Viac betlehemských kresťanov žije v emigrácii v Čile ako v okolí Chrámu Narodenia Pána - sťažujú sa obyvatelia biblického Ježišovho rodiska. V skutočnosti na politické napätie na Blízkom východe a zlú ekonomickú situáciu doplácajú aj moslimovia - tí však až tak často neodchádzajú, nemajú potrebné kontakty a materiálne zázemie. Počas týchto Vianoc predsa len v Betleheme vládne o čosi lepšia nálada - čiastočne obnovená bazilika láka turistov a mohla by byť vzpruhou pre ekonomiku celej oblasti.

Kus práce

Podiel kresťanov v kolíske kresťanstva pomaly, ale isto klesá k desiatim percentám. „Opúšťajú Svätú zem v dôsledku neschopnosti nastoliť trvalý mier a ekonomických ťažkostí. Bojujeme, aby sme ich udržali v rodisku,“ povedal agentúre AP starosta Betlehema Anton Salman. „Toto je cesta.“

Politik mal na mysli rekonštrukciu jedného z najsvätejších kresťanských miest - Chrámu Narodenia Pána alebo Baziliky narodenia. Prvá rekonštrukcia za posledných šesťsto rokov sa začala v roku 2013 po tom, čo chrám vyhlásili za chránenú pamiatku UNES­CO. Hoci práce podľa plánu zavŕšia až koncom budúceho roka, už teraz návštevníci môžu obdivovať reštaurované starobylé mozaiky a stĺpy, vychutnať si prinavrátenú slávu jedinečného miesta.

Chrám zo štvrtého storočia vystavaný nad jaskyňou, ktorá sa považuje za miesto narodenia Syna Božieho, potreboval opravy ako soľ. Strecha premokala, okná boli rozbité, stĺpy poškodené, do stien s umeleckými dielami sa zažrala špina. Podľa Ímada Nasíra, palestínskeho inžiniera dozerajúceho na rekonštrukciu, začali stropom. Vymenili desať percent trámov, pričom použili drevo zo starých zničených talianskych kostolov. Potom opravili okná, renovovali vonkajšie kamene a steny.

Zrejme najväčšou výzvou bola mimoriadne poškodená mozaika vo veľkosti dvetisíc štvorcových metrov. Doteraz sa podarilo reštaurovať asi 210 štvorcových metrov zobrazujúcich Ježiša a kresťanských svätých. Okrem zvyš­ku mozaiky na obnovu čakajú stĺpy, podlahy i predný dvor.

Práce pokračujú: Dokončenie rekonštrukcie je naplánované na koniec budúceho roku.
Práce pokračujú: Dokončenie rekonštrukcie je naplánované na koniec budúceho roku.
Zdroj: profimedia.sk

Priláka turistov?

Prvé reakcie na rekonštrukciu sú výrazne pozitívne. „Mozaiky na stenách sú nádherné,“neskrývala pre agentúru AP svoje nadšenie Sandris Gradinsová, 31-ročná turistka z Lotyšska. Podobne rozmýšľa Ziád al-Bandák, šéf rady kresťanských lídrov, ktorí majú pod palcom obnovu baziliky. „Je to teraz naozaj nádherný kostol. Každý kresťan na svete by si ho určite chcel pozrieť,“ tvrdí.

Štatistické údaje skutočne potvrdzujú, že v posledných rokoch sa počet návštevníkov Betlehema zvyšuje. Podľa odhadov tento rok mesto a jeho pamiatky navštívilo 1,2 milióna turistov. Ak by pozitívny trend pokračoval, Svätá zem by z toho mohla výrazne ekonomicky vyťažiť. Možno by sa zastavil exodus miestnych kresťanov.

Je najvyšší čas, aby sa tak stalo. Uvedieme údaj s mimoriadne veľkou výpovednou hodnotou. Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2017 žilo na Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a vo Východnom Jeruzaleme 47-tisíc kresťanov, polovica z nich v Betleheme a v okolí. Celkovo tvorili asi jedno percento populácie na palestínskych územiach. Ešte pred dvoma desaťročiami sa tento podiel blížil k dvom percentám!

Hádky kresťanov

Samozrejme, až čas ukáže, ako rekonštrukcia jednej z najväčších kresťanských dominánt dokáže presvedčiť ľudí, aby neopúšťali svoje domovy. Na druhej strane je určite namieste otázka, prečo k obnove chrámu neprišlo už skôr.

Nešlo ani tak o peniaze. Spomínaná rada kresťanských lídrov vyzbierala už 14 zo 17 miliónov amerických dolárov potrebných na obnovu. Polovicu z týchto peňazí poskytla Palestínska samospráva a miestni kresťanskí aj moslimskí podnikatelia, o zvyšok sa postarali zahraniční darcovia.

Obnovu kostola dlhodobo brzdili rozpory medzi miestnymi kresťanskými cirkvami - rímskokatolíckou, gréckou ortodoxnou a arménskou. Dohoda z 19. storočia síce rozdelila oblasti a zodpovednosti medzi denomináciami, napriek tomu previdelne vznikali ostré spory medzi duchovnými. Predstavitelia Palestínskej samosprávy museli preukázať veľa diplomatického umenia, aby sa rekonštrukčné práce mohli začať. Kompromis napriek tomu nie je ideálny. Renováciu by potrebovala aj krypta so striebornou hviezdou, podľa kresťanských tradícií označujúcou miesto, kde sa Ježiš narodil. Miestne cirkvi sa na nej stále nedokázali dohodnúť.

Sprístupnili jedno z najsvätejších pútnických miest

Už desiaty mesiac pokračujú intenzívne práce na odstraňovaní mín a ďalších výbušnín z jedného najsvätejších miest na svete - Kasr al-Jahúd na Západnom brehu Jordánu. Práve tu bol údajne pokrstený Ježiš Kristus. Celé územie uzatvorili v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, po vojne s Jordánskom.

Pod patronátom izraelského ministerstva obrany sa doteraz podarilo britskej organizácii Halo Trust a izraelskej spoločnosti 4CI zneškodniť zhruba 1 500 výbušnín, hlavne protitankových a protipechotných mín. Tak sprístupnili tri z celkovo ôsmich kláštorov rímskokatolíckej a východných pravoslávnych cirkví, postavených v tridsiatych rokoch minulého storočia. Zatiaľ je vstup do nich obmedzený len pre ľudí so špeciálnym oprávnením, ale je otázka krátkeho času, kedy sem zavítajú turisti.

Kasr al-Jahúd: Kostol na údajnom mieste krstu Ježiša Krista sprístupnili po odstránení asi 1 500 výbušnín.
Kasr al-Jahúd: Kostol na údajnom mieste krstu Ježiša Krista sprístupnili po odstránení asi 1 500 výbušnín.
Zdroj: profimedia.sk

V útrobách svätostánkov objavili staré maľby, rôzne artefakty aj vyblednutú fresku znázorňujúcu Ježiša a Jána Krstiteľa počas krstu.

Práce sa zatiaľ zďaleka nekončia. Ako píše Daily Mail, doteraz sa podarilo „vyčistiť“ zhruba len pätinu celého územia. Podľa Mosheho Hilmana z izraelského ministerstva obrany by odmínovanie zvyšnej časti svätého územia malo trvať ďalších osem mesiacov.

Celkové náklady budú predstavovať takmer štyri milióny eur. Je to však rozhodne dobrá investícia. Podľa britskej tlače len v minulom roku navštívilo časť pobrežia okolo rieky Jordán až 570-tisíc pútnikov. Po odstránení hrozieb v kláštoroch a ich okolí sa ich počet určite znásobí.