Novým Schumacherom definitívne nebude. Nemecký pilot F1 Sebastian Vettel mal spasiť slávnu taliansku stajňu, no už teraz je jasné, že táto sezóna  - ak sa vôbec uskutoční - bude s určitosťou jeho posledná v službách tímu z Maranella. „Vo Ferrari končím. Aby ste mohli pracovať naďalej v tíme, musí v ňom panovať harmónia a tú ja nepociťujem,“ šokoval svojich fanúšikov štvornásobný majster sveta. Všetky tituly Vettel získal ešte pred príchodom do tímu v Maranelle. S Ferrari sa mu to za päť rokov nepodarilo ani raz, a tak nečudo, že je ich vzťah v troskách.

Navyše talianski tifosi sú čoraz viac nadšení z jeho tímového kolegu Charlesa Leclerca, ktorý vlani dokázal vyhrať Veľkú cenu v Spa aj v Monze a začal nemeckému lídrovi stajne tuho šliapať na päty. Nečudo, že jeden z najlepšie zarábajúcich jazdcov F1 - na konto mu zatiaľ pribudlo viac než pol miliardy dolárov - zmenil názor. Zdá sa, že svoju šancu vo Ferrari už premrhal, hoci v tejto sezóne ešte stále uspieť môže.

Nejde vraj o peniaze

„Nie je to otázka peňazí. Tak ja nerozmýšľam,“ doplnil svoje rozhodnutie Vettel, no taliansky denník La Gazzetta dello Sport má opačný názor. Vraj na jeho „roz­kmotrení“ s tímom, ktorému v súčasnosti šéfuje Mattia Binotto, hrali financie nemalý podiel.

NESPLNIL HLAVNÝ CIEĽ Sebastianovi Vettelovi zabránili v zisku titulu aj technické problémy.
NESPLNIL HLAVNÝ CIEĽ Sebastianovi Vettelovi zabránili v zisku titulu aj technické problémy.
Zdroj: PROFIMEDIA

Ferrari síce núkalo Vettelovi dlhodobú zmluvu, no len na 12 miliónov dolárov ročne a v súčasnosti berie nemecký pilot rovných 40. Mal by tak rovnako ako Leclerc, ktorý ho vlani dokázal poraziť. Na konci sezóny mu patrila štvrtá priečka, Vettel bol hneď za ním so stratou 24 bodov. „Nebolo to ľahké rozhodnutie, ale prišiel čas, aby sa naše cesty rozdelili,“okomentoval situáciu v tíme šéf stajne Binotto.

Bývalý dlhoročný šéf pretekov F1 Bernie Ecclestone má v celej kauze jasno. „Sebastianova povesť po jeho výkonoch v poslednom čase trochu utrpela. Navyše Leclercovým manažérom je dnes syn šéfa FIA Nicolasa Todta. Ani v Binottovi už nemá Vettel takú podporu ako kedysi,“myslí si 89-ročný britský biznismen.

Otázne je, kam od budúcej sezóny povedú Sebastianove kroky. Do Redbullu, s ktorým v rokoch 2010 - 2013 získal svoje štyri tituly majstra sveta, určite nie. „Mať v tíme dvoch alfa samcov by nebolo dobré. Sebastian je veľmi súťaživý pilot,“ vyhlásil súčasný šéf Red Bull Racing Christian Horner, za ktorý dnes jazdí v Belgicku narodený Holanďan Max Verstappen a mladý thajský talent s britskými koreňmi Alex Albon.

TVRDÁ KONKURENCIA K Vettelovmu odchodu z Ferrari určite prispel aj fakt, že tímový spolujazdec Leclerc, vpravo, ho začal porážať.
TVRDÁ KONKURENCIA K Vettelovmu odchodu z Ferrari určite prispel aj fakt, že tímový spolujazdec Leclerc, vpravo, ho začal porážať.
Zdroj: PROFIMEDIA

Skončí v Mercedese?

