Vedela, že zomiera, napriek tomu dodávala ľuďom odvahu a nádej. Aj na nemocničnom lôžku bola vysmiata. Novinárka BBC Deborah Jamesová (†41) sa stala inšpiráciou pre mnohých ľudí. Seba nezachránila, ale iným pomáhala až do konca. „Sme nesmierne hrdí na jej prácu i na jej charitatívnu činnosť, zbierky peňazí a nekonečné úsilie zvýšiť povedomie o rakovine, ktorá zničila toľko ľudských životov,“ napísala rodina Jamesová po tom, čo milovaná mama, manželka a dcéra 29. júna naposledy vydýchla. Mladá Britka, známa na Instagrame ako BowelBabe, bojovala päť rokov s rakovinou hrubého čreva.

Na Instagrame bola známa ako Bowel Babe.
Zdroj: Profimedia

Žiť naplno

„Nájdite si taký život, ktorý stojí za to si užívať. Riskujte, milujte, nič neľutujte a vždy majte nádej. Ale – vždy si skontrolujte svoje hovienko, môže vám to  zachrániť život!,“ tieto slová zdieľala Deborah krátko pred tým, než odišla z tohto sveta. Svet ju viac spoznal po tom, čo začala v BBC v Radio moderovať podcast o rakovine. Viedla ho spolu s inými onkologickými pacientmi, napríklad s Lauren Mahonovou či novinárskou Rachael Blandovou, ktorá, žiaľ, zomrela už v roku 2018. Deborah vydala tiež knižku „K...a ty rakovina! Ako jej čeliť, žiť svoj život a zostať sám sebou“. Za pomoci médií a sociálnych sietí sa usilovala pomáhať ostatným a najmä upozorňovať na to, ako rozpoznať prvé príznaky rakoviny hrubého čreva, bojovať proti tabu ohľadom tejto choroby a vyrovnať sa s ňou. Krátko pred smrťou založila nadáciu na pomoc ľuďom s rakovinou, za 24 hodín sa vyzbieralo vyše 1,7 milióna eur. Dnes je suma na konte nadácie už viac ako osem miliónov eur a peňazí stále pribúda.

Deborah zanechala dve deti.
Zdroj: Instagram

Zajtrajší Armagedon

V roku 2016 prišla za lekárom, že cíti príznaky choroby, ale ten spočiatku jej obavy odmietol. „Chápem, že neuznal samodiagnostiku, najmä u takého notorického hypochondra, ako som ja,“ napísala novinárka vo svojom blogu. Lenže onedlho, presne v polovici decembra 2016, jej lekári tú rakovinu hrubého čreva zistili. Bola vo 4. štádiu a Deborah mala vtedy len 35 rokov.

 „Manžel ma v ten deň odviezol do vinotéky a kúpil tú najdrahšiu fľašu vína, 3-ročný Leoville Barton,“ spomínala krátko po diagnostikovaní choroby Deborah. „Ako keby bol Armagedon naplánovaný na zajtra na 19. hodinu večer, povedala som vtedy,“ dodala vtedy novinárka v rozhovore pre organizáciu Bowel Cancer UK. Niektorí odborníci jej dávali len osem mesiacov života, iní zasa hovorili o osempercentnej šanci, že bude žiť ešte päť rokov. Mladá žena dala výpoveď v práci a začala sa venovať tomu, vďaka čomu ju ako chorú spoznal celý svet.

Keď sa rozhodla skončiť s aktívnou liečbou, prišiel ju domov navštíviť aj princ William.
Zdroj: Instagram

Zostať nažive

Deborah Jamesová opisovala verejne svoje problémy, bolesti, nespavosť, otupenosť a neustále obavy. Snažila sa pomáhať, dva roky po diagnóze založila spomínaný podcast a upozorňovala, že včasné objavenie choroby môže zachrániť život. Založila vlastnú značku oblečenia, pričom zisk z predaja ide na účet  ňou založenej nadácie. Na jej podnet niektoré obchodné reťazce začali predávať toaletný papier, kde sú na obale uvedené príznaky rakoviny hrubého čreva. A najmä dodávala nádej, na svojom instagramovom profile, ktorý sleduje vyše milióna ľudí, robila rôzne bláznovstvá a vylomeniny, aby život s chorobou nebol taký pochmúrny. A nevyhýbala sa čiernemu humoru. „Je viac pravdepodobné, že zomriem na rakovinu, ako to, že toto lietadlo spadne,“ napísala pod fotkou, ako popíja gin s tonikom vo výške 10-tisíc metrov. Postovala svoje selfíčka z nemocnice, ale oblečená v krásnych trblietavých šatách, videá, na ktorých tancuje na invalidnom vozíku. Spievala pesničky Celine Dionovej. Na Silvestra 2021 umiestnila na svojom profile video, kde spieva pieseň Bee Gees s tým, že „najväčší úspech tohto roka bol, že som zostala nažive“. A to si dala aj ako novoročné predsavzatie do tohto roka: Zostať nažive.

Z nemocnice zverejňovala Deborah na svojom profile rôzne fotky, vždy bola usmiata.
Zdroj: Instagram

Fotografie statočnej Deborah si pozrite v GALÉRII>>

Zachránené životy

Začiatkom mája informovala, že končí s liečbou. „Skúšali sme všetko, ale moje telo jednoducho túto hru hrať nechce. Vojna sa skončila, momentálne som v paliatívnej starostlivosti u rodičov, s mojou úžasnou rodinou,“ napísala s tým, že v rodičovskom dome je preto, aby jej dve, syn Hugo (14) a dcéra Eloise (12) nemuseli pozerať na jej trápenie a mať ju pred očami na smrteľnej posteli. Ratolestiam situáciu vysvetlila a podľa nej to boli najemotívnejšie rozhovory aké kedy viedla. „Bolo hrozné povedať im, že s aktívnou liečbou končím,“ písala.

 Jej boj s chorobou sledovala celá krajina. Aj kráľovská rodina ocenila jej nepoddajnosť, doma ju navštívil princ William. Odišla zmierená so smrťou, obklopená milujúcimi najbližšími. Pripravila sa na všetko, odsúhlasila parte i fotku na ňom a naplánovala pohreb. Chcela, aby bol vo farbách čiernej a bielej. „To vyzerá dobre,“ povedala v poslednom rozhovore pre The Times, pričom ležala na posteli s ústami namaľovanými tmavočerveným rúžom a popíjajúc šampanské. „Vďaka nej, vďaka jej aktivitám a zmene povedomia o rakovine hrubého červa bude zachránených mnoho životov,“ napísal na twitteri premiér Boris Johnson.

So svojou mamou v televíznom vysielaní.
Zdroj: Profimedia