Krajina neobmedzených možností

„Na Ukrajine nie je politik, ktorý by svoju moc tak nehanebne zneužil vo svoj prospech ako on. Aby tak obohatil seba a svoju rodinu,“ vyhlásil opozičný ukrajinský politik Vitalij Kličko a myslel tým, samozrejme, prezidenta Viktora Janukovyča. „Jeho majetok sa odhaduje na 200 miliónov eur, no v daňovom priznaní uvádza ani nie tri milióny amerických dolárov, čo je 2,22 milióna eur,“ dodáva.

Ako sa dá do daňového priznania uviesť iba jedno percento majetku? - pýtate sa. Na Ukrajine je, zdá sa, možné všetko. Podobne ako v iných bývalých sovietskych republikách, ktoré sú však o čosi chudobnejšie. Napríklad Turkménsko. Dnes už nebohý Saparmurat Nijazov sa dal vyhlásiť za otca všetkých Turkménov, Turkmenbašiho, neskôr dokonca za tamojšieho šacha. V Ašchabade, na púšti, dal postaviť sedemsto fontán, v centre mu Francúzi vystavali rezidenciu, v neďalekom mestečku, kde sa narodila jeho matka, vyrástla najväčšia mešita v celej krajine. No o luxuse, aký má Viktor Janukovyč, sa mu asi ani nesnívalo.

Poľovnícky raj

Začnime tým menej honosným, poľovníckym domčekom v Sucholičí, ktorý vyrástol na brehu Kyjevskej vodnej nádrže v rokoch 2010 až 2011. Dlho sa o ňom nevedelo nič, kým nezačal rozprávať jeden zo stolárov, ktorý za svoju prácu na prezidentovom oddychovom domčeku nedostal zaplatené. Novinárom v nemom úžase opisoval, čo videl. Vraj na výstavbe domu pracovali Maďari i Rumuni a naozaj sa pri prácach nešetrilo.

Zátoka na jachty, umelý vodný kanál na chov rýb a kačiek, letná besiedka, automatické zavlažovanie trávnikov, volejbalové ihrisko, domček pre personál - pre dvanásť rodín, heliport. Muža zaujal aj altánok na grilovanie, čo na prvý pohľad vyzerá ako obyčajná záležitosť. No najskôr museli prísť elektrikári a zosilniť elektrické napájanie, pretože „altánok“ má veľa techniky. Napríklad ohrievanie striech, kuchyňu vybavenú talianskou technikou, výkonné klimatizačné zariadenia. Dom podľa neho pripomína loď prevrátenú hore bruchom - stropy pôsobia ako jej dno a celé zariadenie je údajne ladené „tak morsky“.

Nábytok je pozlátený, wellness štúdio má masážny stôl vyrobený z talianskeho bieleho kararského mramoru, v miestnostiach je rozostavených dvadsať televízorov, každý na jeden kanál. Už deň pred príchodom „vládcu“ na poľovačku sú zakázané hlučné práce a keď je tam, všetci musia „z dôvodu vlastnej bezpečnosti“ zostať doma. Parcela okolo poľovníckeho domčeka má tridsaťtisíc hektárov dokola obohnaných protitankovými zátarasami a chránia ho po zuby vyzbrojené silové zložky Ukrajiny. Nedá sa doň dostať po súši ani po vode, o čo sa už pokúšali ukrajinskí novinári. Tí vyjadrili počudovanie nad tým, prečo objekt chránia štátne silové jednotky, keď tu prezidentovi oficiálne patrí len 17,5 hektára lesa.

Kam sa hrabe Putin a Obama

Vlastniť všetko a nič. Filozofia, ktorú veľmi podrobne opísala ruská internetová stránka compromat. ru ešte v roku 2009 pod titulkom Šesť štátnych chát Janukovyča a tri koše klamstiev. Bolo to pred piatimi rokmi, pred voľbami, keď súčasnému prezidentovi vyhlásila vojnu dnes uväznená Julia Tymošenková. Ale poďme po poriadku. V roku 2004 vtedajší prezident Ukrajiny Leonid Kučma odovzdal Viktorovi Janukovyčovi „na doživotné užívanie“ Chruščovov domček. Ako sa posťažoval novinárom, o rok neskôr ho vraj nová moc vysťahovala, vypli mu elektrinu a kúrenie. Údajne od zlosti vtedy porozbíjal okná a pováľal múry, to však nebol dôvod, prečo domček v roku 2007 zbúrali.

