Nástup princa Charlesa na trón by mohol znamenať začiatok konca kráľovskej rodiny. Tvrdí to pre noviny Daily Star Robert Morris, odborník na konštitučnú monarchiu z londýnskej Univerzity College.

Vydržte, prosím, ste v poradí

Kráľovná Alžbeta II. už nie je žiadna mladica. Minulý rok oslávila deväťdesiatku. A hoci je čiperná stará dáma, predsa len, je najdlhšie vládnucim monarchom Spojeného kráľovstva. A zatiaľ, čo ona najdlhšie vládne, jej najstarší syn princ Charles (68), ktorý je priamym následníkom trónu, najdlhšie čaká.

Malý britský princ George trpí: Na vine je nezmyselná kráľovská etiketa a tradícia!

Kráľovná Alžbeta II. na trón prebrala trón v roku 1952.
Kráľovná Alžbeta II. na trón prebrala trón v roku 1952.
Zdroj: Profimedia.sk

Funkciu najdlhšie slúžiaceho dediča v britskej histórii zastáva od roku 1952, odkedy jeho matka nastúpila na trón. A hoci Charlesov starší syn William, ktorý je v nástupníckej línii hneď za svojim otcom sa so svojou manželkou vojvodkyňou Kate a ich rozkošnými ratolesťami teší väčšej obľube verejnosti, kráľovský spravodajca Robert Jobson odmieta, že by mohol trón prebrať „mimo poradia“.

Súperenie vojvodkyňe Kate a Lady Diany má jasnú víťazku: 5 priepastných rozdielov medzi princeznami

Rozkošná rodina: Miluje ju celý svet.
Rozkošná rodina: Miluje ju celý svet.
Zdroj: profimedia.sk

Kráľovná sa už teraz stále viac spolieha na svojho priameho nasledovníka princa z Walesu, čo sa týka panovníckych povinností formálnej hlavy monarchie. Médiá, čo i len pri najmenšom náznaku zhoršeného zdravia u jej veličenstva začínajú špekulovať, aké následky bude mať Charles na poste monarchu, podľa Morrisa to „nemožno predpovedať.“

Patová situácia

Ak sa pozrieme na politický systém Spojeného kráľovstva, formálnou hlavou štátu je monarcha, no výkonná moc je v rukách národných vlád a jej predsedu. Právomoci panovníka boli ešte v Slávnej revolúcii v roku 1688 také oklieštené, že dnes kráľovná monarchiu len reprezentuje - kraľuje, ale nevládne. Angažovať sa v tvorbe politiky nemôže, naopak, v politických otázkach musí zostať prísne neutrálna.

V prípade princa Charlesa by podľa Morrisa zastávanie neutrálnej zóny mohlo byť problém, keďže si jazyk púšťa na špacírku. Verejne prezentuje svoje názory na poľnohospodárstvo, genetickú modifikáciu, globálne otepľovanie, sociálnu oblasť aj architektúru.

Princ Charles privítal mamu bozkom.
Princ Charles privítal mamu bozkom.
Zdroj: Getty Images

„V prípade, že by sa snažil konať nad rámec tradičných povinností, napríklad tým, že bude verejne oponovať politike vlády, mohla by nasledovať patová situácia,“ povedal Morris, podľa ktorého by to mohlo hypoteticky viesť až k zrušeniu monarchie.

Podľa kráľovského spravodajcu Jobsona však jej veličenstvo nemá najmenšie pochybnosti o vhodnosti svojho syna na post kráľa. „Charles vždy konal v medziach kompetencií konštitučného panovníka a s ministrami sa radí súkromne,“ tvrdí Jobson.

Symbol jednoty

Samozrejme, zrušenie monarchie by bolo podľa odborníka Morrisa časovo náročné a nad budúcnosťou Veľkej Británie by sa vznášal veľký otáznik. Nanovo by musela byť napísaná a schválená ústava. Zrušenie monarchie v prípade Spojeného kráľovstva by mohlo byť dosiahnuté podobne ako v prípade Brexitu v štýle referenda.

Na snímke, ktorú zverejnila Kráľovská pošta je počas leta 2015 zľava princ Charles, kráľovná Alžbeta II., princ George a princ Villiam - štyri generácie Britskej kráľovskej rodiny
Na snímke, ktorú zverejnila Kráľovská pošta je počas leta 2015 zľava princ Charles, kráľovná Alžbeta II., princ George a princ Villiam - štyri generácie Britskej kráľovskej rodiny
Zdroj: TASR

Odporcov monarchie by to isto potešilo. Britskí republikáni, ktorí si prajú jej zrušenie vyhlásili, že po kráľovninej smrti usporiadajú referendum a budúcnosti monarchie. Aktivisti hnutia Republic argumentujú zbytočnou finančnou náročnosťou monarchie. Na druhej strane zástancovia monarchie hovoria, o tom, že kráľovná je symbolom spoločného národa a tradičným rysom britskej politickej kultúry a veria v jej zotrvanie.