Keď sa pred šiestimi rokmi dcéra pakistanských prisťahovalcov Sayeeda Warsiová stala prvou moslimkou v britskej vláde, extrémisti ambicióznu právničku zahádzali vajcami. Teraz by si mali pripraviť ešte viac „nábojov“.

Od prvého májového štvrtka má Londýn senzačne moslima aj vo funkcii starostu. Prvého v histórii. Podarilo sa to ďalšiemu potomkovi pakistanských rodičov, 45-ročnému labouristovi Sadiqovi Khanovi.

Boháča a absolventa elitnej Eton College Zaca Goldsmitha, ktorý sa zameriaval na ekologické témy, porazil vo voľbách o 300-tisíc hlasov. Khan ich získal vyše 1,3 milióna, čo sa pred ním žiadnemu britskému politikovi nepodarilo. Vyhral napriek tomu, že ho druhá strana nekalo obviňovala, že vyznáva názory islamistických extrémistov.

Starosta pre všetkých

„Je to víťazstvo nádeje nad strachom a jednoty nad rozdeľovaním,“ cituje agentúra AP Khanove slová po konci volieb. Slávnostnú prísahu skladal v katedrále v londýnskej štvrti Southwark so slovami, že chce byť starostom pre všetky vyznania a etniká, ktoré v najväčšom európskom meste žijú.

Warsiovú s Khanom nespája len tvrdá práca, obaja búrajú predsudky o prisťahovalcoch, obaja majú pakistanských predkov, ktorí sa v minulosti presťahovali do Londýna.

Warsiovej otec Safdar Hussain naposledy vlastnil firmu, ktorá vyrábala postele. V Británii, kam sa na začiatku sedemdesiatych rokov prisťahoval, sa najskôr živil ako robotník. Neskôr založil vlastnú dielňu. Jeho dcéra to dotiahla ďaleko. David Cameron jej po tom, čo sa stala podpredsedníčkou Konzervatívnej strany, udelil doživotný barónsky titul.

Neskôr robila aj prvú námestníčku ministra zahraničných vecí, no z postu v auguste 2014 odstúpila. „Nemôžem už dlhšie podporovať politiku britskej vlády voči pásmu Gazy,“ uviedla dôvod rezignácie.

Čítajte viac:

Európa dopláca na politickú korektnosť a absenciu pravidiel

Chcel byť zubárom

Aj Khanovi rodičia dorazili do Británie ešte pred jeho narodením. Otec Amanullah Khan sa usadil v južnom Londýne, kde sa zamestnal ako vodič autobusu. Mama Sehrun robila krajčírku. Sadiq je piate z ôsmich detí, má šesť bratov a jednu sestru. Pôvodne chcel byť zubárom, no učiteľ v škole si všimol jeho talent dobre argumentovať, a odporučil mu právo.

Khan váhal, no televízny program LA Law, ktorý sa venoval právu, ho presvedčil, aby to skúsil. Stal sa právnikom, neskôr advokátom. Vstúpil do Labouristickej strany a začal sa posúvať nahor.

Členom parlamentu za volebný obvod Tooting, kde sa v októbri 1970 narodil, bol od roku 2005. O tri roky ho vymenovali za ministra pre komunity ako druhého britského Pakistanca v tamojšej vláde. Rok nato mu vtedajší ministerský predseda Gordon Brown prihodil funkciu ministra dopravy, no labouristi sa potom museli stiahnuť do opozície.

Od minulého týždňa je nečakane najmocnejším mužom Londýna. A to ho vlani v septembri, keď ho labouristi zvolili za svojho kandidáta pre voľby, mnohí odpisovali. „Chcem, aby každý Londýnčan dostal takú príležitosť, akú toto multikultúrne mesto poskytlo mne a mojej rodine. Aby tu všetci mohli nielen prežívať, ale aj prekvitať,“ vyhlásil.