Od roku 2003 využívala rodina Janukovyčovcov aj štátnu chatu No 20, dohodu o prenájme podpísali do roku 2052. Chatu si prenajímali cez dobročinný fond. Len na spresnenie - takéto fondy zo ziskov a z majetku na Ukrajine neplatia dane. Zakladateľom fondu bola firma, na ktorú mal podľa ruského zdroja napísanú svoju jachtu najstarší syn prezidenta Janukovyča. Aj štátnu chatu ako „nevhodnú na bývanie“ v roku 2007 zbúrali. Podstatné je - ako tvrdí zdroj -, že tam, kde sa búralo, sa hneď aj vo veľkom stavalo. Spevňovali sa brehy Dnepra, budovalo sa umelé jazierko, stavala sa iná rezidencia. Väčšia, hodná vodcu Ukrajiny, ako prezidenta Janukovyča označil ruský zdroj.

Dnešné sídlo prezidenta v Mežigorí, na brehu Dnepra, sa rozkladá na 145 hektároch. Informácie o ňom sú pomerne strohé, ale stačí si pozrieť fotografie. Napríklad cez Google Maps. K palácu prezidenta patrí okrem iného obrovský bazén, dve jazerá s rybami - keďže je údajne vášnivý rybár -, oranžéria, skleníky, zoologická záhrada, no a, samozrejme, heliport. Hoci je palác iba zo dvadsať kilometrov od centra mesta a cesta k nemu je nielen výborná, ale aj dokonale osvetlená, chce vraj pán prezident domov lietať vrtuľníkom, aby nevytváral dopravné zápchy. Mimochodom, nie hocijakým. Ten jeho bol údajne trikrát drahší než Obamova alebo Merkelovej helikoptéra. Taliansko- -americká AgustaWestland 139 má byť ferarri medzi vrtuľníkmi a jej približná cena sa pohybuje niekde okolo 17 miliónov dolárov. Obama, ale aj Putin majú len také „obyčajné“, asi za šesť miliónov dolárov.

Vládca a cárovič

„Pokiaľ ide o Európsku úniu, vyzývame na začiatok protikorupčného vyšetrovania proti Janukovyčovi a jeho rodine,“ povedal Serhij Vlasenko, advokát expremiérky Tymošenkovej. Pripomeňme, že tá si odpykáva sedemročný trest za zneužitie premiérskych právomocí. „Vďaka korupčným plánom vlastnia Janukovyčovci majetok a bankové účty v európskych krajinách,“ dodal.

O týchto majetkoch sa zatiaľ veľa nevie, isté však je, že syn prezidenta Viktora Janukovyča, štyridsaťročný Oleksandr, je s majetkom ohodnoteným na 510 miliónov amerických dolárov, teda asi 375 miliónov eur, podľa časopisu Forbes najbohatším Ukrajincom! Darí sa mu naozaj veľmi dobre, pretože ešte v roku 2012 bol s majetkom 99 miliónov dolárov až na 98. mieste v poradí bohatých Ukrajincov. Pôvodne zubár Oleksandr založil banku, ktorej sa podarilo splniť nesplniteľný sen všetkých bankárov na svete - za jediný rok hodnota kapitálu vzrástla o vyše tisíc percent! Či sa to dá? Dá, ak skúpite úspešné firmy za tretinovú cenu ich skutočnej hodnoty. A ak vám ich nepredajú, pošlete na majiteľov štátnych úradníkov, ktorí ich o firmu oberú. Ale - „ o cárovičovi len v dobrom alebo nijako,“ cituje ruský internetový zdroj jedného z podnikateľov z Donecka, kde má sídlo jedna z Oleksandrových firiem.