Tip na článok
Štátna tajomníčka rezortu pre rodinu Katalin Novák vidí namiesto podpory migrácie podporu rodín.

Maďarská štátna tajomníčka: Obyvateľstvo pribúda, migrantov nepotrebujeme

SITA , Matúš Német

Za svoje priority si vytýčili vytváranie stratégií na podporu rodín. Maďarská štátna tajomníčka a taliansky minister tak chcú dosiahnuť, aby sa ich štáty nespoliehali na ekonomických migrantov.

Maďarská štátna tajomníčka Katalin Novák, ktorá má na starosti rodinné záležitosti rokovala v Ríme s talianskym ministrom pre rodinné záležitosti Lorenzom Fontanom a riešili spolu stratégie ohľadne podpory mladých rodín. Ako uvádza portál About Hungary, maďarská štátna tajomníčka vyhlásila, že jediné riešenie demografického poklesu, ktorému čelí Európa je nárast podpory rodinám zo štátnych rozpočtov jednotlivých krajín Únie namiesto spoliehania sa na ekonomických migrantov. Ako ďalej uviedla Novák, za posledných sedem rokov zaznamenáva Maďarsko nárast obyvateľstva najmä vďaka pôrodom. Podľa štatistiky kým v roku 2011 bola pôrodnosť 1,2 pôrodov v roku 2017 to bolo už 1,5, čo je najvyšší ukazovateľ pôrodnosti v Maďarsku za posledných 20 rokov, uviedla štátna tajomníčka.

V Taliansku naopak miera pôrodnosti stojí na čísle 1,3 pôrodov. Ideálny stav by podľa Novák predstavovali 2,1 dieťaťa na jednu matku.

Solidárni bezpečnosťou

Stretnutie na najvyššej úrovni absolvoval aj maďarský premiér Viktor Orbán. Toho minulý týždeň vo štvrtok prijala v Berlíne nemecká kancelárka Angela Merkelová . Predmetom rokovaní bola najmä otázka prisťahovalectva. Obaja na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní zdôraznili, že hoci majú iné názory na otázku utečencov, je podľa nich dobré sa rozprávať. Merkelová v súvislosti s témou prisťahovalectva a správania sa európskych štátov k utečencom povedala, že chce „brániť ľudskosť Európy". „A to je možno to, čo nás rozdeľuje," obrátila sa na Orbána. Maďarský premiér vyhlásil, že jeho krajina napriek tomu, čo sa o nej hovorí, je k zvyšným členským krajinám únie vo veci imigrantov solidárna. Táto solidarita sa podľa neho prejavuje tým, že pozdĺž svojich hraníc Maďarsko rozmiestnilo 8 000 príslušníkov bezpečnostných zložiek. „To je celkom slušná solidarita," vyhlásil Orbán.

Merkelová na to reagovala, že ochrana hraníc je "dôležitá a odôvodnená", ale Európa musí tak či tak aspoň tým najzraniteľnejším utečencom pomôcť, a to je niečo, čo Maďarsko odmieta.

VIDEO Plus 7 Dní