Tip na článok
Rudolf Fian: České súdy poslali Slováka za úmyselné všeobecné ohrozenie na doživotie. Vinu necíti, odvolal sa.

Kauza metanol: Dvakrát doživotie a 119 rokov basy, to sú tresty za smrtiaci alkohol

Za pančovanie alkoholu, ktorý zabil vyše päťdesiat ľudí, padli dva doživotné tresty. Smrtiaci koktail môže byť stále v obehu.

Galéria k článku (34 fotografií )
Nešťastný otec: Ladislav Sakajtov sa nevie zmieriť s tým, že prišli o deti. Na naliehanie sociálky, aby sa o ne staral lepšie, však veľmi nedbal.
Fotografia zachytáva arcivojvodu Františka Ferdinanda s manželkou tesne pred atentátom, ktorý spáchal Gavrilo Princip (na malej snímke).
Medzi pioniermi: V Parku kultúry a oddychu v Bratislave, kam sa rád chodil prechádzať.

Doživotie pre hlavných aktérov metanolovej kauzy a stodevätnásť rokov pre ďalších ôsmich vinníkov. Tresty za pančovanú smrť, hoci nie definitívne, keďže väčšina odsúdených sa odvolala, sú bodkou za jednou z najväčších tragédií v novodobých dejinách samostatného Česka.

Alkohol so smrtiacou dávkou metanolu zabil u našich západných susedov vyše pol stovky ľudí, ďalšie desiatky majú trvalé následky, od poškodenia ľadvín až po slepotu. A výpočet nemusí byť konečný. Viac ako dvetisíc litrov smrtiaceho koktailu sa polícii nepodarilo vypátrať a môže byť stále v obehu. Opatrnosť pri kúpe podozrivo lacného alkoholu je teda na mieste.

Prísne tresty

„Vzal som trstinu, veľký hrniec, vodu, prípadne príchute a miešal som,“ opísal Aleš Svoboda, ako dochucoval liehovinu otrávenú metanolom. Smrtiaci koktail sa tak menil na „kvalitný“ rum, borovičku, vodku či marhuľovicu, ktoré sa s veľkým ziskom distribuovali.

Zhruba tak nejako sa začal príbeh chamtivosti a neúcty k ľudskému životu s desivou štatistikou - päťdesiattri mŕtvych a viac ako stoštyridsať otrávených, pričom počty nemusia byť konečné. Pančovaný alkohol so smrtiacou dávkou metanolu môže byť ešte stále v obehu. Svoboda, ktorý dostal dvanásť rokov, však nebol prvým ohnivkom v reťazi.

Tým bola dvojica mužov - Rudolf Fian, Slovák žijúci v posledných rokoch v severomoravskej Karvinej, a Tomáš Křepela z dediny Řitka pri Prahe. Za to, že v roku 2012 namiešali desaťtisíc litrov metylakoholového koktailu, ktorý mohol zabiť až 158-tisíc ľudí, dostali doživotné tresty. Obaja sa proti rozsudku odvolali. Metanoloví vrahovia, ako dvojicu podnikavcov premenovali české médiá, sa však cítia nevinní.

„Zliali sme dohromady metyl a etyl. Čakal som, či sa to zafarbí. Tekutina bola číra. Nepil som to, len som do toho strčil jazyk, aby som vyskúšal chuť. A chuť nebola divná,“ bránil sa pred súdom Fian.

A dodal: „Bolo to moje know-how.“ Zároveň poprel, že šlo o zmes určenú na konzumáciu. Tvrdil, že išlo o zmes do ostrekovačov. Súd však jeho obranu neprijal. Možné následky metanolovej kauzy prirovnal k lokálnemu vojnovému konfliktu a konanie Fiana s Křepelom kvalifikoval ako úmyselné všeobecné ohrozenie. Výsledkom boli výnimočné tresty v podobe doživotia.

„Vedeli, že môžu spôsobiť fatálne následky. Svojou snahou o čo najväčší zisk ohrozili na životoch a zdraví veľké množstvo osôb,“ dôvodil predseda senátu Radomír Koudela. Ďalších osem aktérov metanolovej kauzy (obžalovaných bolo spolu tridsaťjeden osôb, o ostatných budú rozhodovať ďalšie súdy) odchádzalo z Krajského súdu v Zlíne s vysokými trestmi.

Viktor Koláček a Libor Vanderka zo spoločnosti VAPA Drink dostali dvadsaťjeden a dvadsať a pol roka. „Kšeftovali s pančovaným alkoholom v čase, keď umierali prví ľudia,“ argumentoval Koudela. Hlavný distribútor metanolovej zmesi Jiří Vacula, ktorý pomohol polícii kauzu objasniť, odišiel s pätnásťročným trestom.

Distribútor Martin Jirout si vyslúžil šestnásť rokov, Alexander Jordán a Martin Cekota po trinásť rokov. S trestom osem rokov - nateraz najnižším - odišiel zo súdu konateľ spoločnosti Verdana Robert Sedlařík. „Vás, pán Sedlařík, zachránilo jedine to, že alkohol vo vašom sklade sa podarilo odhaliť včas a zasiahla polícia,“ poučil Sedlaříka sudca Koudela.

Všetci obžalovaní dostali vyššie tresty, než žiadal prokurátor Roman Kafka. „Rok a pol práce polície, colných orgánov a prokuratúry bol zúročený. Určite však necítim zadosťučinenie,“ poznamenal. Hlavný spis prípadu má vyše 23-tisíc strán zhromaždených takmer v stovke zväzkov, ďalších osemtisíc strán tvoria prílohy.

