sa venovať vlastnej kariére. Navyše sa bála publicity, ktorej bola rodina pre kariéru Bidena vystavená. Až v r. 1977 sa rozhodla stať pani Bidenovou.

Chlapci si ju rýchlo obľúbili a začali volať mama. S manželovi porodila v r. 1981 dcérku Ashley. Tá robí rodičom radosť, je sociálnou pracovníčkou a navrhuje aj módu.

Druhá manželka Jill je mu doteraz oporou.
Zdroj: Internet

Krutá diagnóza

Rodinná idylka trvala do roku 1988. Vtedy sa Joe Biden dozvedel, že má v mozgu cievnu výduť. Musel absolvovať komplikovanú operáciu, ktorá sa našťastie skončila šťastne. Potom sa vrátil k senátorskej práci. Syn Beau šiel v jeho šľapajach, viedol rezort spravodlivosti v štáte Delaware a plánoval kandidatúru na jeho guvernéra. Lenže v r. 2013 si musel vypočuť krutú diagnózu – má nádor v mozgu. Liečba nezabrala, a tak sa Joe Biden v r. 2015 musel zmieriť s odchodom ďalšieho dieťaťa. Po synovi zostala jeho manželka Hallie a dve deti. Senátor neskôr priznal, že nebyť Jill, asi by celú situáciu nezvládol a z politiky by odišiel.

Syn Beau šiel v otcových politických šľapajach, žiaľ, podľahol rakovine.
Zdroj: Internet

Dieťa so striptérkou, rande s vdovou

Druhý syn zasa rmútil otca počas svojho života. Hunter vyštudoval právo, ale viac ho zaujímali povrchné romániky a nezáväzné flirty. Hoci sa začiatkom 90. rokov oženila s manželkou Kathleen splodili tri deti, po vyše 20 rokoch išli od seba. Zanedlho po rozvode v r. 2017 Hunter začal randiť s vdovou po svojom mŕtvom bratovi. Vzťah sa tiež rozpadol, a možno aj kvôli Hunterovej závislosti od alkoholu a drog. S démonmi bojoval vyše desať rokov. „V každej rodine je závislosť. Bol som v tom nekonečnom tuneli. Nezbavíš sa toho. Len rozmýšľaš, čo s tým,“ povedal raz.

Pred dvoma rokmi vyšlo najavo, že sa stal štvrtýkrát otcom a matkou je striptérka vystupujúca pod pseudonymom Dallas. Vlastným menom Lunden Alexis Robertsová však musela otcovstvo dokazovať na základe testov DNA. Hunter sa nakoniec k dieťaťu priznal, ale okrem platenia alimentov neprejavuje oň žiadny záujem. Možno aj preto, že si založil novú rodinu. Vlani sa oženil s juhoafrickou režisérku Melissou Cohenovou a ich spoločný syn sa narodil tento rok v marci.

Hunter má nemanželské dieťa so striptérkou Dallas.
Zdroj: Internet
Randil však aj s manželkou svojho zosnulého brata.
Zdroj: Internet
Hunter je dnes, verme, šťastne ženatý s juhoafrickou režisérkou.
Zdroj: Internet

Viac obrázkov z pohnutého života Joea Bidena si pozrite v GALÉRII.