Najstarší syn zosnulej kráľovnej čakal na trón veľmi dlho. Spojené kráľovstvo sa za ten čas zmenilo, zmodernizovalo. V tomto duchu pristupuje nový vládca aj ku korunovácii, ktorá sa má konať 3. júna 2023.

Karol III. chce mať skromnejšiu korunováciu, než mala jeho matka pred 70 rokmi.
Zdroj: @rogeralarconphoto

Viac FOTO nájdete v GALÉRII.

Premárnená príležitosť

Karol III. si želá, aby bola korunovačná ceremónia kratšia a menej nákladná, že tá jeho matky. Pravdepodobne tak budú chýbať mnohé odveké rituály. Podľa expertov na kráľovskú rodinu však skromná korunovácia nie je dobrý nápad. Historik Andrew Roberts v rozhovore pre Daily Mail uviedol, že zmeny ohľadom tejto slávnostnej príležitosti môžu nepriaznivo ovplyvniť obraz Veľkej Británie. Vzdať sa mnohých zaužívaných rituálov či zníženie nákladov bude poľa neho premárnenou príležitosťou pre propagáciu Spojeného kráľovstva na medzinárodnej scéne. Korunovácia je totiž natoľko vzácna udalosť, že by mala byť bohato organizovaná, cituje experta portál dailymail.co.uk.

Karol III. chce aj počas svojej korunovácie ukázať svetu zmodernizovanú a štíhlejšiu monarchiu.
Zdroj: Jonathan Brady

Dôsledok zmien

Podľa médií sa nielenže skráti trvanie slávnostného obradu, ale bude tiež zredukovaný aj zoznam pozvaných hostí, a to z osemtisíc na dvetisíc. Kráľovi príbuzní navyše nebudú musieť byť v uniformách či v pôvodne predpísaných slávnostných ceremoniálnych rúchach, budú si môcť obliecť „civilný“ odev, čo pre mužov znamená obleky. Aby sa ušetril čas na časovo náročné rituály, niektoré z nich zrušia, napríklad tradičného odovzdávanie zlatých prútov. Podľa zdrojov blízkych Buckinghamskému palácu si Karol III. totiž myslí, že zmeny majú byť odrazom zmenenej a zmodernizovanej britskej monarchie, pretože počas 70 rokov, kedy vládla jeho matka, sa nielen svet, ale aj britské kráľovstvo zmenili.

Nový panovník chce jednoduchšiu ceremóniu, než mala pred 70 rokmi jeho matka.
Zdroj: Bettmann