Trup majú zaseknutý v miernom predklone, ich kolená sa pri chôdzi trhane ohýbajú a ruky im visia popri tele ako veštecké kyvadlá. Potácajú sa raz doľava, raz doprava, znova doľava… Smer ich ďalších krokov sa nedá predvídať, nemajú cieľ.

Aspoň na prvý pohľad. Cieľ predsa len majú: hľadajú xylazín. Ide o liek, ktorý sa používa na upokojenie, umŕtvenie či zmiernenie bolesti u zvierat, ako sú kone či hovädzí dobytok. No naši zvláštne a spomalene „tancujúci“ ľudia nie sú zverolekári. Sú to narkomani, ktorí našli v tomto veterinárnom prípravku opojenie.

Problém narastá

„Je to smrtiaca droga, z ktorej vám koža hnije a ktorá vás premieňa na zombíka,“ povedal senátor štátu New York Charles Schumer pred pár týždňami v amerických médiách. V USA je situácia aktuálne priam tragická, krajinu zasiahla obrovská vlna úmrtí. Podľa mestského odboru duševného zdravia a hygieny New Yorku v roku 2021 až devätnásť percent úmrtí na predávkovanie opiátmi zahŕňalo xylazín.

Predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní hovoria, že sa toto číslo odvtedy značne zvýšilo, hoci po roku 2021 nie sú verejne dostupné žiadne aktuálne údaje. Nie je tak jasné, ako rýchlo táto „epidémia“ narastá, no pozorovania odborníkov aj ľudí z terénu ukazujú, že ide o čoraz väčší problém.

Lekári si uvedomili, že toxikomani našli novú omamnú látku, keď sa u nich začali objavovať nekrotické lézie. Poranenia boli často na rôznych oblastiach tela okrem miesta vpichu a líšili sa od typu vzniknutých vredov, ktoré u tejto populácie zvyčajne pozorovali.

Kožné poškodenia však nie sú ani zďaleka jediným neblahým dosahom tohto prípravku pre kone na ľudské zdravie. „Táto látka závažne narúša u užívateľov imunitu, takže i keď sa človek nepredávkuje, pre oslabenú imunitu máva rozsiahle poškodenia kože, orgánov a neraz užívatelia umierajú i na takzvané banálne infekcie, k čomu by inak nedo­šlo,“ spresňuje Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí.

Ďalším vedľajším účinkom je aj pomalšia činnosť srdca, respiračná depresia či nízky tlak. Vybrali sme však iba tie najbežnejšie, kompletný zoznam je oveľa dlhší a predĺžil by tento článok azda aj o tretinu.

Náročnejšia resuscitácia

Xylazín sa navyše často mieša s fentanylom, vysokoúčinným opioidom, ktorý je päťdesiat až stokrát silnejší ako morfín. Ako približuje Okruhlica, fentanyl je extrémne toxický, spôsobuje útlm dýchania a môže u užívateľa dôjsť k zastaveniu srdca, bezvedomiu a smrti. „Podobne aj xylazín. Pri kombinácii oboch sa tento toxický účinok ešte spočíta a ľahšie nastane predávkovanie,“ dodáva.

Kokteil liečiv môže v prípade predávkovania spôsobiť aj to, že resuscitácia bude náročnejšia. Napríklad naloxón, čo je látka používaná na zastavenie účinkov opioidov, je účinný pri fentanyle, ale nefunguje pri xylazíne. Lekári v USA hovoria, že pomáha iba kyslík.

Nie je pritom jasné, ako vznikla táto pekelná kombinácia. Americkí úradníci sa domnievajú, že drogoví díleri „zombícku“ látku pravdepodobne primiešavajú nielen preto, aby znížili svoje náklady, ale aj preto, že môže predĺžiť opojenie osoby užívajúcej fentanyl, ktorý sa v tele rýchlo rozpŕchava.

Na Slovensku zatiaľ dobre

Strasti amerických úradov a zdravotníckeho personálu sa nás zatiaľ netýkajú. V našej krajine táto droga neúraduje. „Nemám žiadne takéto informácie zo Slovenska ani u nás v centre sme neliečili nikoho, kto by xylazín užíval. No nemôžeme, samozrejme, úplne vylúčiť, že prípady existujú,“ konštatuje Okruhlica.