Slepota pre vinníkov

Nie všetci sú však s výškou trestov spokojní. Vladimír Lipina, ktorý po vypití pančovaného alkoholu oslepol, si mohol rozsudky nad hlavnými vinníkmi metanolovej kauzy už iba vypočuť. V septembri 2012, keď sa napil smrtiaceho rumu, však zápasil o život.

„Všetci by si zaslúžili maximálne tresty. Žiadne finty, že ten, kto spolupracuje s políciou, dostane menej. Svojou chamtivosťou zabili toľko ľudí. Nebrali ohľad na nič a na nikoho,“ hovorí Lipina, ktorý je dnes na predčasnom dôchodku. S tým, že už nikdy neuvidí, sa dodnes nezmieril.

„Nevidíte rodinu, kamaráti sa vám obracajú chrbtom, nevedia, ako s vami zaobchádzať.“ Lipinovi pomáha dcéra, brat a priateľka, ktorú spoznal až po otrave. „Priviedla ju jedna známa, začali sme sa priateliť. Vďaka nej ma život trochu baví, aj keď slepota je hnusná. Prial by som si, aby oslepli všetci obžalovaní,“ dodáva Lipina.

Riziko trvá

Trpkosť cítia aj ďalší, ktorí sa otrávili pančovaným alkoholom. A hoci niektorí vyviazli bez trvalých následkov, nemajú vyhraté. Miroslav Šafr z Ústavu súdneho lekárstva královohradeckej Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej upozorňuje, že následky otravy sa môžu objaviť aj o niekoľko mesiacov či rokov. „Otázka rozsahu poškodenia zostáva otvorená. Ide predovšetkým o zrak a tráviaci, prípadne obehový, dýchací a vylučovací systém. Postihnutí môžu dúfať, že sa ich stav už nezhorší.“

Polícia okrem toho stále pátra po viac ako dvetisíc litroch pančovaného alkoholu. Penzista Zdeněk Kopl, ktorý ho vraj kúpil, to pred súdom poprel a s políciou nespolupracuje. Či k obchodu došlo a čo sa v skutočnosti stalo so smrtiacim koktailom, zostáva záhadou.

Finančné straty

Metanolová kauza, ktorá vypukla v roku 2012, výrazne zasiahla do života celej Českej republiky. V septembri 2012 siahli kompetentní v reakcii na vlnu úmrtí po mimoriadnom opatrení - celoplošnom zákaze predaja tvrdého alkoholu. Ten načas zmizol z obchodov, barov a reštaurácií, vymazať ho museli aj z jedálnych a nápojových lístkov.

Trpeli výrobcovia, distribútori i štátna kasa, straty sa počítali v desiatkach miliónov eur. Schválené boli aj prísne zmeny pre výrobcov alkoholu. Podľa počtu odobratých kolkov museli zložiť zodpovedajúcu kauciu, rádovo v tisícoch eur. Miesta, kde sa kolky lepia na fľaše, musia byť vybavené kamerovým systémom.

Priestor sa monitoruje dvadsaťštyri hodín denne a colníci majú k nemu prístup prostredníctvom on-line systémov. Predajcovia alkoholu vrátane obchodníkov a krčmárov zas museli požiadať o koncesiu. Zmeny pocítili aj barmani. Po novom môžu mať otvorené tri fľaše rovnakého alkoholu.

Musia mať špeciálny uzáver, ktorý bráni v dolievaní do fliaš. Po metanolovej kauze si možno kúpiť maximálne trojlitrové balenie alkoholu. Ďalšie finančné náklady boli spojené s liečbou obetí, nehovoriac o odškodnom a nemajetkovej ujme pre poškodených a príbuzných obetí.

Celková výška nárokov sa podľa českých médií pohybuje na úrovni sedemdesiat miliónov českých korún, takmer 2,6 milióna eur. K tomu treba pripočítať nároky zdravotných poisťovní a nemocníc.

Čo je metylalkohol

Metylalkohol (metanol) sa používa najmä ako rozpúšťadlo alebo palivo. Nelegálni výrobcovia ho zháňajú, rovnako ako ďalšie prísady, na čiernom trhu. Chuťovo nie je rozpoznateľný od etylalkoholu (etanolu).

Na rozdiel od etylalkoholu - horí klasickým oranžovým plameňom - jeho plameň je tmavomodrý. Po požití metabolizuje na formaldehyd a kyselinu mravčiu, ktoré vážne poškodzujú organizmus.

Medzi prvé príznaky otravy metylalkoholom patrí nevoľnosť a vracanie, bolesti brucha, závraty, neskôr dychové ťažkosti, modrasté sfarbenie kože a kŕče. Potom nastupuje bezpríznaková fáza, obete zriedkavo trpia bolesťami hlavy, končatín a chrbta. V ďalšej etape prichádza poškodenie zraku - pocit hmly, snehovej víchrice až slepoty.

Porucha zraku pretrváva takmer v tretine prípadov ťažkých otráv. Ak má niekto podozrenie, že vypil otrávený alkohol, prvou pomocou je bežný destilát dobrej kvality - približne jeden až dva decilitre štyridsaťpercentného nápoja, ktorý sa môže zriediť vodou alebo džúsom. Následne treba vyhľadať lekársku pomoc.

VIDEO Plus 7 Dní