Starostka Valašských Kloboukov Eliška Olšáková sa bráni, že na základe početných žiadostí miestnych obyvateľov mestské zastupiteľstvo len odporučilo Kultúrnemu a vzdelávaciemu stredisku, aby s organizátormi prehodnotili realizáciu koncertu v mestskom zariadení.

Najviac šokuje Root

„Dalo sa to od nich čakať, čo iného?" reagoval na našu otázku o zrušenom koncerte líder a spevák kapely Root Jiří Valter alias Big Boss. „Ale nechápem, ako si môže majorita nechať rozkazovať od minority. To je hlavný problém," dodal.

Práve vystúpenie jednej z najuznávanejších českých metalových kapiel vzbudzovalo v moravskom meste najväčšie emócie. Autori piesne Pieseň pre Satana, ktorá sa stala akousi hymnou satanistov, sa hrdo hlásia k tomuto filozofickému smeru.

Jiří Valter alias Big Boss: Líder kapely Rott.
Jiří Valter alias Big Boss: Líder kapely Rott.
Zdroj: Pavel Slaughter Jelínek

Líder kapely Root: Jiří Valter alias Big Boss je zakladateľom a bývalým členom českej odnože Cirkvi Satanovej. Foto: Pavel Slaughter Jelínek

Slová Olšákovej na oficiálnej stránke mesta potvrdzujú, že práve Root boli najväčším tŕňom v oku miestnych kresťanov. „Nie je pravda, že by som označila hudobnú skupinu Törr za satanistickú, ako je uvedené v ich oficiálnom prehlásení," vysvetľuje.

Kapela koncertovala v tomto meste aj v marci tohto roku, hoci ich texty sú tiež ovplyvnené satanizmom. „Naše mesto sa nijako nevymedzuje voči metalovej hudbe ako takej, svedčia o tom opakované koncerty kapiel Harlej, Arakain a Dymytry," bráni sa starostka.

Törr: Heavy metalová kapela vznikla v roku 1977 a meno si vybrali podľa už zrušenej jednotky atmosferického tlaku.
Törr: Heavy metalová kapela vznikla v roku 1977 a meno si vybrali podľa už zrušenej jednotky atmosferického tlaku.
Zdroj: www.törr.cz

Torr: Heavy metalová kapela vznikla v roku 1977. Foto: www.torr.cz

Veria na „bubákov"?

Niektorým občanom Valašských Kloboukov jednoducho nevonia satanistický imidž. „Považujeme za úplne neprípustné, aby si v 21. storočí akákoľvek verejná inštitúcia uzurpovala právo obmedzovať slobodu prejavu umelcom či komukoľvek inému, len z dôvodu iracionálnej nenávisti svojich čelných predstaviteľov či niektorých občanov," píšu vo svojej tlačovej správe Ateisti ČR.

Poverčivých a ideologicky zameraných obyvateľov mesta nešetrí vo svojom komentári ani známy český novinár Jiří X. Doležal. „Navrhujem, aby sa z Valašských Klobouk stal skanzen. Miesto, kde sa budú ľudia pozerať na občanov, čo veria v Satana, Bubáka a na poludnie sa skrývajú pre poludnicou," vtipkuje.

Petícia proti kresťanskému koncertu

Reakcia napálených metalových fanúšikov nenechala na seba dlho čakať. Apelujú na slobodu umeleckého prejavu a slova. Ak kresťania bojujú proti satanistickej hudbe, prečo by oni mali tolerovať kresťanskú hudbu? - povedali si.

Na stránke www.petice24.com prebieha odveta. „Touto petíciou nesúhlasíme s prebehnutými akciami Vianočného koncertu kapely Adorare z dôvodu presadzovania náboženských ideológií, s ktorými nesúhlasíme," píšu aktivisti.

Viackrát šokovali: V lete 1991 Törr vydali album Institut klinické smrti s obrázkom ukrižovaného Krista stiahnutého z kože.
Viackrát šokovali: V lete 1991 Törr vydali album Institut klinické smrti s obrázkom ukrižovaného Krista stiahnutého z kože.
Zdroj: archív

Šokujú: V roku 1991 Torr vydali album s kontroverzným obrázkom. Foto: Archív

Skrátka, rozhodli sa na oplátku bojkotovať koncert kresťanskej kapely. Nie všetci prívrženci satanizmu sa však s takouto reakciou - oko za oko, zub za zub - stotožňujú. ‚‚Väčšia pomsta je neznižovať sa k podlému jednaniu, aké majú kresťania a nebyť rovnakí ako oni," píše v diskusii jeden z nich.

Poznáme to aj na Slovensku

České kapely len znechutene krútia hlavou, s takouto aférou sa od roku 1989 nestretli. Na Slovensku však máme s podobnými snahami skúsenosti. Najväčší škandál vyvolali pred dvoma rokmi aktivity nespokojných obyvateľov mesta Nová Baňa, ktorí žiadali o zrušenie augustového festivalu Gothoom. Organizátor podujatia Peter Beťko vtedy povedal, že celú situáciu okolo festivalu ovplyvnili komunálne voľby. Mesto Nová baňa však nakoniec festival nestoplo a nespokojenci dali podnet. na Okresnú prokuratúru.

Tento rok sa zase rehoľníci Spoločnosti sv. Bazila Veľkého postavili proti vystúpeniu najpopulárnejšej heavy metalovej kapely Iron Maiden v Žiline. Žiadali o jeho zrušenie. Neúspešne.