Svojimi demonštráciami proti sexizmu pod heslom „I Came, I Stripped, I Won“ (v preklade Prišla som, vyzliekla som sa, vyhrala som) upriamili na seba pozornosť médií na celom svete. Odvážne, provokačné a hlavne vyzlečené amazonky z Kyjeva svojimi protestmi reagovali na problémy svojej rodnej krajiny - sexuálna turistika, prostitúcia, porušovanie občianskych práv aj ekonomické problémy. V predposledný júlový pondelok však svet šokovali celkom inou správou, než je ďalší škandalózny protest. „S veľkou ľútosťou a hlbokou bolesťou musíme potvrdiť smrť Oksany,“povedala Inna Ševčenková, jedna z líderiek feministického hnutia Femen. Ďalšia členka organizácie Anna Gucolová na Facebook napísala: „R.I.P. Najnebezpečnejšia a najzraniteľnejšia Oksana Sačková nás opustila. Smútime spolu s jej príbuznými a priateľmi.“

Femen sextrémizmus

Mali okolo dvadsať rokov, množstvo energie aj nahromadenej frustrácie. Trojica kamarátok Anna Gucolová, Oksana Sačková a Alexandra Ševčenková svoje pocity a dezilúziu zo života v rodnej krajine v roku 2008 zhmotnili v organizácii Femen. Zakrátko sa k nim pridala ďalšia výrazná osobnosť tohto feministického hnutia Inna Ševčenková. Veľmi rýchlo zistili, že len prednáškami na vysokých školách neuspejú. Vytiahli nápadnejšie zbrane - svoje telá. Najprv vyrážali do ulíc oblečené ako prostitútky, za krátky čas ešte pritvrdili.

Nesúhlas so smerovaním na východ: V roku 2014 aktivistky protestovali v Paríži proti tomu, aby sa prezidentkou stala prepustená premiérka Julia Tymošenková.
Nesúhlas so smerovaním na východ: V roku 2014 aktivistky protestovali v Paríži proti tomu, aby sa prezidentkou stala prepustená premiérka Julia Tymošenková.
Zdroj: profimedia.sk

Ako prvá sa v roku 2009 do pol pása vyzliekla práve nedávno zosnulá Oksana Sačková počas protestov na Deň nezávislosti Ukrajiny. „Rozhodla som sa, vlastne my sme sa rozhodli, že budeme protestovať obnažené, aby sme ukázali, že protestujú ženy, ktoré sa nehanbia za svoje telo a sú naň dokonca pyšné. Chceme, aby nás bolo počuť, a na to využívame všetky možné prostriedky vrátane našich tiel,“ vysvetlila.

Bolo ich počuť a bolo ich vidieť. Veľmi rýchlo upútali pozornosť médií a o to im išlo. Femen upozorňovalo aj na zlú ekonomickú situáciu, ktorá núti mladé Ukrajinky zarábať si vlastným telom či dúfať v záchranu v podobe obstarožného vidiečana zo Západu. Ich boj proti sexuálnej turistike sa vyhrotil v roku 2012 počas majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa konali aj v štyroch ukrajinských mestách - Kyjev, Doneck, Ľvov, Charkov. Na každom rohu vznikol nový bordel, lebo sa predpokladalo, že futbaloví fanúšikovia z celého sveta si okrem športového zážitku radi doprajú erotické vyžitie.

Prečo proti sexizmu a prostitúcii bojovali práve erotickými symbolmi? Tvrdili, že nie sú žiadne Barbie, pretože kričia, pľujú a nedajú sa len tak spútať konvenciami. „Nie som proti svojmu telu. Som proti mužskému pohľadu na moje telo. Dávame ženskému telu iný zmysel. Ukazujeme ho v celkom inom kontexte, s celkom inými emóciami - nepózujeme ako glamour dievčatá,“ vysvetlila Inna Ševčenková.

Protestovali aj v Česku: Anželina Diašová sa v prvom kole januárových prezidentských volieb rozbehla k Milošovi Zemanovi s nápisom Zeman - Putin’s slut (Zeman - Putinova fľandra).
Protestovali aj v Česku: Anželina Diašová sa v prvom kole januárových prezidentských volieb rozbehla k Milošovi Zemanovi s nápisom Zeman - Putin’s slut (Zeman - Putinova fľandra).
Zdroj: profimedia.sk

Odvážne bojovné Ukrajinky sa zaprisahávajú, že ich nikto nefinancoval a neslúžili žiadnej inej organizácii či záujmom, ako sa o nich klebetilo. „Za našu činnosť nás vyhodili z práce, zo školy a boli časy, keď nás bývalo osem v jednom malom byte a celé dni sme nejedli nič než chlieb a špagety,“priznala Inna Ševčenková v roku 2012 na jihlavskom Medzinárodnom festivale dokumentárneho filmu.

Protiruské a protináboženské

Aktivistky bojovali hlavne za práva žien, ale zviditeľnili sa najmä svojimi protiruskými protestmi. V roku 2012 sa ďalšia členka Jana Ždanovová na letisku rozbehla k moskovskému patriarchovi Kirillovi, ktorý prišiel na návštevu Kyjeva, s nápisom Kill Kirill na holých prsiach a pokrikom: „Vypadni!“ O dva roky zase v parížskom múzeu Grévin s nápisom Zabite Putina zhodila Putinovu voskovú figurínu na zem a prebodla ju dreveným kolom. Svoj protest predviedli aj u našich českých susedov. V prvom kole prezidentských volieb 2018 sa 27-ročná predstaviteľka hnutia Anželina Diašová pokúsila polonahá zabrániť prístupu k volebnej urne vtedajšiemu českému prezidentovi Milošovi Zemanovi. Rozbehla sa k nemu s nápisom Zeman - Putin’s slut (Zeman - Putinova fľandra). Hrozili jej až dva roky väzenia za výtržníctvo, nakoniec skončila s trojmesačnou podmienkou a vyhostením na rok z Českej republiky.

