Tip na článok
Bos v sukni: Polícia pred niekoľkými dňami zadržala Mariangelu Di Trapaniovú, podozrivú z výpalníctva.

Krstné mamy: Čoraz viac talianskych mafiánskych bosov končí vo väzení a na čelo klanov zasadajú ich manželky

Bos v sukni. Tak v Taliansku hovoria ženám, ktoré vládnu podsvetiu.

Medzi ne patrí aj Mariangela Di Trapaniová, šéfka vplyvnej mafiánskej rodiny Resuttanovcov. Minulý týždeň ju zatkla talianska polícia. Zďaleka nejde o jedinú „ostrú dámu“, ktorá v posledných rokoch skončila za mrežami. Mafiánsky šéf totiž dávno nie je v Palerme, Reggiu, Calabrii či v Neapole výlučne mužské povolanie, podľa odhadov odborníkov dnes až tretine asi z 50 sicílskych klanov šéfujú ženy. Alebo aspoň patria medzi ich najvplyvnejších členov.

Ako muž

Di Trapaniovej vyšetrovatelia pripisujú početné prípady vyberania výpalného od podnikateľov a obchodníkov. Ako píše britský Guardian, podozrivá je aj z toho, že bola spojkou medzi uväznenými mafiánmi a inými na úteku pred spravodlivosťou, navyše s predstaviteľmi ďalších klanov mala pracovať na obnovení vplyvu Cosy nostry. Sicílska mafia totiž v posledných rokoch utrpela veľké údery a straty, či už v dôsledku zatýkania jej popredných členov, alebo vzájomného vybavovania účtov.

Aurora Spanová: Šéfka jedného z klanov kalábrijskej mafie dostala v roku 2015 doživotie.
Aurora Spanová: Šéfka jedného z klanov kalábrijskej mafie dostala v roku 2015 doživotie.
internet

„Správa sa ako muž,“ povedal na jej adresu podľa policajného odpočúvania jeden z mafiánov. Di Trapaniová sa pritom bosom v sukni nestala z vlastnej vôle. Aj ďalšie krstné mamy šéfovské posty zdedili po svojich manželoch, bratoch či dokonca synoch. V jej prípade to bol životný partner Salvino Madonia, ktorý si odpykáva doživotie za vraždu podnikateľa Libera Grassiho. Ten ešte v roku 1991 odmietol platiť výpalné.

Nástup „nežnejšieho“ pohlavia

Práve na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov sa začali ženy v talianskom podsvetí hlásiť o slovo. Úrady vtedy začali dôraznejší boj proti mafii a svoje urobili aj vzájomné konflikty bosov. Výsledok bol, že muži z vplyvných rodinných klanov buď skončili za mrežami, alebo dva metre pod zemou.

Na scénu sa dostali krstné mamy a mnohé boli dokonca ešte krutejšie než ich mužské náprotivky. Dnes 66-ročná Anna Maria Licciardiová, šéfka jedného z klanov neapolskej Camorry, prikázala v roku 1997 zavraždiť 14 ľudí ako odvetu za smrť jej synovca. Obávanému klanu kalábrijskej Ndranghety dlho šéfovala 59-ročná Aurora Spanová. V roku 2015 vyfasovala 25 rokov v base. O sedem rokov viac než jej manžel Luigi Bellocco, ktorého na poste bosa vystriedala. Celkovo v talianskych väzniciach sedí viac ako 60 žien obvinených z členstva v mafii. A väčšina z nich zastávala šéfovské pozície.

„Rovnako ako dnešné ženy získavajú väčšie práva na pracovisku, príslušníčky nežnejšieho pohlavia dostávajú väčšie právomoci v zločineckých organizáciách,“ vysvetľuje pre Guardian Teresa Principatová, prokurátorka zameriavajúca sa na mafiu a spisovateľka. Jedným dychom dodáva, že nejde o emancipáciu vo všetkých oblastiach života: „Napriek tomu, že vedú klany, ženy sa musia podriaďovať miestnym kultúrnym a spoločenským konvenciám.“ Inými slovami, vraždu síce prikázať môžu, ale nie rozviesť sa.

VIDEO Plus 7 Dní