Kima Seokjina pri vystupovaní z autobusu oslovil zamestnanec agentúry Big Hit Entertainment a presvedčil ho, aby sa zúčastnil na konkurze. Nemal tanečné ani spevácke skúsenosti a jeho cieľom bolo stať sa hercom. Napokon sa Jin, ako ho poznajú fanúšikovia, stal štvrtým členom skupiny BTS. Nebyť náhodného stretnutia, história kórejského popu mohla vyzerať celkom inak.

V GALÉRII si pozrite jedinečnú atmosféru na koncertoch BTS>>

Nech už je historka pravdivá alebo je to súčasť budovania imidžu z dielne kórejskej hudobnej agentúry, jednoznačne zaberá. Sedemčlenná chlapčenská kapela za sedem rokov existencie dobyla nielen Áziu, ale aj celý svet. Naposledy sa blysli na odovzdávaní MTV Video Music Awards 2020, odkiaľ si odniesli hneď štyri ocenenia. Ale ide len o vrchol ľadovca, úspechov a rekordov je o poznanie viac. Skupina údajne prináša do juhokórejskej ekonomiky neuveriteľné 3,6 miliardy dolárov ročne.

Cesta na výslnie

Skupina Bangtan Sonyeondan, známa pod skratkou BTS, vydala svoju debutovú pieseň No More Dream v roku 2013, album prišiel o rok neskôr. Hoci mali byť hiphopovou kapelou, ich hudobný žáner sa začal postupne meniť. Navyše, zaujali aj ich texty, dotýkali sa tém ako problémy školského veku, duševné zdravie a neskôr sa začali zaoberať aj hľadaním cesty k sebaláske. Túto myšlienku naplno rozvinuli v roku 2018 na albume Love Yourself: Tear a albume Love Yourself: Answer. To už meno BTS rezonovalo v celosvetovom meradle a líder skupiny Kim Namjoon dokonca o láske k sebe hovoril aj na pôde OSN. „Okrem schopnosti mať sa rád je dôležité vedieť sa za seba postaviť,“ odkazoval.

V tom istom roku koncertné turné lámalo rekordy - zarobilo 196,5 milióna dolárov. Pre skupinu, ktorej texty sú viac-menej kórejské, je to bezkonkurenčne najväčší zárobok v histórii. Koncertná šnúra mala prvýkrát zastávky aj v Európe a ako prvej ázijskej a cudzojazičnej kapele sa im podarilo vypredať londýnsky štadión Wembley. Nepriestrelných skautov, ako znie voľný preklad názvu kapely, počas turné videlo vyše dvoch miliónov divákov. Obrovským úspechom sú aj dve najnovšie platne Map of the Soul: Persona a Map of the Soul:  7. Okrem iného je vďaka nim BTS prvou skupinou po Beatles, ktorá v rebríčku Billboard 200 obsadila s albumami prvé štyri priečky za menej než dva roky.

Verní fanúšikovia

Čo je za kórejským fenoménom? Určite významnú rolu zohralo cieľavedomé budovanie fanúšikovskej základne. Oficiálne má názov ARMY a s kapelou je mimoriadne spätá, BTS dokonca pre ARMY napísali pieseň, v ktorej jej ďakujú, že stojí pri nich. Spolu bežne prekonávajú rekordy online sveta. Spomenieme niektoré: najviac inter­akcií na príspevku na Twitteri (422 228), najrýchlejšie získaný milión odberateľov na sociálnej sieti TikTok (3 hodiny 31 minút) či najviac fanúšikov na online koncerte - 14. júna ich sledovalo 756-tisíc obdivovateľov z viac než 100 krajín. Ich najnovšia pieseň Dynamite, mimochodom ich prvá v angličtine, mala za 24 hodín na YouTube 101 100 000 prehratí.

V GALÉRII si pozrite jedinečnú atmosféru na koncertoch BTS>>

Aj keď BTS nemôžu byť počas pandémie s ARMY v priamom kontakte, skupina s fanúšikmi pravidelne komunikuje cez sociálne siete. Pripravuje tiež rôzne šou, filmy a dokumenty, kde im umožňujú nazrieť do zákulisia kapely a súkromia jej členov. Napríklad reality šou In the Soop sa odohráva v lese a ukazuje netradičné spôsoby, akými členovia skupiny oddychujú a bavia sa. Osobitnou kapitolou sú koncerty. Fanúšikovia majú pripravené rôzne choreografie a jedinečným zážitkom je nádherná svetelná šou v ich podaní.

Polobohovia

Popularita v BTS v rodnej Kórei je neopísateľná. Podľa odhadov ekonomike kapela prináša ročne 3,6 miliardy dolárov. Ide napríklad o zisky z predaja suvenírov, reklamné zmluvy, ale aj príjmy z turistiky. Fanúšikovia totiž často navštevujú reštaurácie, v ktorých členovia BTS jedli, vyhľadávajú hotely, v ktorých boli ubytovaní počas turné, a precestujú hoci aj celý svet, len aby videli  ich koncert. 

V GALÉRII si pozrite jedinečnú atmosféru na koncertoch BTS>>

Aj preto nielen obdivovatelia kórejského popu majú obavy z prípadného rozpadu skupiny. A ten je skutočnou hrozbou, členovia kapely v nasledujúcich rokoch totiž budú musieť absolvovať povinnú vojenskú službu. Spomínaný Jin už v decembri dovŕši 28 rokov, čo je najvyšší vek nástupu. Ale každý problém sa zjavne dá vyriešiť, v týchto dňoch sa objavila správa, že mu úrady odchod na vojnu posunuli na koniec roka 2021. 

Kto sú BTS?

Lídrom skupiny je raper RM, pravým menom Kim Namjoon (25). Rapovať začal už na základnej škole, neskôr zložil niekoľko vlastných piesní, až si ho všimol šéf spoločnosti Bang Si-Hyuk a pozval na konkurz do Big Hit Entertainmentu. RM je jediný z členov, ktorý rozpráva plynulo po anglicky, preto má pri väčšine cudzojazyčných rozhovorov úlohu prekladateľa. V nejednom interview spomenul, že sa po anglicky naučil pozeraním sitkomu Priatelia.

Kim Namjoon
Kim Namjoon
Zdroj: wikipedia