PLUS 7 DNÍ sa obrátilo aj na ministerstvo zdravotníctva s prosbou o štatistiky. „V roku 2021 bol políciou vykonaný jeden záchyt látky xylazín – jedna ampulka. V roku 2020 ani jeden, v roku 2022 ani jeden,“ odkázal tlačový odbor rezortu.

Možno hrá v tomto prípade úlohu aj fakt, že u nás nie je táto látka voľne dostupná a nemala by sa dostať bežne ani cez zverolekárov. V USA je odlišná legislatíva. Veterinárne lieky tam nie sú kontrolovanými látkami a dajú sa teda kúpiť aj na internete.

Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí však pripomína, že s fentanylom ako s drogou sa už stretol, hoci ojedinele, u ľudí so závislosťou od opiátov. „Existuje na predpis v náplastiach na liečbu bolesti, ale je prísne kontrolovaný. Jeho ilegálna výroba bola eliminovaná,“ dodáva.

Štatistiky z ministerstva zdravotníctva znova potvrdzujú slová Ľubomíra Okruhlicu. V roku 2022 polícia zaznamenala dva záchyty látky fentanyl – spolu 17 náplastí. „V roku 2021 to boli štyri záchyty látky fentanyl – spolu 3 náplaste a 0,98 mililitra roztoku – a v roku 2020 šesť záchytov – spolu 9 náplastí, 0,98 mililitra roztoku a 1 film,“ uzatvára tlačový odbor rezortu.

Úmrtia súvisiace s fentanylom a jeho analógmi

Viac ako 30 analógov fentanylu bolo zistených a hlásených od roku 2012 do Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť. Používajú sa na výrobu falošných liekov alebo sa predávajú ako „legálne“ náhrady nezákonných opioidov. Môžu sa tiež nájsť  v heroíne, alebo sú predávané ako heroín, iné nelegálne opioidy a kokaín.  V posledných rokoch sa objavili ako nové dávkované formy, ako sú nazálne spreje a e-tekutiny. Fentanyl a jeho analógy môžu spôsobiť rýchly nástup život ohrozujúcej depresie dýchania a ich objavenie sa na trhu s drogami bol spojený s nárastom intoxikácií.

 

Cyklopropylfentanyl, karfentanil a akryloylfentanyl boli v čase hodnotenia ich rizika každý spojený s veľkým počtom úmrtí a to: 78, 61 a 47 úmrtí. Zatiaľ čo ilegálny fentanyl a jeho analógy boli spojené s úmrtiami v Európe, došlo k odkloneniu medicínskeho fentanylu (napríklad náplastí) na nezákonné trhy, čo by mohlo byť tiež spojené s úmrtiami, ale v oveľa menšom rozsahu. Väčšie množstvo prípadov bolo v roku 2017 zaznamenaných na severe Anglicka, kde boli použité analógy fentanylu ako náhrada heroínu.

 

Výrazný pokles počtu úmrtí bol zaznamenaný vo Švédsku, keď v roku 2018 bolo hlásených 11 prípadov v porovnaní so 101 prípadmi hlásenými v roku 2017. Pokles v roku 2018 môže súvisieť so skutočnosťou, že mnohé analógy fentanylu boli klasifikované ako omamné látky alebo ako „tovar nebezpečný pre zdravie“.

 

Táto klasifikácia viedla k novým možnostiam stíhania tých, ktorí predávali ešte nezaradené nové psychoaktívne látky, a spôsobila, že klasifikované analógy fentanylu zmizli z otvorených internetových obchodov vo Švédsku. Vysoký potenciál týchto látok môže zvyšovať riziko predávkovania drogami, pričom pri toxikologickom skríningu sa môžu prehliadnuť. Zvýšená nezákonná produkcia a používanie fentanylu a jeho analógov predstavuje preto výzvu pre existujúce systémy monitorovania ako aj reakcie verejného zdravotníctva.

 

Zdroj: ministerstvo zdravotníctva