Spoluzakladateľ a bývalý šéf Microsoftu Bill Gates (65) a jeho žena Melinda (56) sa rozvádzajú. Začiatkom týždňa zverejnili vyhlásenie, v ktorom oznámili koniec svojej 27-ročnej spoločnej cesty životom. Keďže zakladateľ Microsoftu Bill Gates patrí medzi najbohatších ľudí sveta, bude zaujímavé sledovať, o akú časť majetku v odhadovanej hodnote 130,5 miliardy dolárov príde.

Rande v práci

„Po mnohých úvahách i práci, ktorú sme vložili do udržania nášho vzťahu, sme sa rozhodli naše manželstvo ukončiť. Vychovali sme tri úžasné deti, vybudovali sme nadáciu, ktorá na celom svete podporuje ľudí na ceste k zdraviu. Ďalej veríme v našu misiu a budeme pokračovať v tejto práci. Vieme však, že už nemôžeme v ďalšej etape života dlhšie zotrvať ako pár,“ píše sa vo vyhlásení, v ktorom Gatesovci zároveň poprosili o rešpektovanie tohto ich rozhodnutia.

Billova čoskoro exmanželka Melinda Ann, rodená Frenchová, pochádza z texaského Dallasu, študovala na Duke University a s manželom sa zoznámila v práci, v jeho firme, kde pracovala ako projektová manažérka. Svojho životného druha spoznala na tlačovej konferencii Microsoftu v roku 1987, o sedem rokov, 1. januára 1994, bola svadba. Plodmi ich lásky sú tri deti: Jennifer Katha­rine (25), Rory John (21) a Phoebe Adele (18). Mimochodom, tie sa na miliardy rodičov tešiť nemôžu. Z obrovského dedičstva dostane každé „len“ desať miliónov dolárov. Podľa Gatesa totiž musia ísť jeho potomkovia vlastnou cestou. „Musia mať pocit vlastnej schopnosti. Musia cítiť, že ich práca je zmysluplná a dôležitá,“ tvrdí. Väčšinu svojho majetku chce venovať práve charite.

Najdrahší rozvod?

Otázkou dňa je, koľko v rámci rozvodu dostane Melinda. Zatiaľ nie je známe, ako sa manželia dohodli, ale televízna stanica upozorňuje, že vždy hovorili o sebe ako o rovnocenných partneroch. To by mohlo znamenať, že 130-miliardový majetok si rozdelia na polovicu. Išlo by tak o najdrahší rozvod v dejinách. V súčasnosti primát drží zakladateľ Amazonu a najbohatší človek sveta Jeff Bezos. Jeho už bývalá manželka MacKenzie Scottová získala majetok v hodnote 36 miliárd dolárov a okamžite sa stala treťou najbohatšou ženou sveta.

V prípade Billa a Melindy budú okrem akcií v hre viaceré zaujímavé „vecičky“ či nehnuteľnosti. Gates je veľkým milovníkom áut, vo svojom dome má garáž pre desať motorových tátošov. Okrem súkromného lietadla vlastní jedinečné Porsche 959. Kvôli tomuto autíčku musel čakať neuveriteľných 13 rokov, kým mu ho americká colná správa uvoľnila z prístavu v San Franciscu. Auto totiž nespĺňalo štátne podmienky na bezpečnosť a ekológiu, musel byť schválený špeciálny predpis „Show or Display“, na ktorého prijatie Gates veľmi tlačil a ktorý umožnil súkromníkom dovážať do USA autá unikátnej historickej alebo technologickej význačnosti, hoci predpisy nespĺňajú, a majiteľ ich nesmie v krajine predať.

Je aj milovníkom histórie. Okrem iného vlastní Codex Leicester Leonarda da Vinci v hodnote vyše 50 miliónov dolárov.

Aj spoločné bývanie manželov zodpovedá statusu boháčov. Dom pri Washingtonovom jazere má napríklad 24 kúpeľní, 10 kuchýň, vlastné kino s výrobníkom popcornu, sálu na recepcie pre 150 hostí, obrovskú knižnicu s presklenou kupolou či špeciálnu miestnosť s trampolínou. Bazén je samozrejmosť. Jeho hodnota sa odhaduje na 140 miliónov dolárov. 

FOTO luxusných sídel Gatesovcov v GALÉRII

Zohýbať sa nemusí

ill Gates zarobí každú sekundu 250 dolárov, čo je 21,6 milióna dolárov za deň a takmer 8 miliárd dolárov za rok. Keby bol štátom, bol by 37. najbohatšou krajinou. Toto sú čísla istého portálu z obdobia, keď bol počítačový guru ešte najbohatší na svete, dnes sa veľmi líšiť nemusia, sú skôr vyššie. Ak by mu vraj spadlo na zem tisíc dolárov, ani by sa po ne nemusel zohnúť, kým by ich totiž zdvihol, tak ich má už zarobené. Ak by dal každému človeku na svete 10 dolárov, aj tak by mu zostalo krásne vreckové okolo 47 miliárd. Ale keby Microsoft musel zaplatiť za každé zamrznutie počítača na zemeguli jeden dolár, zbankrotoval by za tri roky.

Mohlo by vás zaujímať: