Princ Christian (16), najstaršie dieťa korunného páru navštevoval prestížnu školu Herlufsholm na juhu Dánska, a v novom školskom roku na ňu mala nastúpiť aj jeho mladšia sestra Isabella (15). Lenže vyšlo najavo, že ustanovizeň pre vzdelávanie detí je semenišťom šikanovania a sexuálneho obťažovania. A hoci spočiatku princ Frederik (54) a jeho manželka Mary (50) odmietala o probléme hovoriť, dnes už mlčať nemôžu. Pred niekoľkými týždňami uzrel svetlo sveta filmový dokument, ktorý prináša dôkazy o hrôzach, ktorým musia mnohí žiaci čeliť.

Šestnásťročný Christian odchádza zo školy, v ktorej študoval len jeden školský rok.
Zdroj: Profimedia

Zmena názoru?

Ešte začiatkom mája, keď sa objavil film a vypukol škandál, Christian zostával na internáte a plánoval sa aj nástup Isabelly do školy. Občania dávali najavo zdesenie, že Frederik a Mary neodpovedajú, alebo že odpovedá nedostatočne. To sa prejavilo rapídnym poklesom sympatií a protimonarchistickými náladami. Pritom kráľovský pár už začiatkom mája, hneď po tom, ako si film pozreli tisícky ľudí, dali najavo svoje znepokojenie. Najnovšie sa objavili informácie, že Christian zo školy odchádza a Isabella na ňu nenastupuje. V oficiálnom vyhlásení kráľovského páru sa okrem iného píše: „Otázka výberu školy pre nášho syna i dcéru je pre nás veľmi dôležitá. Nemôžeme byť ľahostajní voči mienke verejnosti,“ hovorí sa vo vyhlásení. „Blaho detí a mladých ľudí je na prvom mieste. Naše rozhodnutia musia byť však prijímané na základe informácií. Teraz informácie máme,“ píše sa ďalej. „Ako rodičia očakávame, že škola sa postará bezpečnosť všetkých žiakov. Budeme sledovať, či dôjde k pozitívnym zmenám, ktoré sú zrejme nevyhnutné,“ končí komuniké.  

Korunný princ Frederik s manželkou Mary musia nájsť deťom novú školu.
Zdroj: Getty Images

Letné rozhodovanie

V spomínanom dokumentárnom filme opisujú dvaja bývalí študenti svoje skúsenosti so sexuálnymi útokmi i telesnými trestami v prestížnej škole. Riaditeľstvo na margo toho vylúčilo štyroch žiakov za to, že sa na šikanovaní podieľali a všetko si nakrúcali. Princ Christian s obvineniami nie je nijako spájaný, na druhej strane, počas roka, kedy bol študentom v Herlusfholme, teoreticky sa mohol stať obeťou. Nateraz prominentný tínedžer mlčí.

          „Cez letné prázdniny sa deťmi dohodneme o ich ďalšej budúcnosti, čiže o výbere školy, ktorú budú navštevovať,“ tvrdí svorne následnícky pár a dodáva: „Budeme mysľami so všetkými študentmi, ktorí v Herlufsholme budú v štúdiu pokračovať,“ znie ďalší odkaz.  

Obrázky asketického interiéru elitnej školy si pozrite v GALÉRII.

Christian, hore, a Isabell, vľavo, musia s rodičmi nájsť pre seba novú školu. Do Herlufsholmu zrejme nenastúpia ani dvojčatá Josefína a VIncent.
Zdroj: Profimedia

Obhajuje sa

Mikkel Kjellberg, dnes už bývalý riaditeľ Herlufshlolm School tvrdí, že vo filme boli použité „veľmi staré prípady za čias, kedy bola kultúra spolunažívania v škole úplne iná“. „Šikanovanie, násilie alebo sexuálne zneužívanie nie sú na Herlufsholmskej škole prijateľné,“ povedal vtedy Kjellberg. Obhajovanie sa mu však nepomohlo, odvolali ho okamžite po vypuknutí škandálu.

Škola Herlufsholm má takmer päťstoročnú históriu. Založili ju v meste Næstved približne 80 kilometrov južne od Kodane ešte v roku 1565 ako internátny vzdelávací ústav pre šľachtických synov na mieste bývalého benediktínskeho kláštora z 12. storočia.

Herlufsholm School navštívila pri príležitosti 450. výročia založenia aj Christianova stará mama, dánska kráľovná Margaréta II., na snímke vľavo v zelenom kostýme.
Zdroj: Profimedia

Dánsky Klokan

Princ Christian, celým menom Christian Valdemar Henri John Glücksburg je najstarším dieťaťom následníka trónu Frederika a jeho manželky Mary Donaldsonovej, ktorá pochádza z Austrálie. 15. októbra dovŕši 17 rokov, po svojom otcovi je druhý v poradí na dánsky trón. Má ešte troch mladších súrodencov, Isabellu (15), a dvojičky Josefínu a Vincenta (11). Kým ho pokrstili, Dáni ho prezývali jednoducho Klokan, pretože v dánskej kráľovskej rodine je zvyčaj, že do krstu nie sú mená detí známe. Táto tradícia má zabezpečiť dieťaťu dlhovekosť. A prečo Klokan? Zrejme podľa pôvodu jeho mamy Mary, ktorá sa s budúcim dánskym kráľom zoznámila, mimochodom, počas letných olympijských hier v Sydney v roku 2000.

          Prvé meno Christian nebolo pre poddaných žiadnym prekvapením. V Dánsku sa pre budúcich kráľov vždy vyberalo striedavo meno Christian alebo Frederik. Druhé meno Valdemar dostal na počesť veľkých dánskych panovníkov Valdemara I. Veľkého a Valdemara II. Víťazného, ktorí vládli v 12. a 13. storočí. Ďalšie mená dostali po dedkoch, po princovi Henrikovi ( †84) a Austrálčanovi Johnovi Donaldsonovi.

Kým princa Christiana pokrstili, Dáni ho volali Malý Klokan.
Zdroj: Profimedia