K zvoleniu mu okrem osobností z rôznych oblastí britského verejného života blahoželal na Twitteri konzervatívny minister obchodu Sajid Javid. Ako inak, syn pakistanského vodiča autobusu. „My synovia pakistanských šoférov sme museli dlho čakať, kým sme sa predrali nahor. A, hľa, teraz to vyšlo hneď dvom,“ napísal Javid.

Do úradu autobusom

Khan, ktorý sa v prvý deň odviezol do nového úradu na londýnskej radnici v klasickom červenom poschodovom autobuse, má vo svojej stratégii jasno. Chce na štyri roky zmraziť zvyšovanie cestovného. „Londýnčania nebudú v roku 2020 platiť za dopravu ani o jeden penny viac, ako platia teraz,“ tvrdí.

Londýn pod jeho vedením chce byť bezpečnejší než doteraz. Aj preto jeho prvé stretnutie vo funkcii bolo s miestnym policajným šéfom. Rád by znížil silu tamojších gangov a zabránil miestnym obchodom ilegálne predávať zbrane. Fakt, že je moslim, je vraj pre Londýn výhodou.

„Mám s moslimami skúsenosti. Aj s tými, ktorí nás chcú vyhodiť do vzduchu, sa dá dohodnúť. Chcem všetky svoje poznatky využiť na to, aby som dokázal poraziť extrémizmus a radikalizmus,“ vyhlásil v jednom z prvých rozhovorov pre magazín Time.

„Voľby ukázali, že sa tu nekoná boj medzi Západom a islamom. Ja som zo Západu a zároveň Londýnčan, Brit aj vyznávač islamskej viery. Ázijského pôvodu. Takže ak IS a ďalší hovoria, že chcú zničiť náš spôsob života, chcú zničiť aj ten môj,“ tvrdí Khan.

Podľa neho nie je pravda, že moslimovia sa v západnom svete nemôžu presadiť. „Kto je náš najlepší britský športovec? Bežec a dvojnásobný olympijský víťaz Mo Farah. Kto vyhral britskú súťaž vo varení Bake off? Nadiya Hussainová. Takže, keď niekto príde a začne nám vymývať mozog nihilizmom a tvrdeniami, že jediné, čo môžeme urobiť, je zobrať do ruky kalašnikov či spáchať samovraždu, je úplne mimo. Tak to nie je,“ vraví Khan.

A v neposlednom rade túži zlepšiť čistotu londýnskeho ovzdušia. Vozidlá na elektrinu vraj budú čoraz viac v kurze. V Londýne chce okrem iného zasadiť viac stromov. Sadiq je ženatý už 22 rokov. Aj jeho manželka Saadiya, s ktorou má dve dcéry v tínedžerskom veku - Anisah a Ammarah -, je právnička.

Prominentný moslim

Vodca labouristov Jeremy Corbyn bol z jeho triumfu nadšený. „Gratulujem Sadiqovi. Nemôžem sa dočkať, ako budeme spoločne pracovať na tom, aby bol Londýn spravodlivý pre všetkých,“ napísal na Twitteri. O jeho víťazstve vraj rozhodla aj skutočnosť, že konzervatívci viedli príliš negatívnu kampaň. Práve tá údajne potopila všetky ich nádeje.

Určite zavážilo i súčasné zloženie londýnskeho obyvateľstva. Až osminu tvoria moslimovia, viac než 55 percent Briti inej farby pleti než bielej. A až 35 percent obyvateľov mesta sa narodilo v zahraničí. To všetko hralo pre Khana.

Pre denník NY Times to v čase rastúcich protiprisťahovaleckých a protiislamských nálad bolo aj tak prekvapenie. „Khan sa teraz vďaka tomu stal jedným z najprominentnejších moslimov západného sveta,“ píše denník. Newyorský starosta Bill de Blasio sa rovnako poponáhľal s gratuláciou. „Teším sa na spoluprácu,“ dodal.