Po rokoch sporov uznal odvolací súd v Bruseli Delphine de Saxe-Cobourg Gotha za nemanželskú dcéru bývalého kráľa Alberta II. (86). „Mám pocit, že som konečne získala právo na existenciu. Nie ako členka kráľovskej rodiny, ale ako ja sama,“ uviedla po minulotýždňovom verdikte 52-ročná aristokratka, ktorá väčšinu svojho života nosila priezvisko nevlastného otca, bohatého priemyselníka so šľachtickým pôvodom Jacqua Boëla.

V rozhovore s novinármi ju ovládli emócie a zaliali slzy. Vyhlásila, že jej nikdy nešlo o peniaze, tých má dosť a uživí sa aj ako renomovaná umelkyňa. Nestojí ani o oslovenie vaša kráľovská výsosť.

Tajný románik. V GALÉRII si pozrite fotografie rodičov nechcenej princeznej>>

„Len som chcela byť uznaná rovnako ako moji nevlastní súrodenci princ Laurent a princezná Astrid,“ tvrdí. Teraz plánuje vrátiť sa k svojmu pôvodnému životu a posunúť sa ďalej. Keďže dvor aj po rozsudku zaryto mlčí, nová princezná už ani neočakáva, že by sa s ňou Albert, s ktorým naposledy hovorila v roku 2001, niekedy v budúcnosti kontaktoval.

Čierna ovca

Ako píše britský Daily Mail, Delphine sa začala hlásiť k Albertovi II. už v roku 1999. V tom čase chcela problém vyriešiť v tichosti, za zatvorenými dverami. Vladárovo opakované popieranie otcovstva ju však prinútilo využiť zákonné možnosti. Sama sa totiž vnímala ako odmietaná čierna ovca. „To predsa nie je chyba dieťaťa, ono sa samo nepýta na svet,“vysvetľovala novinárom. „Aj keď pochádza z milostného vzťahu mimo manželstva, nemalo by sa s ním  zaobchádzať inak.“

Delphine Boël na odvolacom súde v Bruseli v septembri 2020
Delphine Boël na odvolacom súde v Bruseli v septembri 2020
Zdroj: internet

Hoci bruselský súdny dvor neriešil okolnosti počatia, jej narodenie sa považuje za dôsledok osemnásťročnej aféry bývalého panovníka s barónkou Sybille de Selys Longchamps.

Ich tajný vzťah sa začal v šesťdesiatych rokoch, v období, keď bol Albert ženatý s neskoršou kráľovnou Donnou Paolou Ruffo di Calabria. S manželkou dlho žili oddelene, pretože jej Belgicko pripadalo studené a upršané. Prázdne miesto teda až do roku 1984 vypĺňala barónka. Vtedy už mala Delphine šestnásť rokov.

Konečne uznaná

Albert neskôr priznal dlhotrvajúcu krízu v manželstve, ktorá takmer viedla k jeho koncu. Existenciu nemanželskej dcéry nikdy priamo verejne nepoprel, ale ani sa k nej nevyjadroval. Otázky novinárov zostávali nezodpovedané alebo sa im dostalo reakcie, že ide o súkromnú záležitosť.

Delphine netrápila len krivda, ktorú odmietaním pociťovala, ale aj reálne ťažkosti. Jej totožnosť bola nejasná, a ako tvrdí, mala dokonca problém otvoriť si bankové účty. Keď Albert na jej apelovanie nereagoval, v roku 2013 sa odhodlala obrátiť na súdy.

Tajný románik. V GALÉRII si pozrite fotografie rodičov nechcenej princeznej>>

Jej boj bol dlho neúspešný. Prelom nastal vlani v novembri, keď sudca vyzval bývalého kráľa, aby poskytol vzorku DNA. Pod hrozbou pokuty päťtisíc eur za každý deň omeškania. Testovanie potvrdilo zhodu. Preto senát v týchto dňoch rozhodol, že Delphine a jej dve deti Joséphine a Oscar O’Hare majú byť uznané za súčasť kráľovskej rodiny. Nová princezná zároveň získa 15. miesto v poradí na trón a nárok na podiel na Albertovom majetku po jeho smrti.

Možno vydá knihu

Ani po konečnom verdikte nedostala Delphine žiadne správy od svojho biologického otca. Je s touto situáciou vyrovnaná, ale pokiaľ ide o odpustenie, hovorí, že potrebuje čas. Trvalo to príliš dlho a stále cíti bolesť.

Podľa profesora súčasných dejín na Univerzite Libre de Bru­xelles Sergea Jaumaina bývalý kráľ si pošramotil imidž, na ktorom si dlho zakladal. „Albert II. vytvoril príkladný obraz monarchie, ale v tomto prípade ho, bohužiaľ, nenapĺňa. Naši potomkovia si ho tak budú pamätať nielen pre štátnické kvality, ktoré prejavil najmä počas politickej krízy v rokoch 2010 - 2011, ale aj pre zlyhanie vo vzťahu s dcérou.“

Delphine Boël
Delphine Boël
Zdroj: internet

Myslí si, že keby svoje štvrté dieťa dávno uznal, všetko by bolo jednoduchšie pre neho, pre ňu, pre verejnosť aj pre povesť kráľovskej rodiny. „Panovníci sú ľudia, ktorí patria k štátu. Ich súkromie je teda verejné. Či sa im to páči, alebo nie. To je dôvod, prečo túto smutnú záležitosť sledujeme s takým veľkým záujmom.“

Delphine chce minulosť hodiť za hlavu, ale nevylučuje, že raz o svojom boji napíše knihu. Aby inšpirovala ľudí, ktorí sa dostali do podobnej situácie ako ona. Aby sa nevzdávali. „Od svojich sedemnástich rokov som na svojich pleciach niesla ťažké bremeno a teraz som sa ho konečne zbavila. Nič viac už nežiadam,“ uzavrela pre francúzske noviny Le Soir.

Prvá lastovička

Ľady sa nakoniec predsa prelomili. Koncom minulého týždňa sa nová princezná po prvýkrát stretla so svojim nevlastným bratom kráľom Filipom Begickým na hrade Laeke, v oficiálnej rezidencii kráľovskej rodiny. Krátko na to sa na facebookovej stránke belgickej monarchie objavila ich spoločná správa:

"Bolo to vrelé stretnutie. Dalo nám príležitosť navzájom sa spoznať. Hovorili sme o našich životoch, záujmoch. Toto puto sa bude ďalej rozvíjať v rodinnom kontexte.“

Zdá sa teda, že súrodenci si k sebe postupne nájdu cestu a Delphine sa v najvyšších spoločenských kruhoch krajiny predsa udomácni...

Tajný románik. V GALÉRII si pozrite fotografie rodičov nechcenej princeznej>>