Návšteva Sinajského polostrova, ktorý je väčší ako Slovensko, je nezabudnuteľným zážitkom. Ocitnete sa vo fascinujúcej mesačnej krajine, v ktorej sa hory bez zelene  striedajú s údoliami. Magickú púštnu scenériu dotvára sýta modrá a tyrkysová farba Červeného mora. Na juhu Sinaja, v oblasti Taba, vás nečaká bujarý turistický ruch, ale úchvatné pláže s bohatým podmorským svetom a blízkosť Jordánska a Izraela v Akabskom zálive.

Magickú púštnu scenériu dotvára sýta modrá a tyrkysová farba Červeného mora.
Magickú púštnu scenériu dotvára sýta modrá a tyrkysová farba Červeného mora.
Zdroj: Monika Mikulcová

Leňošenie aj poznávanie 

Hoci v roku 2004 teroristický útok v hotely Hilton na Juhu Sinaja v Egypte na chvíľu narušil predstavu o dovolenkovej idyle, o šesť rokov neďaleká Taba Heights zažívala obrovský rozmach a hotely praskali vo švíkoch. Aj rok 2011 ešte patril k vrcholovým sezónam, hoci už začala Arabská jar. O rok už bola situácia celkom iná. Prišli záplavy a hotely postupne zatvárali svoje brány. Cestovať do oblasti Taba nikto neodporúčal.

„Už sa však toto miesto začína preberať z letargie. Keď som sa rozprával s Izraelčami o bezpečnosti v Tabe, povedali mi, že je super bezpečná. A keď to povedia oni, to už niečo znamená," vysvetľuje  sprievodca Juraj Okál.

„Taba je letovisko v Egypte, ktoré dáva o sebe opäť vedieť a na rozdiel od iných egyptských destinácií, odoláva zatiaľ masovému náporu turistov,"hovorí Norika Fedorová, generálna riaditeľka CK SATUR.

Prekrásne scenérie, rozsiahle pieskové pláže a more ako stvorené na objavovanie jeho hlbín sa stali ideálnym miestom na dovolenku. Prvý hotel na južnom Sinaji postavili v roku 2002, posledný v roku 2008. Odvtedy žiadny nový nepribudol. Spolu ich je osemnásť a najobľúbenejším a najrozvinutejším miestom je Taba Heights, jediná ucelená línia hotelov. Ponúka všetky služby, ktoré dovolenkári očakávajú. 

Krásne piesočnaté pláže v Taba Heights.
Krásne piesočnaté pláže v Taba Heights.
Zdroj: Monika Mikulcová

„Ak preferujete oddych, z lehátka vás čaká výhľad na Červené more, z brehu výhľad na dominantné skaly za bránami hotelov, pod morom pohľad na bohatý morský svet na koraloch priamo pred hotelom a prechádzka po dlhej pláži. Ak si však z dovolenky chcete priniesť aj iný typ zážitkov, majú hotely v Tabe perfektnú polohu s možnosťou výletov do susedných krajín ako je Jordánsko a Izreal,"opisuje Norika Fedorová.

Aké lákadlá ponúka Taba Heights? Pozrite si v našom videu >>

Neodolateľná Petra

Azda najatraktívnejším výletom z Taby je návšteva Jordánskej Petry. V prístave sa nalodíte a po asi 40 minútach ste loďou v Jordánsku. Dve hodiny autobusom do Petry vám  popri fascinujúcich scenériách ubehnú rýchlo a potom si môžete naplno vychutnávať miesto, ktoré učarovalo aj filmárom a patrí medzi nových Sedem divov sveta. Nie, Petru nestačí poznať len z filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava, treba ho zažiť.

Najznámejšou pamiatkou celej Petry je hrobka  Al-Chaznech, známa aj ako  Pokladnica Al-Chaznech.
Najznámejšou pamiatkou celej Petry je hrobka Al-Chaznech, známa aj ako Pokladnica Al-Chaznech.
Zdroj: Monika Mikulcová

Cestu pomedzi vysoké skaly, údolia a návršia s úchvatnými stavbami môžete obdivovať celé dni. Minimálne však potrebujete na návštevu štyri hodiny. Skalné mesto vzniklo medzi 3. a 1. storočím pred n. l. a žili tu Nabatejci, málo známa a zaniknutá civilizácia. Práve Petra sa stala hlavným mestom ich kráľovstva a unikátne stavby ako chrámy, amfiteáter a hrobky, sú vytesané do pieskovca. Nabatejci tu dokonca vybudovali aj kanalizačný systém, pomocou ktorého privádzali do mesta dažďovú vodu. Tú následne zachytávali v umelých nádržiach.

Amfiteáter v Petre.
Amfiteáter v Petre.
Zdroj: Monika Mikulcová

Kedysi v Petre žilo až tridsaťtisíc ľudí, ale po zemetrasení Petru opúšťali a v skalnom meste sa postupne zabývali beduíni. Tým vyhovovalo, že môžu jej existenciu udržať v tajnosti. Až kým v roku 1812 neprišiel švajčiarsky bádateľ Johann Ludwig Burckhardt. Prezlečený za Araba sa chcel presvedčiť, či sú historky o stratenom meste pravdivé. Stal sa prvým Európanom, ktorý na vlastné oči videl dnes najvyhľadávanejšiu atrakciu Petry - Pokladnicu Al-Chaznech.

Viac si o histórii, ľuďoch i ideálnej dovolenke v Taba Heights si prečítate v rozsiahlej reportáži najnovšieho vydania týždenníka PLUS 7 DNÍ >>