Duchovným sa črtá konkurencia – lacnejšia a bez srdca. Zdá sa, že roboty nenahradia len tých manuálne pracujúcich. Pomaly sa dostávajú aj do sfér, kde by sme ich nečakali.

Humanoidné roboty už dnes slúžia ako pomocníci seniorov, na zábavu ale aj ako sexuálni partneri. Jedného z nich – Peppra – však jeho výrobca Nissei Eco najnovšie na veľtrhu Expo v Tokiu predstavil v úplne inej úlohe.

V úlohe budhistického kňaza. Jeho hlavnou činnosťou má byť vyprevádzanie mŕtvych do sveta večného spánku. Jeho hlavná výhoda? Oproti kňazom je o dosť lacnejší, aj keď emócie vám asi neprejaví.

Ako píše The Guardian, v dôsledku starnutia a scvrkávania sa japonskej populácie, mnohí budhistickí kňazi nedostávajú také finančnú podporu zo strany svojich komunít, ako v minulosti. Odkázaní sú tak na iné práce na čiastočný úväzok a v tejto situácii prichádza na scénu Pepper v kňazskom rúchu. Navyše, pohreb v jeho podaní vyjde pozostalých oveľa lacnejšie. „Človečí“ kňaz berie za pohreb asi 1800 eur, zatiaľ čo robot vyjde iba na 380 eur.