Jordánska kráľovná je ako vystrihnutá z veľkej knihy panovníkov. Ránijá (52) pretvára a posúva skostnatený arabský svet. Stačí jej na to zdvorilý a sofistikovaný štýl ako z modernej dvornej etikety. Pre nič za nič nezískala prezývku Lady Di Orientu odkazujúcu na zosnulú britskú princeznú Dianu. Hoci najmocnejším mužom v kráľovstve je jej manžel, kráľ Abdalláh II. (61), ona neostáva v jeho tieni, ako by sa na arabský svet patrilo, ale teší sa svetovej popularite, ktorú využíva na presadzovanie moderného nazerania na dôležité témy.

Ránijá sa narodila palestínskym rodičom v Kuvajte. Získala titul v odbore obchodnej administratívy na americkej univerzite v egyptskej Káhire. Po škole odcestovala do Jordánska, kde začala pracovať v bankovníctve. Neskôr pracovala v IT, pre Apple v Ammáne. V roku 1992 stretla na večierku Abdalláha II. Musela to byť osudová láska, keď už o pol roka spečatili svoj zväzok pred oltárom. Ránijá však kráľovnou byť pôvodne nemala. Nástup jej muža Abdalláha, priameho potomka 43. generácie proroka Mohameda, na trón bol totiž prek­vapením. Panovníkom sa stal po smrti svojho otca Husajna I. Dlhoročným pretendentom bol však jeho strýko, brat jeho otca, princ Hassan, lenže krátko pred smrťou Husajna ho obvinili z rôznych zločinov proti kráľovi.

Kráľovnou byť nemala

Rániji rola kráľovej manželky sadla ako uliata. Jej hlavnou agendou je zaistenie vzdelávania detí a zlepšenie postavenia žien. Namiesto toho, aby si zahaľovala vlasy do šatky, radšej siahne po svetových modeloch Chanel, Gucci či Yves Saint Laurent. Jej štýl ju radí k najlepšie oblečeným ženám nielen na kráľovskom dvore, ale aj na politickej scéne. Keď to spojíte s tým, že sa nebojí povedať svoj názor, dostanete rešpektovanú šik diplomatku hodnú obdivu.

Jordánsky kráľovský pár má štyri deti, princov Husajna (28) a Hášima (18) a princezné Ímán (26) a Salmu (22). Ránijá vyzerá na svoj vek veľmi sviežo, vzhľadom na to, že nemá skoro vrásky a aj pery vyzerajú byť plnšie oproti minulosti, je možné, že si kráľovná pomáha estetickými zásahmi. Ránijá mala tiež v mladosti výraznejší nos.

Ránijá ide s dobou, aj čo sa týka online komunikácie s verejnosťou. Aktívna je na YouTube aj sociálnych sieťach. Začala ich využívať ako jedna z prvých predstaviteľov kráľovských rodín.

FOTO kráľovnej Ránijé v elegantných outfitoch, ale aj v džínsoch a teniskách v GALÉRII