Za všetko  „môže“ sviatok Grindadrap. Jeho súčasťou je zabíjanie delfínov. Ostrovania vždy naženú morské cicavce do plytkých pobrežných vôd a ubodajú ich na smrť. Tento rok padlo za obeť takmer 1500 delfínov. Pohľad na stovky mŕtvych tiel ležiacich na pláži s „podrezaným hrdlom“ vyvoláva zimomriavky aj u silnejších pováh. 

Každý rok sa pobrežné vody ostrovov sfarbia na červeno krvou zabitých delfínov.
Zdroj: Internet

Príliš mnoho

Faerské ostrovy patria Dánsku a ostrovania lov delfínov obhajujú. Ale vzhľadom na to, že minulý rok zabili „len“ necelých 600 jedincov, priznali, že tohtoročný počet vzbudil neželanú pozornosť. Heri Petersen, predák skupiny, ktorá cicavce naháňa na plytčinu pri druhom najväčšom faorskom ostrove Eysturoy, povedal, že tentoraz o love nič nevedel a že sa od neho „dištancuje“. Lov  je upravovaný zákonom, mäso a tuk sa nepredáva, ľudia si ho rozdelia v rámci komunít.

          Tradícia Grindadrapu siaha do 16. storočia, niektorí tvrdia, že má až 1200 rokov. Ostrovy by inak v minulosti neboli bez tohto zdroja potravy samostatné. Drsné podmienky totiž neumožňujú získať inak dostatočné množstvo mäsa. Z etnologického hľadiska Grinarap prirovávajú k jesenným honom na divokú zver v Európe.

Kritika ochrancov

Hoci zabíjané sú druhy, ktoré nepatria k ohrozeným a lov je povolený, ochrancovia zvierat túto tradíciu odsudzujú. Organizácia Shea Shepherd sa tomuto lovu snaží zabrániť už dlhé roky označila sviatok za „absolútne nechutný útok na prírodu“. Tvrdí, že aj podľa svedkov tento lov spôsobuje zvieratám veľké utrpenie. Keďže „tento rok bolo na Faerských ostrovoch usmrtených najviac morských cicavcov pri podobnej jednorazovej akcii“, bola prekročená únosná hranica a tradícia sa dostala do nových a neželaných rozmerov. Navyše, keďže množstvo ulovených delfínov je príliš vysoké, nebude tentoraz približne 53-tisíc obyvateľov schopných ich skonzumovať a väčšina „lovu“ skončí v koši. Ďalšia organizácia OceanCare, ktorá sa takisto zasadzuje o ochranu svetových oceánov a morských cicavcov žiada „aspoň“ kvóty na počet ulovených kusov v jednotlivých oblastiach.

Tento rok zabili lovci príliš mnoho delfínov.
Zdroj: Internet

Nechutný šport

„Dnes je to poľovačka, ktorá má veľmi ďaleko od dávnej tradície, ktorá mala zabezpečiť živobytie a stravu. Grindadrap je teraz hon na motorových člnoch a nie je ničím iným, len nechutným športom, ktorý sa tvári ako tradícia,“ povedal riaditeľ Sea Shepherd Rob Read. Obyvatelia to dnes nepotrebujú ani vzhľadom na  výbornú ekonomickú situáciu Dánska a možnosť získať potravu „obyčajným“ spôsobom a importom.

          Faerské ostrovy, Japonsko, Nórsko a Island naďalej prevádzajú komerčné lovy na morské cicavce napriek zákazu z roku 1986. Euronews však zdôrazňuje, že 1500 delfínov zabitých v Dánsku počas jednej noci je porovnateľné s počtom morských cicavcov usmrtených v japonskom Taiji, kde sa praktizuje podobný obyčaj. 

Stovky delfínov sa každoročne stávajú obeťami tradície.
Zdroj: Internet

Viac fotografií si môžete pozrieť v GALÉRII. Zábery sú len pre silnejšie povahy!