Český predseda vlády Andrej Babiš si vraj cez svoje offshorové firmy poslal v prepočte takmer 16 miliónov eur. Za ne údajne nakúpil nehnuteľnosti, napríklad na francúzskej Riviére. Medzi „úlovky“ vraj patrí aj zámoček Château Bigaud. S obvineniami prišiel medzinárodný novinársky projekt Pandora Papers. Experti tvrdia, že operácie nesú znaky prania peňazí. Informácie zverejnil portál Investigace.cz, pričom žiada od premiéra vysvetlenie, odkiaľ tie peniaze vzal.

Predvolebný hejt?

Andrej Babiš odmieta, že by urobil čokoľvek nezákonné či nekalé. Obvinenia považuje za pokus očierniť ho a ovplyvniť parlamentné voľby, ktoré sa v Českej republike konajú už nadchádzajúci piatok a sobotu. „Je to tu. Čakal som len, čo na mňa tesne pred voľbami vytiahnu,“ reagoval Andrej Babiš. Dvanásť rokov starý prípad sa datuje do čias pred jeho vstupom do politiky. „Neexistuje kauza, ktorú by na mňa mohli vytiahnuť za ten čas, čo sa v politike pohybujem. Neurobil som nič zlé, ale to im nebráni v tom, aby sa ma zasa pokúsili očierniť,“ pokračoval český premiér s tým, že „pred každými voľbami je to rovnaké“.

Portál však odmieta, že by svojimi informáciami chcel akokoľvek ovplyvniť parlamentné voľby alebo že by chcel Andrejovi Babišovi zámerne uškodiť. Dátum zverejnenia týchto údajov muselo odsúhlasiť vyše 600 novinárov z celého sveta - toľko sa ich totiž podieľa na projekte Pandora Papers. Investigace.cz takisto pripúšťa, že „dôkazy o spáchaní zločinu nemá“. „My len predkladáme, analyzujeme a dávame do kontextu čisté dáta a interpretáciu dokumentov nechávame na expertoch a čitateľoch,“ uvádza portál.

Vyšetrovanie a pokuta

Podľa Investigace.cz si český premiér slovenského pôvodu anonymne založil firmy, kde figurovali ako riaditelia nastrčené osoby. Údajne sa tak stalo v lete 2009 s pomocou francúzskej právnej kancelárie DB Art­well Avocats a panamskej právnej kancelárie Alcogal. O pár mesiacov neskôr tieto štruktúry využil, aby vlastne sám sebe poskytol pôžičku na nákup drahých nehnuteľností v krajine galského kohúta.

Podľa portálu hrozí šéfovi politickej strany ANO vyšetrovanie minimálne v troch krajinách, vo Francúzsku, v Česku i Spojených štátoch amerických. Vo Francúzsku musí český premiér na základe zákona o preukazovaní bohatstva uviesť pôvod vyše 15 miliónov eur, inak hrozí, že o nehnuteľnosti príde. V USA by ho mali vyšetrovať za pranie peňazí, keďže súčasťou transakcií bola aj jeho americká firma. A ak by česká polícia zistila dôvodné podozrenie z prania peňazí, vyšetrovanie hrozí aj v Česku a Babišovi môže hroziť pokuta necelých dvetisíc eur.

Prípad ako z učebnice

Analýza dokumentov neurčila zdroj peňazí, podľa portálu však český premiér „vynaložil značné úsilie, aby skryl fakt, že je vlastníkom oných miliónov“. Offshorové firmy, ku ktorým sa v krajine, v ktorej vládne, nepriznal, mu pritom zaručili anonymitu. Podľa servera je však podozrivé, že nedostal od premiéra ani po dvoch týždňoch žiadostí žiadnu reakciu, navyše, ani zahraničné médiá, ktoré na projekte Pandora Papers pracujú, neboli vpustené na tlačovú konferenciu, ktorú mal Andrej Babiš s maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom.

Český premiér nakoniec priznal, že kúpil 16 nehnuteľností vo Francúzsku za takmer 400 miliónov korún, ktoré si podľa zistení svetových investigatívnych novinárov poslal cez svoje offshorové firmy. To, že by však nejaké nehnuteľnosti alebo offshory vlastnil, pre spravodajský server Novinky.cz poprel. Ku kauze sa znova vyjadril aj v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Frekvence 1, pričom pochybnosti okolo nákupu opäť odmietol a zopakoval, že vtedy ešte nefiguroval v politike.

Viac FOTO Babišových luxusných nehnuteľností v GALÉRII >>

„Žiadna normálna obchodná transakcia by nevyzerala takto. Táto schéma je ako z učebnice pre vyšetrovateľov,“ reagoval pre Investigace.cz Kamil Kouba, bývalý vyšetrovateľ finančnej kriminality a konzultant pre boj proti praniu špinavých peňazí.