Nemusíme dlho rozmýšľať, aby sme našli pravý prívlastok, keď sa povie kráľovná Alžbeta II. – konzervatívna. No povestná je aj tradičným britským suchým humorom, ale až toto?

Druhý knižný diel denníkových záznamov oficiálneho britského kráľovského životopisca Kennetha Rosa, ktoré vyšli takmer päť rokov po jeho smrti, odhaľuje aj to, čo povie kráľovná, keď si myslí, že ju nikto nepočuje, resp. nikto dôležitý. 

Na zlatom podnose

„Ľudia sem nechodia jesť horúce jedlo, ale nažrať sa zo zlatého podnosu,“povedala podľa Rosovho denníka sirovi Geoffreymu Hardymu-Robertsovi, ktorý mal v rokoch 1967 až 1973 pod palcom kráľovskú domácnosť a obával sa, či zlaté taniere udržia jedlo pre vzácnych hostí dostatočne teplé.

Dlho medzi mužmi

Hlava monarchie sa pravidelne medzi štyrmi očami stretáva s každým predsedom britskej vlády. Podľa Rosovho zápisu z roku 1985 o Margaret Thatcherovej kráľovná povedala: „Zdržiava sa príliš dlho a priveľa rozpráva. Žila medzi mužmi pridlho.“

Len tak ju niečo nerozcíti

Jej veličenstvo len tak niečo nerozcíti. Vyplýva to z knihy, ktorá mapuje život kráľovskej rodiny v rokoch 1944 až 1979, z ktorej citujú zahraničné médiá. O Alžbete je známe, že počas vládnutia jej verne stálo po boku dokopy asi 30 psov plemena wales­ký korgi. Keď jedného z jej psov v roku 1995 zabili, odpovedala sesternici princa Filipa, lady Pamele Hicksonovej, na jej pravidelné listy jediný raz. Po tom, čo jej Pamela vyjadrila úprimnú sústrasť, kráľovná jej poslala šesťstranové srdcervúce parte.