Kritike polonahých feministiek sa nevyhlo ani náboženstvo. Keď v roku 2012 skončili vo väzení členky feministickej punkovej kapely Pussy Riot, Inna Ševčenková vzala pílu a oblečená len v červených kraťasoch, s nápismi na nahej hrudi, sa pustila do pílenia štvormetrového dreveného kríža v Kyjeve. „Týmto Femen vyzýva všetky zdravé spoločenské sily, aby nemilosrdne vyplavili zo spoločnosti všetky zahnité náboženské predsudky, ktoré podporujú diktatúru a bránia rozvoju demokracie a slobody,“vysvetlili feministky na ukrajinskom serveri Korrespondent.net.

Za tento čin si vyslúžili vlnu kritiky, lebo štvormetrový pravoslávny symbol bol aj spomienkou na Stalinove represie a obdobie ukrajinského hladomoru v 30. rokoch. Extrémne dievčatá to však videli inak. „Odmietame všetky náboženstvá, sme ateistické hnutie a ideme proti všetkým cirkvám. Neviem, prečo musí byť pamätník Oranžovej revolúcie vyhotovený ako cirkevný symbol viery,“namietala Ševčenková na festivale v Jihlave.

V útokoch na cirkevné symboly pokračovali. Minulý rok sa jedna z nahých aktivistiek pokúsila preniknúť do betlehema na Námestí svätého Petra vo Vatikáne a zmocniť sa tam sochy Ježiška.

Kontraproduktívne

Po incidente s kresťanským krížom začali členky hnutia dostávať vyhrážky a v rodnej krajine boli neustále pod policajným drobnohľadom. Inna teda v roku 2012 požiadala o azyl vo Francúzsku a o rok tam našli útočisko aj ostatné zakladajúce členky Femen.

„Tím, ktorý sme predtým mali, už neexistuje,“ povedala vlani Jana Ždanovová ukrajinskému serveru Apostrof. Podľa jej slov protestné akcie hore bez sa od roku 2015 konali na vlastnú päsť. „Jednoducho si privlastňujú štýl protestu, ktorý sme vytvárali počas existencie našej organizácie,“ dodala. Iné členky však rozpad hnutia vyvrátili.

Médiá ich milovali, ich krásne telá sa skvele vynímali na reportážnych snímkach, ale mnohým vŕtalo v hlave financovanie hnutia. Dievčatá čoraz viac narážali na kritiku svojich protestov. Dokonca aj zo strany tých, v ktorých mene či pre ktorých záchranu sa vyzliekali a burcovali. Spomeňme aspoň príklad tuniskej sympatizantky hnutia Amíny Sbouiovej, ktorá vystupovala pod menom Amina Tyler. V roku 2013 zverejnila na internete svoju polonahú fotografiu s nápisom v arabčine: „Moje telo patrí mne, nie cnostiam niekoho iného.“ Keď sa k tomu pridal ešte nesprávny a drsnejší preklad do angličtiny, verejné odsúdenie na seba nenechalo dlho čakať. Aminu odvrhla vlastná rodina a skončila vo väzení. Femen sa pustilo do akcie. Lenže na podporu i obranu mladej Tunisanky využívali aj protiislamské slogany a pred veľkou mešitou v Paríži podpálili saláfistickú vlajku. Práve pre ich postoj k islamu sa Amina napokon od hnutia dištancovala. „Femen, prosím, nechajte nás,“apelovala na nich aj tuniská feministka a opozičná politička Maya Džríbíová. „Riskujete, že zničíte všetko, za čo sme bojovali,“ dodala v rozhovore pre Der Spiegel online.

Napriek všetkému sa hnutím Femen inšpirovali viaceré organizácie, pobočky Femen vznikli v Nemecku aj vo Francúzsku a protestujú najmä proti rozmáhajúcemu sa neonacizmu, islamskému fundamentalizmu aj katolíckej cirkvi.

Vzdala životný boj

Zakladajúca členka Oksana Sačková sa po udelení azylu vo Francúzsku usadila v Paríži a od roku 2013 sa do činnosti Femen aktívne nezapájala. Viac než protestom sa venovala výtvarnému umeniu. Kedysi najodvážnejšia z hnutia sa utiahla a proti náboženstvu a jeho symbolom bojovala svojimi obrazmi. V máji 2016 mala v Paríži svoju prvú samostatnú výstavu.

Správy o samovražde 31-ročnej zakladateľky hnutia sa objavili v pondelok 23. júla. Priateľkám sa dlho neozývala, napokon ju našli v jej byte obesenú. Polícia vyšetruje bližšie okolnosti jej odchodu zo sveta a neznámy zostáva obsah listu na rozlúčku, ktorý podľa dostupných informácií Oksana zanechala. Možno budú jej slová v liste v podobnom duchu ako tie, ktoré zanechala na rozlúčku na Instagrame: „Všetci ste falošní!“ Ktovie, s akými vnútornými démonmi mladá žena zápasila. Podľa jej kolegýň z hnutia bola síce navonok veľmi odvážna, ale vnútri krehká a citlivá.