Malá JonBenét Ramseyová zomrela na Vianoce v roku 1996 a médiá ani vyšetrovatelia na tento prípad nezabudli. Najznámejšia víťazka detských súťaží krásy v USA mala len šesť rokov, keď ju chladnokrvný vrah zaškrtil v rodičovskom dome v meste Boulder v štáte Colorado. Kto to bol, nevie nikto. A hoci ešte v roku 2015 už bývalý šéf tamojšieho policajného oddelenia Mark Beckner povedal, že „za smrť JonBenét nebude nikdy nikto sedieť“, dokument o malej miss s názvom JonBenét Ramseyová: Čo sa naozaj stalo? opäť otvoril diskusie o prípade vraždy šesťročnej krásky.

Úspešné dieťa

JonBenét Ramseyová sa narodila 6. augusta 1990 v Atlante v pomerne bohatej rodine. Počas svojho krátkeho života pravidelne vyhrávala súťaže krásy malých miss. Bola to jej mama, kto ju „nakazil“ túžbou po víťazstvách. Patsy Ramseyová v mladosti získala titul Miss západnej Virgínie, a keďže sa jej už nepodarilo úspech zopakovať, preniesla svoje ambície na dcéru. Od útleho detstva dievča prihlasovala na všetky možné súťaže, cestovala s ňou všade, aby sa aj JonBenét, tak ako ona pred rokmi, mohla tešiť z obdivu divákov. Maličká blondínka s modrými očami sa rýchlo stala miláčikom verejnosti. Neponúkala len výzor rozkošnej bábiky, ale bavila aj svojimi tanečnými kreáciami. Za svoju krátku kariéru získala šesť titulov Miss, objavila sa aj na titulných stránkach pres­tížnych magazínov s označením „princezná krásy“.

Dvadsiateho piateho decembra 1996 v dome Patsy a Johna Ramseyovcov v coloradskom Boul­deri oslavovali Vianoce i cenu Biznismen roka, ktorú udelili Johnovi. Zišla sa rodina i početní priatelia a zostali až do skorých ranných hodín. Nikto netušil, že na druhý deň sa ich život obráti o 180 stupňov.

Smutné ráno

Ráno 26. decembra 1996 zišla Patsy Ramseyová zhora zo spálne do kuchyne a všimla si, že na schodoch pred vchodovými dverami leží list. Bola to žiadosť o výkupné za prepustenie dcérky. Okamžite vybehla do JonBenétinej izby, mysliac si, že ide len o hlúpy žart. Šesťročného dievčatka tam však nebolo. Keď otec John prehľadal trojposchodový dom a dcéru nenašiel, Patsy zavolala na políciu.

Policajtka, ktorá mala službu, rýchlo prišla do domu Ramseyovcov a opäť rodinné sídlo prehľadala. Až po niekoľkých hodinách vo vínnej pivnici našli dievčatko, ale už mŕtve. Bolo zahrdúsené nylonovou šnúrou a na hlave malo početné zranenia po úderoch tupým predmetom. Ústa malo prelepené lepiacou páskou na potrubie a ruky zviazané stužkou. Súdna pitva vylúčila znásilnenie, ale polícia potvrdila, že zločin mohol mať sexuálny charakter. Okamžite sa objavilo niekoľko konšpiračných teórií, ktoré sa z roka na rok menili.

Podozriví príbuzní

Z vraždy dievčaťa spočiatku podozrievali rodičov alebo jej vtedy deväťročného brata Burka. Až po desiatich rokoch prokuratúra príbuzných zbavila obvinení. Ani to však verejnosť nepresvedčilo, že za smrťou malej missky nie je niekto z rodiny. Mamu totiž podozrievali z toho, že dcérku zabila v afekte, pretože sa JonBenét zvykla pocikať a ona z nej chcela mať dokonalú miss. Brat Burke zasa na sestru vraj nezdravo žiarlil, čiže aj naňho padol tieň podozrenia.

Vyšetrovaniu prípadu nepomohlo, že na začiatku boli zničené mnohé dôkazy. Napríklad preto, lebo keď sa do domu Ramseyovcov nahrnula polícia, boli tam stále známi a priatelia, jednoducho veľa ľudí chodilo po dome, čo indície pre priebeh vyšetrovania znehodnotilo. Navyše, keď sa v pivnici našlo telo dievčatka, otec John ho vzal na ruky a vyniesol na prízemie. Dôkazy boli fuč.

Konšpirátorom nahrával do karát aj fakt, že údajní únoscovia požadovali veľmi zvláštne výkupné - 118-tisíc dolárov. To bola Johnova vianočná odmena. Okrem rozbitého okna sa nenašli žiadne iné stopy po násilnom vniknutí do domu, dokonca ani šľapaje v snehu. Navyše, papier, na ktorom bola napísaná žiadosť o výkupné, bol z domu Ramseyovcov.

Otvorený prípad

V júni 2006 mama Patsy zomrela a svojimi poslednými slovami vyzývala, aby sa v hľadaní vraha jej malej dcérky nepoľavovalo. Pred piatimi rokmi poskytol brat interview, v ktorom opäť odmietol špekulácie, že by niekto z jeho príbuzných mal čosi spoločné so smrťou sestričky.

V novom dokumente JonBenét Ramseyová: Čo sa naozaj stalo? odzneli slová otca: „Smrť dcéry mi vzala na istý čas chuť žiť. Spôsoby policajného vyšetrovania, spôsob, akým sa k nám správali a ako na nás útočili, mi na dlhší čas znemožnil normálne fungovať.“

Vražda malej miss však stále zostáva jedným z najzáhadnejších kriminalistických prípadov v USA. Po 25 rokoch od jej smrti sa vyšetrovatelia opäť pokúšajú vypátrať páchateľa, znovu dali na analýzu vzorky odobraté z tela dievčaťa i z miesta činu. Rátajú s tým, že nové technológie analýzy DNA pomôžu nájsť vraha.

FOTO detskej miss v GALÉRII

Iná identita?

Milovníci konšpiračných teórií sú presvedčení, že malá Miss Ameriky nezomrela a stále žije. Vyrástla a je z nej speváčka. Dokonca veľmi známa speváčka - Katy Perryová! Tvrdenia sa opierajú o porovnanie fotografií - JonBenét i Katy majú vraj rovnaké obočie, poznajú texty rovnakých piesní a ich rodičia sú si podobní tiež.