Americká herečka Sigourney Weaverová sa najviac preslávila úlohou Ellen Ripleyovej vo filmovej ságe Votrelec. Za úlohu v komédii Podnikavé dievča bola nominovaná na Oscara a získala za ňu Zlatý glóbus. Uznanie dosiahla aj za stvárnenie antropologičky Dian Fosseyovej v životopisnej snímke Gorily v hmle. V utorok 8. októbra sa herečka dožíva 70 rokov.

Z hereckej rodiny

Sigourney Weaverová, celým menom Susan Alexandra Weaverová, sa narodila sa 8. októbra 1949 v New Yorku bývalému prezidentovi televíznej spoločnosti NBS Patovi Weaverovi a prominentnej anglickej herečke Desirée Hawkins Inglesovej. V osemnástich rokoch bola v rámci dobrovoľníckeho projektu v izraelskom kibuci. Študovala na Yale a potom sa v roku 1984 vydala za divadelného režiséra Jima Simpsona.

Charakterizujú ju ako prototyp silnej emancipovanej ženy, ktorá je však schopná nájsť si čas rovnako na kariéru i rodinu. Do sveta filmu vstúpila koncom 70-tych rokov minulého storočia vo filme Annie Hallavá (Annie Hall, 1977) legendárneho režiséra Woodyho Allena.

Životná úloha

Jej životnou rolou bola pre ňu postava Ellen Ripleyovej v nezabudnuteľnej ságe Votrelec (Alien). Prvý diel filmovej ságy sa zrealizoval v roku 1979 a jeho režisérom bol Ridley Scott. Pokračovanie s názvom Votrelci (1986) režíroval James Cameron. Weaverová bola nominovaná na Oscara v kategórii herečka v hlavnej úlohe. Stala sa „kráľovnou sci-fi“ a priekopníčkou akčných hrdiniek v sci-fi filmoch. Ellen Ripleyová je považovaná za jednu z najvýznamnejších ženských postáv vo filme.

Weaverová bola nominovaná na Oscara aj za vedľajšou úlohu v romantickej komédii Podnikavé dievča (Working Girl, 1988) a za hlavnú rolu antropologičky Dian Fosseyovej v životopisnom filme režiséra Michaela Apteda Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej (Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey, 1988). Po úlohe antropologičky, ktorá aj za cenu straty života bojovala za záchranu goríl, sa predstavila v druhom pokračovaní komédie Krotitelia duchov 2 (Ghostbusters II, 1989) režiséra Ivana Reitmana.

Sigourney Weaver - Podnikavá dívka (1988).
Sigourney Weaver - Podnikavá dívka (1988).
Zdroj: Youtube
Sigourney Weaver - Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej.
Sigourney Weaver - Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej.
Zdroj: Archív

Ripleyová naspäť v hre

V roku 1992 sa opäť objavila v úlohe Ellen Ripleyovej v treťom pokračovaní v treťom pokračovaní Votrelec 3, ktorý režíroval David Fincher. Štvrtýkrát si zaletieť do filmového kozmu v pokračovaní Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection, 1997) si primäl 11-miliónový honorár a svojský francúzsky režisér Jean Pierre Jeunet. Scenáristovi Joshovi Whedonovi sa podarilo vymyslieť originálny spôsob, akým vrátiť Ripleyovú do hry.

Medzi ďalšie úspešné filmy v jej kariére patria napríklad filmy 1492: Dobytie raja (1992), Smrť a dievča (1994), Vraždy podľa predlohy (1995), alebo Avatar (2009).

Sigourney Weaverová bola veľmi úspešná nielen na filmovom plátne, ale aj v rámci televíznych seriálov ako napríklad Futurama, Politická hra, Hrdina na pol úväzku, Doktor Martin, či Defenders.

Z ostatného obdobia stojí za zmienku cenená paródia Galaxy Quest, kde stelesnila presný opak (fyzický aj inteligenčný) svojej Ripleyovej a zabudnúť netreba na Osadu (2004) v réžii Night Shyamalana. Milovaný aj preklínaný horor z konca 19. storočia, kedy dedinka v pennsylvánskych lesoch žije v ustavičnom strachu z bytostí číhajúcich tam vonku. Weaverová tu stelesnila matku Joaquina Phoenixa a platonickú lásku Williama Hurta.

Osobný život

Sigourney si v roku 1984 vzala režiséra Jima Simpsona, s ktorým má dcéru Charlotte (29). Herečka sa angažuje v environmentalných otázkach. Jej dlhoročnou kamarátkou je herečka Jamie Lee Curtisová (60), s ktorou si spolu zahrali v romantickej komédii Zase ona (0You Again 2010).

Jamie Lee Curtis a Sigourney Weaver sú dobré kamarátky.
Jamie Lee Curtis a Sigourney Weaver sú dobré kamarátky.
Zdroj: SITA

Zákulisné FOTO z natáčania kultového Votrelca (1979) si pozrite v GALÉRII >>