V januári minulého roka zatkla FBI nezvyčajného podvodníka. Talian Filippo Bernardini sa vydával za predstaviteľov vydavateľstiev, aby oklamal spisovateľov a oni mu posielali svoje diela. Využil svoje znalosti z odvetvia, keďže ho zamestnával vydavateľský gigant Simon & Schuster v Londýne. Medzi podvedenými boli takí známi spisovatelia ako autorka románu Príbeh Služobníčky Margaret Atwoodová, jeden z najoceňovanejších britských autorov Ian McEwan, Sally Rooneyová, ktorá napísala romány Rozhovory s priateľmi či Normálni ľudia, a aj americký herec a spisovateľ Ethan Hawke.

Tridsaťročný Bernardini žije v North Finchley v Londýne s priateľom Benom, ale zatkli ho vlani v New Yorku, kde sa priznal k podvodom. Jeho motív však nebol dlho jasný. Nezistilo sa, že by rukopisy unikli na internet, ani neboli známe žiadne požiadavky na výkupné. Čo teda 30-ročný mladík robil s nepublikovanými rukopismi, ktoré sa mu podarilo získať tým, že sa vydával za niekoho iného?

Pocit blízkosti

Filippo Bernardini pracoval ako koordinátor práv v Londýne pre vydavateľstvo Simon & Schuster, ktoré nebolo zapletené do žiadneho z jeho zločinov. Od roku 2016 do januára 2022, keď ho zatkli, sa vydával za agentov a vydavateľov prostredníctvom e-mailu, aby získal romány a iné diela od spisovateľov a ich zástupcov. „Písal som štýlom a jazykom, ktorý používali moji bývalí kolegovia. Keď bola táto žiadosť úspešná, od tej chvíle sa toto správanie stalo posadnutosťou, nutkaním.“

Podvodník nedávno uviedol, že nikdy nezverejnil rukopisy, ktoré získal, ale „chcel si ich ponechať blízko svojej hrude a byť jedným z mála, kto ich ocení skôr ako ktokoľvek iný, teda skôr než skončia v kníhkupectvách“.

Ako uvádza TheGuardian, vo svojom vyhlásení cítil pri čítaní niektorých rukopisov „zvláštne a jedinečné spojenie s autorom, takmer ako keby som bol editorom tej knihy".

Šikanovali ho, knihy boli útočiskom

Bernardini si dnes sype popol na hlavu a hovorí, že vedel, aké „nehanebné, hlúpe a nesprávne boli moje činy“ a že bude navždy spájaný s týmto zločinom.

„Jedného dňa som vytvoril falošnú e-mailovú adresu pre niekoho, koho som poznal vo vydavateľskom priemysle, a poslal som e-mail niekomu inému, o ktorom som vedel, že žiada o predpublikačný rukopis,“ uviedol Bernardini vo svojom vyhlásení. „Písal som štýlom a jazykom, ktorý používali moji bývalí kolegovia. Keď bola táto žiadosť úspešná, od tej chvíle sa toto správanie stalo posadnutosťou, nutkavým správaním.“

Bernardini napísal, že vedel, aké „nehanebné, hlúpe a nesprávne boli moje činy“ a že bude navždy spájaný s týmto zločinom.

FOTO v galérii

Britské noviny The Guardian uvádzajú, že jeho právnička Jennifer Brownová v podaní vysvetlila, že Bernardini mal ťažké detstvo. Vyrastal ako osamelé, šikanované gay dieťa v konzervatívnej časti Talianska a utešovali ho knihy. Súdený bude 5. apríla.