Sériový vrah Eduard Valerievič Seleznev z Archangeľska to v živote nemal ľahké. Rodičov nepoznal, detstvo a ranú mladosť strávil v internátnej škole. Keďže ani duchom nebol príliš obdarený, podarilo sa mu to dotiahnuť len na murára. Aj to nie príliš šikovného. Počas štúdia na učňovke bol hodnotený ako pomalý, nedostatočne vzdelaný, aktívny fajčiar, ktorý sa viac než na remeslo zameriaval na krádeže. Keď sa mu predsa podarilo získať výučný list, nejaký čas príležitostne pracoval a prebýval v starej schátranej ubytovni. Za krádeže ho opakovane zadržala polícia a na prelome tisícročí sa z neho stal nezamestnaný bezdomovec. Spával v opustených domoch, pivniciach a významnou zložkou jeho potravy sa stali túlavé mačky, psy či vtáky. Svoju prvú vraždu, hneď dvojnásobnú, spáchal ako 33-ročný a v base si odsedel trinásť rokov. Po prepustení sa vrátil na ulicu, no dlho slobodný nezostal. Už po niekoľkých mesiacoch zabíjal znova.

Bezhraničná drzosť

Svoju prvú obeť po návrate na slobodu si vybral v útulku pre bezdomovcov. Muža, s ktorým obýval izbu, dobodal nožom. Jeho telo potom rozštvrtil sekerou, pričom niektoré jeho časti skvapalnil, pretože mal pre nedostatok zubov problém s konzumáciou tuhej stravy. To, čo z obete zostalo, zabalil do vriec na odpadky a hodil do rieky Vološnica. O dva roky si vyhliadol ďalšiu „potravu“. Chlapa, ku ktorému sa rovno nasťahoval. Netrvalo dlho, než ho zabil a s telom naložil podobne ako v predchádzajúcom prípade. Jeho drzosť zjavne nepoznala hranice. Akoby sa nechumelilo, byt si privlastnil, dokonca sa zamestnal v miestnom závode na spracovanie mäsa. Keď ho navštívili príbuzní obete, ktorí sa pýtali, kam sa stratil pôvodný majiteľ, bez okolkov im klamal, vraj sa odsťahoval do Petrohradu. Im sa však vrahova historka nepozdávala a zamierili rovno na políciu. Potom už udalosti nabrali rýchly spád.

Archangeľský kanibal

Policajti nelenili a zamierili do bytu, ktorý si 52-ročný Seleznev prisvojil. Kanibala zbalili a predviedli na výsluch. Dlho neodolával. Priznal sa dokonca aj k ďalšej vražde. Podľa jeho slov všetkých zarezal v čase, keď spolu pili. Presnejšie, keď v alkoholovom opojení zaspali. Rozsekal ich sekerou, naporcioval, uvaril a zjedol.

To, čo mu nechutilo, hodil do vodných tokov okolo Archangeľska. Keď sa ho vyšetrovatelia spýtali na motív, povedal že zvierat už mal dosť a dostal chuť na človečinu. Dodal, že nešlo len o zmenu jedálneho lístka, ale aj o bližšie nešpecifikované príkazy, ktoré mu kázali robiť hrozné skutky. Napriek tomuto tvrdeniu psychiatri vyhlásili, že je príčetný a vedomý si svojich činov.

Najhorší sérioví vrahovia - kanibali v GALÉRII ►►►

Proces so Seleznevom sa začal 13. januára 2020 a Edo sa v médiách stal rýchlo známym ako Archangeľský kanibal. Hoci svoje priznanie neskôr odvolal, Najvyšší súd v Rusku mu nedávno vymeral doživotný trest v zariadení so špeciálnym režimom, bez možnosti odvolania. Navyše by mal rodinným príslušníkom zaplatiť odškodné vo výške milión rubľov. Toho sa však, veľmi pravdepodobne, nedočkajú.