Pred vyše storočím hľadali príslušníci indiánskeho kmeňa Shakopee Mdewakanton útočisko pred prenasledovaním americkej armády. Asi pred polstoročím treli biedu v obytných prívesoch. Dnes sú z nich milionári. Vďačia za to kasínu, ktoré prevádzkujú vo svojej rezervácii.

Jackpot

„Máme 99,2-percentnú nezamestnanosť,“ povedal s úsmevom na tvári denníku New York Times šéf kmeňa Stanley R. Crooks. „Nepracujeme dobrovoľne, lebo nemusíme.“ Na viac než pohodlný život im bohato vystačia príjmy z luxusného strediska Mystic Lake, vybudovaného na umelom jazere. Okrem dvoch kasín a 600-izbového hotela je jeho súčasťou aj moderné golfové ihrisko, amfiteáter pod otvoreným nebom pre vyše osemtisíc ľudí, kde sa usporadúvajú koncerty hviezd, ako aj obrovská konferenčná hala. Rezervácia v Scott County má navyše strategickú polohu. Nachádza sa na skok od mestského konglomerátu Minneapolis - St. Paul, najväčšieho urbárneho centra v štáte Minnesota. Každý víkend do rezervácie za hazardom a zábavou prúdia tisíce ľudí. Pre 460 príslušníkov kmeňa Shakopee je takáto vysoká návštevnosť skutočným jackpotom. Ako vyšlo najavo pri rozvode jedného Indiána, každému dospelému mesačne na účet pribudne 84-tisíc dolárov, čo je ročne vyše milióna! Pravdivosť údajov americkým médiám neskôr potvrdili aj ďalšie zdroje z prostredia rezervácie. Shakopee je tak zrejme najbohatší kmeň pôvodných amerických obyvateľov.

Na vysokej nohe

Ako píše New York Times, po príchode do rezervácie v Scott County na prvý pohľad nič nenasvedčuje tomu, že by v nej mali žiť boháči. Väčšina Indiánov naďalej žije v skromných, nenápadných príbytkoch. Ale keď sa lepšie rozhliadnete, zistíte, že tam niečo nesedí. Pred každým domčekom je totiž zaparkované minimálne jedno luxusné, najčastejšie športové auto. Okrem toho je dosť veľká pravdepodobnosť, že Indiánov práve nezastihnete doma. V posledných rokoch si obľúbili dlhé, niekoľkotýždňové dovolenky v exotických destináciách. Navyše, väčšina z nich má aj nejakú tú šikovnú vilku mimo rezervácie. Výrazne sa zmenil aj životný štýl kmeňa Shakopee. Už sú nenávratne preč časy, keď počas krutých zím, keď im zamrzol prameň v rezervácii, museli topiť sneh, aby získali vodu. Všetko, čo im chýba, si teraz jednoducho kúpia. Mnohí príslušníci kmeňa síce stále lovia divú zver, nie však preto, aby získali jedlo, ale pre radosť. Ďalším obľúbeÚpadokným koníčkom Indiánov je chov čistokrvných koní. O poznanie lepšie vyhliadky do života teraz už majú aj ich deti, ktoré spravidla chodia do prestížnych súkromných škôl.

