Miliardárom vlastným pričinením sa stal ako 23-ročný. Keď pred 17 rokmi stvoril Facebook, možno ani sám netušil, aký celosvetový boom spustí. Sociálna sieť sa stala takmer okamžite obľúbenou a využívanou. Aj keď už dnes tínedžeri tvrdia, že Facebook „je pre starých“, žiadne iné sociálne médium nedosahuje taký rozsah ako Zuckerbergovo. Využívajú ho miliardy ľudí. Zakrátko vznikol o Zuckerbergovi film, ktorý v roku 2011 získal tri Oscary: za adaptovaný scenár, hudbu a strih.

Narodil sa v americkom meste White Plains v štáte New York. Programovať začal ako 12-ročný, vtedy vytvoril systém zasielania správ pre otca zubára. Recepčná tak mohla informovať šéfa o pacientoch bez toho, aby vstala zo stoličky. Keď mu rodičia najali učiteľa programátora, ten zakrátko priznal, že tento „zázrak“ už vie viac ako on sám. Mark začal po strednej škole študovať na Harvardovej univerzite, ktorú nedokončil.

Na vytvorenie Facebooku ho inšpirovala školská ročenka rovnakého mena, mimochodom, neskôr sa preň súdil s bratmi Winklevossovcami, pretože im vraj ukradol nápad. Aj keď dostali po rozhodnutí súdu od Zuckerberga vyrovnanie vo výške niekoľkých desiatok miliónov dolárov, stále sa cítia ukrivdení.

Tvorca Facebooku je farboslepý, preto je jeho sieť v modrých farbách, keďže tie rozoznáva najlepšie. Hoci je najvyšším šéfom v spoločnosti, dostáva plat len symbolický dolár. Oblieka sa stále rovnako, pretože to enormne šetrí čas. Je filantropom, milióny dáva na charitu a podpísal záväzok „Giving Pledge“, v ktorom sa zaviazal počas svojho života poskytnúť 50 percent bohatstva na filantropiu.

Viac FOTO Marka Zuckerberga v GALÉRII >>

Oženil sa s dlhoročnou priateľkou, pediatričkou Priscillou Chanovou, s ktorou majú dve dcéry. Harvardova univerzita mu nakoniec udelila čestný doktorát.