V New Yorku mal premiéru dokument americkej herečky Brooke Shieldsovej (57) s názvom Pretty Baby. Podporiť ju prišiel aj manžel, režisér Christopher Henchy (59) a mladšia z dcér Grier (16). Práve s ňou a druhou dcérou Rowan (19) sa Brooke v dokumente otvorene rozpráva aj o tom, ako ju matka alkoholička od mala dovolila sexualizovať.

Ako 10-ročná pózovala nahá pre Playboy. V jedenástich hrala detskú prostitútku vo filme Dievčatko (Pretty Baby). Matku síce Brooke neobviňuje, no ona sama by to dcéram nikdy nedovolila. Vtedy sa to ospravedlňovalo tým, že je to taká doba, že je to umenie. Ako 14-ročná si zahrala v povestnom filme Modrá lagúna, kde bola takisto len sporo odetá.

V dokumente prezradila aj traumu, o ktorej ni­kdy predtým nehovorila. Tvrdí, že ju pred tridsiatimi rokmi znásilnil známy hollywodsky manažér. Stalo sa to po tom, čo doštudovala na Princetone. Mala 22 rokov a chcela sa vrátiť k točeniu filmov. So spomínaným mužom z filmovej brandže sa poznala už predtým. Malo to byť pracovné stretnutie, kde mali prebrať jej rolu vo filme. Manažér ju po večeri vylákal k sebe do hotela s tým, že doladia detaily a zavolá jej taxík.

„Keď sa vrátil do izby, bol nahý a doslova na mňa skočil. Bolo to ako wrestling, bránila som sa, no dostala som strach, že sa zadusím alebo niečo podobné. V hlave mi naskočila takáto scéna, a tak som prestala bojovať. Úplne som stuhla. Myslela som si, že moje ‚nie‘ bude stačiť. Hovorila som si - ostaň nažive a vypadni,“ sugestívne opísala traumatický zážitok. Incident nenahlásila, lebo ako mnohé obete, obviňovala samu seba. Dnes dúfa, že svojím svedectvom v dokumente pomôže iným s podobnými traumami.

FOTO Brooke Shields s dcérami v GALÉRII