Tvrdé slová, vyhrážky, diplomatický spor. Plánovaná cesta poslancov slovenského parlamentu na čele s nezaradenými Petrom Marčekom a Martinou Šimkovičovou na Krym vyvolala slovnú prestrelku medzi predsedom slovenského parlamentu Andrejom Dankom a ukrajinským veľvyslancom v Bratislave Jurijom Muškom.

Andrej Danko: Ukrajinský veľvyslanec mu poriadne zdvihol tlak.
Andrej Danko: Ukrajinský veľvyslanec mu poriadne zdvihol tlak.
Zdroj: NRSR

Zákaz vycestovať

Nie som šťastný z tohto ich rozhodnutia. Tí, ktorí prídu na pozvanie okupačnej vlády, porušujú ukrajinské zákony. Ukrajinská strana bude reagovať, myslím si, že budú mať zákaz vycestovať v budúcnosti na Ukrajinu,“ zdôraznil. Jurij Muška. Reakcia šéfa Národnej rady SR nenechala na seba dlho čakať. „Slovensko je zvrchovaný a demokratický štát. Ak sa akýkoľvek občan, tobôž poslanec NR SR, rozhodne kamkoľvek vycestovať, nebude žiaden veľvyslanec hovoriť o tom, či tam ísť má alebo nemá," povedal Danko pre TASR na adresu veľvyslanca s tým, že podľa neho porušuje protokol. Predseda SNS chce dokonca požiadať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby veľvyslanca upozornil, že takéto vyjadrenia sú nezlučiteľné s jeho funkciou.

Jurij Muška: Varoval slovenských poslancov pred návštevou Krymu.
Jurij Muška: Varoval slovenských poslancov pred návštevou Krymu.
Zdroj: Archív

Ojedinelé návštevy

Nezradený poslanec Peter Marček spolu s kolegyňou Martinou Šimkovičovou a ďalšími politikmi a podnikateľmi by mali navštíviť Krym začiatkom augusta. Ako vysvetlil Marček, ich cesta je súkromného charakteru a absolvujú ju v svojom voľnom čase.

Politici z krajín Európskej únie navštevujú Krym veľmi ojedinele a väčšinou ide o členov krajne pravicových strán. Pozrite si politických predstaviteľov, ktorí navštívili anektovaný polostrov v posledných mesiacoch.