Dôvodom bola prítomnosť prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosa, ktorý v utorok pricestoval na prvú štátnu návštevu Spojeného kráľovstva, odkedy na trón v septembri nastúpil kráľ Karol III. Ten na počesť prezidenta usporiadal v Buckinghamskom paláci banket, na ktorom vystúpili obaja s prejavmi.

Kráľ prezidenta privítal v Londýne v sprievode kráľovnej manželky Camilly, následníka trónu princa Williama a jeho manželky Kate. Na slávnostnom privítaní bol aj britský premiér Rishi Sunak a ďalší členovia jeho vlády, píše BBC.

Princezná z Walesu Kate Middleton večer žiarila, keď zabávala prezidenta Juhoafrickej republiky a zaujala hlavné miesto na prvom štátnom bankete v Buckinghamskom paláci. Na sebe mala krásne biele šaty a na hlave sa jej trblietala tiara - koruna, ktorú si obľúbila aj nebohá princezná Diana.

Fotky Kate, Williama, Karola III. a Camilly z návštevy nájdete v GALÉRII

Ramaphosa by sa počas dvojdňovej návštevy mal stretnúť i s britským premiérom Sunakom. S kráľom Karolom III. majú rokovať o klimatickej zmene, obchode a fungovaní Spoločenstva národov (Commonwealth), píše AFP.

Ramaphosu, ktorého návšteva sa plánovala ešte pred smrťou zosnulej panovníčky Alžbety II., v utorok privítalo viac ako 1 000 vojakov, 230 koní, sedem vojenských kapiel a dva štátne autobusy. Prezident JAR však do Británie pricestoval bez manželky, ktorá sa zotavuje po lekárskom zákroku oka a neodporučili jej vycestovať, dodáva BBC.