Pre Spojené kráľovstvo, ale aj pre celý svet nastalo iné storočie. Alžbeta II. predstavovala stabilitu, v dobrom zmysle slova bola pre všetkých matkou národa. „Vždy kráčala rozvážne, pomalým tempom, tak pomaly, aby sa žiadny človek na Zemi necítil pomalší než ona,“ charakterizoval Alžbetu II. Jakub Abrahám, royalista, komentátor britskej kráľovskej rodiny a odborník na etiketu.
Symbol nášho storočia
Sprevádzala nás v dobrých i zlých časoch a nikdy nás nesklamala. Poznali ju štyri generácie. Dokázala sa počas 70 rokov svojej vlády prelúskať cez rôzne okolnosti, s humorom, so šarmom i s dôvtipom. A tých zložitých situácií bolo naozaj veľa. „Nikdy svojich poddaných nesklamala,“ povedal o Alžbete II. Jakub Abrahám. „Dnes ju nazývajú aj Alžbetou Veľkou, ale nie je to len preto, že vládla 70 rokov. Chcela byť blízka ľuďom a dokázala im byť blízka. Začínala v časoch, keď v Buckinghamskom paláci nebol ešte zavedený telefón. Na trón zasadla pár rokov po druhej svetovej vojne. Poddaní ju poznali ako tradicionalistku, zároveň ako modernú ženu, ktorá bola schopná používať Skype a všetky moderné technológie súčasnosti,“ dodáva odborník.
Ako ďalej?
Alžbeta II. bola kráľovnou troch až štyroch generácií, iného panovníka si pamätal málokto. Predstavovala tradície, zároveň sa snažila o modernosť. Navždy zostane symbolom Británie, „esenciou Britov“. Kráčala v šľapajach svojich predchodcov a zároveň vniesla novátorstvo do svojho panovníctva. Netreba zabudnúť na to, že to bola ona, kto sa rozhodol otvoriť Buckinghamský palác pre verejnosť, čo bolo dovtedy nevídané.
Na trón zasadol jej syn a celý svet bude pozorne sledovať, ako sa zhostí panovania. Z následníka Charlesa sa stal kráľ Karol III. V pondelok tento týždeň predniesol svoj prvý prejav v parlamente. V súvislosti so svojou zosnulou matkou Alžbetou II. sa v ňom odvolal na historickú hru Henrich VIII. anglického dramatika Williama Shakespeara, kde kráľovná Alžbeta I. slúžila podľa Karolových slov ako „vzor všetkých žijúcich kniežat“.
Koniec monarchie?
So zmenou panovníka sú spojené aj praktické záležitosti. Briti si budú musieť zvyknúť na nové bankovky, známky, poštové schránky a pozmení sa aj hymna, takže už sa v nej nebude spievať: „Bože, ochraňuj kráľovnú,“ ale „Bože, ochraňuj kráľa.“
Mnohí sa však obávajú, že už nič nebude ako predtým. Francúzsky list Libération hovorí o skone Alžbety II. ako o destabilizujúcom prvku. Dokáže Karol III. uspieť a nesklamať? Udrží kráľovstvo aj Britské ostrovy pokope? Už dlhšie sa hovorilo o tom, že po odchode jeho matky sa viac posilnia nacionalistické tendencie v krajinách Spojeného kráľovstva. Predovšetkým mladá generácia Škótov považuje inštitút monarchie za zastaraný a nehlási sa k stáročnej tradícii tak oddane ako ľudia nad šesťdesiat rokov. Kráľovná Alžbeta II. však bola mostom aj symbolom naprieč celou krajinou. Karol III. bude mať ťažkú úlohu - udržať monarchiu pokope.
Ďalšie foto si môžete pozrieť v GALÉRII.
Napriek pochybnostiam obyvatelia Britských ostrovov nového panovníka vrelo privítali. Hoci bol od narodenia predurčený na vládnutie, na trón zasadol po dlhých desaťročiach. Zaujíma sa o ekologické a sociálne témy, ale zahraničné médiá spomínajú aj jeho komplikovanú povahu i to, že neraz bol zosmiešňovaný. Zďaleka sa mu však nedostávalo takej úcty, akú by očakával. Vlaňajší prieskum ukázal, že Briti boli spokojnejší s prácou jeho syna Williama než s ním. Teraz je však kráľom a tradície sú v tejto krajine ešte stále hlboko zakorenené.