Talianska pobrežná stráž našla mŕtveho novorodenca na lodi počas záchrannej operácie pri ostrove Lampedusa, informuje agentúra ANSA. Loď prevážala na taliansky ostrov migrantov, ktorých počet v poslednom obrobí rapídne narástol. Dieťa sa podľa agentúry narodilo počas cesty a krátko na to zomrelo. Na palube bolo asi 40 ľudí. Len niekoľko dní predtým sa počas záchrannej akcie pri ostrove utopil 5-mesačný chlapček po tom, čo sa loď prevážajúca migrantov zo severnej Afriky prevrátila do mora.

Neudržateľný tlak

Tento rok prišlo do Talianska takmer 126 000 migrantov, čo je takmer dvojnásobok oproti rovnakému dátumu v roku 2022. Podľa údajov migračnej agentúry OSN dorazilo za tri dni na ostrov na 199 člnoch asi 8 500 ľudí, čo je viac ako celá stála populácia Lampedusy dokopy.

Ostrov leží 145 kilometrov od pobrežia Tuniska. Kvôli tejto blízkosti je Lampedusa už roky cieľom migrantov zo severnej Afriky, ktorí sa snažia dostať do Európy. Prijímacie centrum na ostrove má kapacitu do 400 osôb. Čelí tak výraznému preťaženiu. Miestni protestujú proti zriadenie nového stanového tábora. „Doma mám dve deti. V uplynulých rokoch ma táto problematika nezaujímala, ale teraz mi inštinkt velí chrániť svoje deti, pretože neviem, čo sa stane s Lampedusou v budúcnosti,“ povedal jeden z protestujúcich. „Lampedusa hovorí stop! Nechceme stanové tábory. Toto posolstvo je pre Európu a pre taliansku vládu. Obyvatelia Lampedusy sú unavení,“ pridal sa ďalší demonštrant.

FOTO z ostrova Lampedusa, ktorí čelí náporu migrantov v GALÉRII