Mimovládnym organizáciám, ktoré sa v Maďarsku snažia pomáhať migrantom bude pravdepodobne zakrátko veľmi horúco. V utorok totiž vláda prišla s pozmeneným návrhom zákona označovaného ako "Stop Soros". Ak v parlamente prejde, jednotlivci aj organizované skupiny, ktoré pomáhajú nelegálnym migrantom podať žiadosť o azyl, alebo získať povolenie k pobytu v Maďarsku, budú môcť skončiť za mrežami. Tam ale prísne opatrenia nekončia. Trestná by mala byť dokonca potravinová pomoc, rozdávanie informačných letákov, či poskytnutie právneho poradenstva pre migrantov. Nový zákon tiež hovorí, že cudzinci, ktorí sa snažia vstúpiť do Maďarska cez tretiu krajinu, v ktorej neboli priamo vystavení prenasledovaniu, by nemali mať nárok na azyl. Vládny návrh, ktorý okamžite odsúdil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), je podľa agentúry Reuters súčasťou Orbánovej kampane proti migračnej politike Európskej únie a maďarsko-americkému finančníkovi Georgeovi Sorosovi.

Chcú zabrániť narúšaniu stability

V texte novej legislatívy zverejnenom na internetovej stránke parlamentu sa, okrem iného, uvádza: "Tí, ktorí poskytujú finančné prostriedky, alebo riadia takéto aktivity (zamerané na podporu ilegálnej migrácie) bude možné potrestať až ročným väzením." Ministerstvo vnútra tvrdí, že Maďarsko potrebuje akčný plán na obranu krajiny a tým by mohol byť práve balík opatrení nazvaný "STOP Soros". Vo svojom vyhlásení uvádza, že existujú medzinárodne i maďarské organizácie uľahčujúce migrantom vstúpiť do Maďarska. Preto je návrh zákona opodstatnený. Má vraj zabrániť nelegálnemu prisťahovalectvu, ktoré narúša európsku stabilitu a môže podkopávať kresťanskú kultúru krajiny.

Vláda premiéra Viktora Orbána zároveň naďalej odmieta kvóty Európskej únie na rozdeľovanie migrantov v rámci EÚ a navrhla novelizovať ústavu tak, aby bolo zrejmé, že 'cudzia populácia' nemôže byť presídlená do Maďarska.

Aktivisti protestujú

UNHCR vyzvala Maďarsko, aby návrh zákona, ktorým sa obmedzuje činnosť mimovládnych organizácií zrušilo. Vysoký komisár pre utečencov dnes (v stredu) uviedol, že jeho zavedenie do praxe môže zbaviť utečencov a žiadateľov o azyl životne dôležitej služby a ešte viac povzbudí 'rastúce xenofóbne postoje' obyvateľov.

Bránia sa aj mimovládne organizácie. Maďarský helsinský výbor, ktorý poskytuje právnu pomoc žiadateľom o azyl uviedol, že návrh zákona by bol 'v demokratickom štáte neprijateľný' pretože je zameraný proti európskym hodnotám. "Tým, ktorí sa postavia za dodržiavanie ľudských práv hrozí vláda kriminalizáciou," uviedli vo vyhlásení jeho predstavitelia a dodávajú, že všetky ich činnosti sú v súlade so zákonom.

Podľa štatistík nie je Maďarsko cieľovou stanicou migrantov, či utečencov. Aj v roku 2015, kedy ich počet presiahol milión mierila k našim južným susedom len malá časť z nich. Oficiálne čísla z roku 2017 hovoria, že nejakú formu medzinárodnej ochrany získalo v Maďarsku celkovo necelých 1 300 ľudí, hlavne Afgancov, Sýrčanov a Iračanov.

Pokiaľ parlament zostane hluchý k apelu UNHCR, schválenie vládneho návrhu by malo byť len formalitou. Aj po aprílových voľbách má totiž Fidesz s koaličnou stranou kresťanských demokratov stále dvojtretinovú väčšinu.