David Bennett (57) z Marylandu sa stal prvým človekom na svete, ktorému úspešne transplantovali srdce z prasaťa. Teraz však vyšlo najavo, že pacient, ktorý dostal druhú šancu na život, inému mužovi život vzal! O zarážajúcich informáciách informovali na washingtonpost.com.

Zistilo sa, že David má záznam v registri trestov po tom, čo muža menom Edward Shumaker sedemkrát bodol. Ku skutku malo dôjsť v roku 1988. Správa vyšla najavo vďaka sestre Edwarda, ktorého David dobodal, za čo bol aj odsúdený. Žena, pochopiteľne, kritizovala transplantáciu a povedala, že jej brat nikdy nedostal druhú šancu, ktorú zato David dostal.

David Edwarda sedemkrát bodol v bare, kvôli tomu prežil 19 rokov na invalidnom vozíku. V roku 2005 dostal mozgovú príhodu a zomrel o dva roky neskôr, len týždeň pred svojimi 41. narodeninami. Jeho staršia sestra Leslie Shumaker Downey povedala, že považuje za nespravodlivé, že práve David dostal prelomovú liečbu. "Tento takzvaný muž 7-krát bodol môjho brata, čím z neho urobil invalida. Môj brat následne prežil veľmi ťažkých a bolestivých 19 rokov," vyjadrila sa na Facebooku sestra obete Leslie a pokračovala. "Niekto mi povedal, že nezáleží na tom, čo David urobil, pretože je neetické odmietnuť liečbu Davidovi, keďže je to tiež len človek. Ak je to tak, tak prečo sú ľudia vyškrtnutí zo zoznamu transplantácií a nakoniec zomrú? Môj brat zomrel 6. mája 2007, 19 dlhých rokov trpel, a Bennett dostal opäť druhú šancu na život. Môj brat nedostal druhú šancu na nič."

David sa podľa Leslie dostal z väzenia, „išiel ďalej a žil dobrý život“. "Teraz môže žiť s novým srdcom – ale priala by som si, aby ho dostal niekto zaslúžene,“ dodala.

Predstavitelia lekárskeho centra marylandskej univerzity odmietli komentovať, či vedeli alebo nevedeli o Davidovej kriminálnej minulosti.

Davidovi Bennettovi najskôr lekári povedali, že nie je spôsobilý na transplantáciu, ale ponúkli mu možnosť, aby mu namiesto ľudského dali do tela srdce zvieraťa. 57-ročného muža z Marylandu prijali do nemocnice pred týždňami po tom, čo trpel „život ohrozujúcim“ prípadom srdcovej arytmie. Dali mu bypass, aby ho udržali nažive. Tím z univerzity v Marylande dostal núdzové schválenie od Úradu pre potraviny a liečivá na vloženie geneticky modifikovaného prasacieho srdca do tela pacienta.

Anketa
Je podľa vás v poriadku, že aj napriek kriminálnej minulosti, dostal nové srdce?