Albertovi II. Coburgovi nariadil súd podstúpiť testy DNA. Ukázalo sa, že hoci tvrdil opak, výtvarníčka Delphine Boëlová je jeho dcéra. Ťahanice o otcovstvo trvali roky. Pod ťarchou dôkazov nakoniec bývalý kráľ priznal, že dieťa splodil počas románika v 60. rokoch minulého storočia. Delphine bude mať nárok na kráľovský majetok.

Dočkala sa

Dnes 51-ročnú umelkyňu začali spájať s prominentným otcom po vyjdení neautorizovanej biografie o kráľovej manželke v roku 1999. Kráľovná vtedy Albertovi vyčítala dlhý mimomanželský vzťah, v dôsledku ktorého sa v roku 1968 narodila Delphine. Albert bol v tom čase „len“ členom kráľovskej rodiny, v Belgicku vládol jeho brat Baudouin I.

S tvrdením, že je kráľovou biologickou dcérou, vyšla výtvarníčka Boëlová pred 15 rokmi.
Jej mama pomer s kráľom potvrdila.

Kráľom náhodou

Dnes 85-ročný Albert II. sa v roku 1959 oženil s Paolou Ruffo di Calabriovou, neskôr známou ako kráľovná Paola Belgická. Okrem iného prežil dve milostné aféry s vydatou barónkou Sybille de Selys Longchampsovou, a to v 60. a 80. rokoch. Kráľom sa stal v roku 1993, keď jeho brat, panovník Baudouin, náhle zomrel, podľahol infarktu.

Dcéru nikdy nechcel oficiálne uznať, hoci verejne priznal, že „jeho manželstvo s kráľovnou Paolou nebolo vždy šťastné“. Až keď v roku 2013 abdikoval zo zdravotných dôvodov v prospech syna Filipa, Delphine Boëlová zapojila do dokazovania otcovstva súdy. Dopracovať sa k výsledku,  pre ňu šťastnému, trvalo sedem rokov.

Zatĺkal, zatĺkal…

Minulý rok súd uznal, že Jacques Boël nebol biologickým otcom žalobkyne a nakázal bývalému panovníkovi odovzdať vzorky slín na testy DNA. Exkráľ to pôvodne odmietal urobiť, ale súd mu určil ďalšie podmienky. Napríklad za každý deň, až kým neposkytne vzorku svojich slín, mal zaplatiť pokutu päťtisíc eur. Podľa právnika Delphine Boëlovej jeho klientke nejde o peniaze. Súdny proces vraj začala, aby „s takouto záťažou nemuseli žiť jej deti“. „Vzhľadom na hľadanie identity bol jej život jedna dlhá nočná mora,“dodal zástupca Boëlovej.

Získa majetok

A čo oficiálne uznanie pre Delphine znamená? V nástupníctve zostane všetko tak, ako bolo. Podľa zákonov sa za členov kráľovskej rodiny považujú len manželské deti. Delphine nedostane ani žiadny titul. Na druhej strane, po smrti Alberta II. by mala zdediť štvrtinu jeho majetku, keďže ten by sa mal rovnakým dielom rozdeliť medzi ňu a jej troch nevlastných súrodencov.