Panovníčka, ktorá sedela na britskom tróne 70 rokov, zomrela 8. septembra minulého roka. Na trón nastúpil jej syn Charles ako kráľ Karol III. Ten si však svojimi rozhodnutiami okamžite poštval proti sebe časť verejnosti. Prvým krokom boli výpovede desiatkam zamestnancov londýnskeho paláca Clarence House, kde počas života svojej matky býval aj s manželkou Camillou. Mnohí členovia personálu dostali pár dní po smrti Alžbety II. oznámenia o ukončení pracovného pomeru, navyše, počas spomienkovej bohoslužby za ňu.

Mnohí zamestnanci v palíci Clarence House v Londýne dostali výpoveď pár dní po smrti Alžbety II. .
Zdroj: Profimedia

Preč s koňmi!

Karol III. zdedil po matke 37 koní a ešte v októbri 2022 sa rozhodol predať dvanásť z nich. Postupne chce predaj aj ostatné kone. „Spojene medzi rodinou a dostihovým svetom bude pokračovať v inej forme,“ znelo oficiálne komuniké. Podľa zdrojov z rodinného sídla Sandringham House v Norfolku, chov všetkých 60 dostihových koní bude ukončený do troch rokov. Alžbeta II. bola milovníčkou štvornohých tátošov, vášnivá jazdkyňa a v sedle ju bolo vídať aj vo vysokom veku. Nevynechala žiadne významné dostihy a jej chov bol vychýrený. Lenže nový kráľ má iné priority, jej vášeň ani pre kone, ani pre poľovačky nezdieľa. Označujú ho za ekológa a ochrancu zvierat.

Na návšteve Škótska Karol III. ďakoval ľuďom aj zvieratám za podporu po smrti Alžbety II. Jej kone si však nechať nechce.
Zdroj: Profimedia

Odolná záhrada

Najnovšie obletela svet správa, že Karol III. sa rozhodol v tom istom sídle Sandringham premeniť trávnik na klimaticky priaznivú záhradu s využitím tzv. topiarov. To sú ornamentálne tvarované kry a viacročné rastliny, pomocou strihania listov i vetvičiek sa tak u nich dosahujú rôzne tvary, geometrické i figurálne. V prerobenej záhrade plánuje vysadiť odolnejšie i mrazuvzdornejšie rastlinné druhy, ktoré majú lepšie znášať vznikajúce klimatické podmienky. Medzi záhonmi s rastlinami majú viesť štrkovité chodníčky pre návštevníkov. Podľa doterajších informácií sa má v záhrade vysadiť aj približne 4280 rôznych vytrvalých bylín a cibuľovín, napríklad stračonôžky, veronika virgínska či levanduľa. Počítačová vizualizácia už existuje, ale ktovie, či by sa táto zmena Alžbete II. páčila.

Obrázky plánovanej záhrady si pozrite v GALÉRII.

Časť pozemku na západnej strane Sandringhamu sa má zmeniť na záhradu.
Zdroj: Profimedia