Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko odvolal z funkcií tajomníka Rady bezpečnosti Andreja Ravkova a šéfa Výboru štátnej bezpečnosti (KGB) Valeryja Vakuľčyka. Odvolaný bol aj Ivan Terteľ, ktorý viedol Výbor štátnej kontroly (KGK).

Podľa agentúry Interfax o tom vo štvrtok informovala tlačová služba hlavy štátu. Spravodajský portál TUT.by napísal, že Vakuľčyk bol následne vymenovaný za tajomníka Rady bezpečnosti a Terteľ sa stal šéfom KGB. Vedením KGK bol dočasne poverený Vasiľ Herasimav.

Agentúra BelTa súčasne informovala, že za primátora hlavného mesta Minsk bol vymenovaný Uladzimir Kucharav. Doterajší primátor Anatoľ Sivak sa stal podpredsedom vlády.

Spravodajský kanál Telegram i štátna spravodajská agentúra BelTA vo štvrtok avizovali, že Lukašenko práve dnes pristúpi k ďalším personálnym zmenám. Zmeny vo vláde urobil Lukašenko aj krátko pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v Bielorusku konali 9. augusta.

Po voľbách - 19. augusta - Lukašenko za premiéra opäť vymenoval Ramana Halovčenku a na svojich postoch ponechal všetkých vládnych úradníkov. Po vyhlásení volebných výsledkov, ktoré potvrdili Lukašenkovo víťazstvo a opozícia ich označila za sfalšované, vypukli v tejto postsovietskej republike masové protesty. Bezpečnostné zložky ich potlačili pomocou násilia, za čo bolo Bielorusko ostro kritizované nielen opozíciou, ale aj zo zahraničia.

Napriek brutalite policajných zložiek pouličné protesty v Bielorusku neutíchajú. Najvypätejšia je situácia v Minsku.