Ako informovala organizácia Finans Danmark, ktorá zastrešuje subjekty pôsobiace na dánskom finančnom trhu, dôvod tejto „anomálie“ tkvie jednoducho v tom, že v peňažných inštitúciách už nie je čo ukradnúť, keďže v nich nie sú bankovky ani mince.

Nordea bank ponúka hotovostné služby len v Kodani a Aarhuse.
Zdroj: Profimedia

Bez peňazí

Podľa Finans Danmark v roku 2000 došlo k 221 bankovým lúpežiam v krajine. V posledných rokoch tento počet klesal, zločinci spáchali v priemere desať takýchto trestných činov ročne. Ako hovorí Michael Busk-Jepsen, odborník na digitalizáciu v tejto bankovej asociácii, znižuje sa počet pobočiek, ktoré majú finančnú hotovosť. Napríklad škandinávska banka Nordea ponúka hotovostné služby len v dvoch mestách, v Kodani a Aarhuse. Znižuje sa aj počet bankových pobočiek vôbec, napríklad z existujúcich 219 v začiatkoch 90. rokoch ich zostala štvrtina.

Takúto scénu minulý rok v Dánsku nevideli. Na snímke z roku 2001 polícia zatýka francúzskeho mladíka, ktorý spolu s troma ďalšími kumpánmi prepadli so zbraňami v rukách Jyske Bank v Frederiksbergu v Kodani.
Zdroj: Profimedia

FOTO v GALÉRII.

Našli spôsob

Ako však dodáva Busk-Jepsen, existuje aj veľa ďalších dôvodov, prečo klesá zločinnosť v tejto oblasti. Zlepšuje sa bezpečnosť s používaním sofistikovanejších kamerových a poplašných systémov, zintenzívnila sa tiež spolupráca s políciou. Práve pre tieto zosilnené bezpečnostné opatrenia sa nevypláca už ani vyberanie bankomatov. Finans Danmark však varuje, že netreba spať na vavrínoch. Dlhoprstí chamtivci nahradili fyzické bankové lúpeže digitálnymi podvodmi, ktoré realizujú cez internet. „Pre zlodejov je to menej riskantné, ale žiaľ, vypláca sa im to,“ skonštatoval Busk-Jensen.

Finans Danmark upozorňuje, že zlodeji sa preorientovali z fyzických lúpeží na krádeže cez internet.
Zdroj: Profimedia