Tradícia hazardu

Kasína v amerických rezerváciách nie sú ničím výnimočným. Podľa oficiálnych miest asi 220 kmeňov prevádzkuje zhruba 400 herní. Ich celkový ročný obrat sa odhaduje na pozoruhodných 18,8 miliardy dolárov. Počiatky hazardu siahajú do 70. rokov, práve do Minnesoty. Manželskému páru Russellovi a Helen Bryanovcom z kmeňa Chippewa miestne úrady vyrubili daň z nehnuteľnosti. Manželom sa to nepozdávalo a celú záležitosť pohnali na súd. Neodradilo ich ani to, že na nižších inštanciách neboli úspešní, tak sa prípad dostal pred Najvyšší súd Spojených štátov. Ten nielenže dal Indiánom za pravdu, ale dokonca rozsudok zašiel ešte ďalej. Keďže rezervácie sú suverénne územia, jednotlivé štáty nielenže nesmú Indiánov zdaňovať, ale dokonca nemôžu ani regulovať ich záležitosti. Verdikt vydláždil cestu k otváraniu herní. Najprv išlo o tradičné bingo a ďalšie obľúbe-né hry pôvodných obyvateľov, neskôr pribudli aj kasína. Pravda, nešlo to bez ťažkostí. Hry Indiánov často pripúšťali vyššie stávky, než to povoľovali miestne zákony, úrady ich často vnímali ako nelegálnu konkurenciu, navyše tu bola hrozba, že do biznisu v rezerváciách sa infiltruje mafia. Po celom rade vyšetrovaní a súdnych procesov americký Kongres v roku 1988 prijal zákon, ktorý v celej záležitosti stanovil pravidlá. Indiáni pristúpili na určité finančné a legislatívne ústupky štátom, ale viac-menej si zachovali suverenitu. V prípade sporov pritom rozhodujúce slovo zostalo federálnym úradom.

Ohrozený biznis?

Zákon znamenal boom hazardu v rezerváciách. Pravda, nie všetky kmene zbohatli ako Shakopee, ale minimálne im to pomohlo dostať sa z chudoby. Viacerí odborníci sa zhodujú, že ide o jediné odvetvie, ktoré sa v rezerváciách uchytilo. Ibaže, zlatým časom by čoskoro mohol prísť koniec. Indiáni musia čeliť čoraz väčšej konkurencii. V snahe zaplniť schodkové rozpočty sa čoraz viac amerických štátov stavia liberálnejšie k hazardu - zvyšuje sa tak počet herní a kasín mimo rezervácie. Matematika úradov je jednoduchá - zatiaľ čo zo zisku Indiánov do pokladnice štátov prichádzajú len omrvinky, súkromné podniky v ostatných častiach platia vysoké dane. Ešte väčší strach majú kmene z legalizácie internetových herní. Ak by si totiž ľudia mohli zahrať poker či ruletu hocikde na mobile, asi by až tak často za hazardom necestovali do rezervácií. Známky krízy badať už teraz. Ako píše New York Times, príslušníci dvoch kmeňov v Connecticute už prišli o štedré ročné odmeny, lebo kasína v ich rezerváciách uviazli v dlhoch.

Štedrí

Kmeňu Shakopee takéto scenáre zrejme nehrozia. Na stredisko Mystic Lake pripadá väčšia časť zo zisku 1,4 miliardy dolárov, ktoré ročne vyprodukujú kasína a herne v minnesotských rezerváciách. Ak by konkurencia aj ukrojila z ich výnosov, stále by im zostalo dosť na prepychový život. Okrem toho by Shakopee mohli v skutočnosti zarábať ešte viac, keby v duchu svojej tradície nedávali značné sumy na charitu. Podporujú napríklad miestne univerzity, vzdelávanie pôvodných obyvateľov aj ďalšie, chudobnejšie kmene. Od roku 1996 dali na charitu 243 miliónov dolárov a pol miliardy výhodne požičali. Príslušníkov kmeňa skôr ako finančné ťažkosti trápia filozofické otázky. Tajomník a pokladník Keith B. Anderson sa posťažoval, že v prostredí, kde nikto nepracuje a všetci majú takmer všetko, rodičia len ťažko môžu naučiť deti, aby si vážili hodnotu peňazí. „Načo kopať jamu, keď ju nemusíte kopať - stačí niekomu zaplatiť, aby to urobil za vás,“ vyjadril sa obrazne. „Nemusíte šetriť na kino a večeru v reštaurácii,“ dodal. „Môžete ísť do kina aj reštaurácie a potom si zasa dať večeru a pozrieť si ďalší film. Ale nemôžete zvládnuť tak veľa filmov a zjesť toľko jedla, aby ste minuli všetky peniaze.“