Mnohí majú stále predstavu, že Covid-19 je choroba, ktorá sa, pokiaľ ide o tragický koniec, viac-menej týka iba starých ľudí. Lenže, ako informuje chorvátsky denník Slobodna Dalmacija, nie je to pravda. Odvoláva sa pritom na niekoľko prípadov zo zahraničia a na niekoľko zahraničných zdrojov.

Taliansko je epicentrom pandémie v Európe
Taliansko je epicentrom pandémie v Európe
Zdroj: Domenico Stinellis

„V Taliansku v posledných dňoch zaznamenali neočakávané úmrtia mladých ľudí, ktorí do nákazy koronavírusom boli celkom zdraví a nemali žiadnu chronickú chorobu,“ píšu.  Prvý prípad popísala rímska La Republica, ide v ňom o 34-ročného Emanuela Renziho, ktorý bol jedným z riadiacich pracovníkov  telefonického centra Youtility. Umrel na následky choroby Covid-19 a výsledky pitvy v Inštitúte Lazzaro Spallanzani ukazujú, že tento mladý muž nemal žiadnu chronickú chorobu.

Rakvy zoradené na podlahe v kostole San Giuseppe v Seriate pri Bergame
Rakvy zoradené na podlahe v kostole San Giuseppe v Seriate pri Bergame
Zdroj: TASR/AP

„Predpokladá sa, že Emanuel Renzi sa nakazil v Španielsku, kde bol v Barcelone od 6. do 8. marca. Jeho klinický obraz bol mimoriadne zlý, choroba sa rozvinula v jej najagresívnejšej forme,“uvádzajú. „Tridsaťštyriročný muž bol šesť dní doma s horúčkou, po čom ho už vo vážnom stave previezli do nemocnice. Tam dostal štandardnú terapiu: antivírusové lieky a liek na artritídu, ktorý sa ukázal v doterajšej experimentálnej terapii ako účinný pri znižovaní najťažších príznakov.“
Noviny sa odvolávajú na Stefana Andreoniho, virológa z nemocnice, kde sa Emaneuele liečil, ktorý označil smrť mladého muža za - neočakávanú. „Neskrývajúc svoje rozčarovanie, virológ talianskym novinám potvrdil, že sú prípady ľudí, ktorí umreli na koronavírus a pitva nedokázala žiadne chronické choroby.“

Na nemocničných lôžkach sa môžu ocitnúť aj mladí...
Na nemocničných lôžkach sa môžu ocitnúť aj mladí...
Zdroj: Jean-Francois Badias

Mladý muž teda umrel napriek tomu, že pred nákazou koronavírusom doslova prekvital od zdravia. „To je naozaj šokujúce, vrhá nás to do zúfalstva,“ cituje Slobodna Dalmacija talianskeho lekára. To, samozrejme, vyvolalo psychózu medzi Renziho kolegami, odborový zväz napadol vedenie, že ich vystavilo riziku, pretože spolupracovníkov Renziho neinformovali o jeho chorobe a vedenie sa bráni, že ihneď všetko dezinfikovali a dodržiavali aj opatrenia na sociálne vzdialenosti, ktoré vydala talianska vláda.

Ďalší mladí a mŕtvi

V stredu, a tiež v Ríme, umrel mladý Riman, pôvodom Černohorec. Ten bol dokonca o rok mladší ako Renzi. Mladý muž zomrel v Inštitúte Lazzaro Spallanzani, v čase, keď Slobodna Dalmacija priniesla článok, ešte neboli známe výsledky pitvy. Teda ani to, či trpel aj nejakou závažnou chorobou.

Taliansky vojak v poľnej nemocnici postavenej v meste Crema v Taliansku
Taliansky vojak v poľnej nemocnici postavenej v meste Crema v Taliansku
Zdroj: TASR/AP

„Neočakávaných smrtí mladých ľudí bolo veľa aj v Spojených štátoch. Hygienici z Los Angeles potvrdili, že predvčerom bola medzi troma obeťami koronavírusu aj osoba mladšia než 18 rokov, ktorá žila v Lancasteri, štyridsať kilometrov severne od hlavného mesta Kalifornie. Bol to prvý prípad úmrtia mladého človeka na koronavírus na americkom území,“ píšu noviny a dodávajú, že zatiaľ nie sú známe ani  presný vek ani pohlavie tohto človeka, pretože starosta hovoril iba o „zdravom mladom človeku“.

Takto to v Ríme vyzeralo začiatkom marca...
Takto to v Ríme vyzeralo začiatkom marca...
Zdroj: TASR/AP

Počas víkendu zaznamenali doposiaľ najmladšiu obeť pandémie, osemnásťročného mladíka, aj vo Veľkej Británii. Ten však, na rozdiel od Emanuela mal chronické problémy s dýchaním.

V každom prípade by ani naši mladí ľudia nemali brať pandémiu na ľahkú váhu a správať sa podľa opatrení, ktoré prijal náš krízový štáb. Zdá sa, že o tejto chorobe ešte ani zďaleka nevieme všetko. Určite sa však netýka iba starších ľudí.