Intenzívne sa však začala skloňovať možnosť stať sa posilou Mercedesu, kde hrá teraz prím Brit Lewis Hamilton. Ak by sa tak stalo, bol by to vraj tím snov s jazdcami, ktorí majú na konte spolu desať titulov (Hamilton 6, Vettel 4). Bol by to tím dvoch pretekárov so 137 triumfami na Veľkých cenách (Vettel 53, Hamilton 84). „Sebastian je skvelý jazdec, veľká osobnosť a bol by určite prínosom. Teraz sa však musíme sústrediť na našich súčasných jazdcov a takúto eventualitu najskôr dôkladne zvážiť,“okomentoval šuškandu okolo možného prestupu šéf Mercedesu Toto Wolff.

Mercedes však v uplynulej sezóne na dominanciu nepotreboval ani Vettela. Suverénne vyhral Pohár konštruktérov a druhé Ferrari pokoril v súčte o priepastných 235 bodov. Pre Ferrari, ktoré na titul majstra sveta márne čaká od roku 2007, to bola ďalšia krutá rana. „Musíme sa z toho poučiť a popracovať na spoľahlivosti,“ vyhlásil Binotto.

Mercedes je však len jednou z možností. Záujem prejavila aj stajňa Racing Point/Aston Martin, v ktorej je dnes lídrom Mexičan Sergio Pérez. Odborníci nevylučujú ani eventualitu, že sa Vettel v seriáli F1 už viac nepredstaví a vyberie sa iným smerom. Je to tak trochu paradox. Ešte v apríli tohto roku Vettel novinárom tvrdil, že sa chystá predĺžiť s Ferrari zmluvu a že sa necíti starý na jazdenie.

CELEBRITA Sebastian s manželkou Hannou a monackým kniežaťom Albertom II.
CELEBRITA Sebastian s manželkou Hannou a monackým kniežaťom Albertom II.
Zdroj: PROFIMEDIA

Stále je tu šanca

Pravda však je, že hviezdny jazdec talianskemu tímu k návratu na trón nepomohol. V roku 2017 a 2018 malo Ferrari najrýchlejšie autá, nevyhlo sa však chybám v závere sezóny a Vettel sa vždy musel uspokojiť len s druhým miestom za Lewisom Hamiltonom.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa Vettel a Ferrari popasujú so situáciou v ich poslednom spoločnom ročníku. Mal sa začať už v marci, no pandémia koronavírusu odložila jeho štart na júl. Z pôvodne naplánovaných 22 podujatí v ročníku zostalo v hre 12. Odpadla Veľká cena Austrálie, Vietnamu, Kanady, Francúzska...

Začať by sa malo na Red Bull Ringu v rakúskom Spielbergu, finále je naplánované na 29. november do Abú Zabí. Vo viacerých prípadoch však organizátori zvažovali preteky bez divákov.„Je jedno, koľko bude napokon pretekov. Aj tak budeme musieť urobiť všetko správne, ak chceme uspieť,“ myslí si Vettel.

HVIEZDNY TÍM Ocitne sa Vettel nakoniec v Mercedese, po boku Lewisa Hamiltona?
HVIEZDNY TÍM Ocitne sa Vettel nakoniec v Mercedese, po boku Lewisa Hamiltona?
Zdroj: PROFIMEDIA

Nie všetci skrátenú sezónu vítajú. „Ak by to bolo na mne, zrušil by som to celé a sústredil sa už na budúcu sezónu,“vyhlásil pre taliansky denník Corriere dela Sera Bernie Ecclestone. Mnohí však o tom nechcú ani počuť. Organizátori VC Rakúska či Veľkej Británie boli dokonca pripravení zvládnuť dve podujatia za sebou.

Kým sa však sezóna rozbehne, môže si Nemec naďalej vyvetrávať hlavu pri jazdách na svojich obľúbených motorkách. A popritom sa starať o deti. S láskou zo školských lavíc Hannou, ktorú si bral vlani, má už tri. Dve dcéry a syna, ten prišiel na svet v novembri minulého roka.